Uroda

Domowe maseczki na twarz i włosy

domowa maseczka na twarz, domowa maseczka na włosy
Napisane przez Cafejka

Nie trzeba wydawać mnóstwa pieniędzy, żeby wyglądać pięknie i młodo. Do przygotowania najlepszych, naturalnych kosmetyków wystarczy odrobina fantazji i dobrze zaopatrzona lodówka. Kosmetyki przygotowane samodzielnie, z naturalnych produktów i dopasowane dla naszego rodzaju skóry i potrzeb naszych włosów potrafią zdziałać cuda. Domowe maseczki na twarz, na trądzik czy włosy są nie tylko łatwe w przygotowaniu i skuteczne, ale i modne – wpisują się w zdrowy trend „eko”, przez co pozwalają odpocząć naszej skórze i włosom od kosmetyków na bazie środków chemicznych. Jakie maseczki można sporządzić z produktów znajdujących się w naszej kuchni? Poniżej znajdziesz przykłady maseczek o różnym przeznaczeniu.

Domowe maseczki na twarz

Przykładem maseczki, która nadaje się do każdego rodzaju cery, jest domowa maseczka nawilżająca, choć szczególnie docenią ją osoby o suchej skórze takiej, która aż swędzi i piecze, jest popękana i zaczerwieniona.

Najważniejszym składnikiem tej maseczki nawilżającej jest banan, który zawiera bardzo duże ilości potasu, witaminy A i witaminy PP, potrzebne będą jeszcze zielone winogrona, bogate we flawonoidy i witaminę C oraz łyżka śmietany. Banana i winogrona należy rozgnieść widelcem, aby miały konsystencję papki, do tego dodać łyżeczkę śmietany. Tak przygotowaną maseczkę można nałożyć na twarz i szyję i odczekać około dwudziestu minut. Po tym czasie należy usunąć maseczkę z twarzy i spłukać ją przegotowaną letnią wodą. Po jej zastosowaniu uczucie ściągnięcia skóry i pieczenie powinny zniknąć.

Maseczka odżywcza

Przyda się na pewno skórze, która jest silnie odwodniona i przesuszona, a także tej, której brakuje elastyczności. Dostarcza odpowiednia ilość składników odżywczych i energii. Przygotować ją można na bazie awokado, które jest źródłem białka i karotenu, a także witaminy E i PP. Do rozdrobnionego (np. zmiksowanego) awokado należy dodać sok z ćwiartki cytryny oraz kilka kropelek płynnej witaminy A – takiej z kapsułek sprzedawanych w aptece. Maseczkę trzeba zaaplikować na oczyszczoną skórę na dwadzieścia minut. Po tym czasie zmyć skórę letnia wodą.

Domowe maseczki na trądzik

Maseczka oczyszczająca – zadziała dobrze na każdą cerę, ale cerze trądzikowej przyniesie naprawdę dużą ulgę. Taką maseczkę można przygotować z połowy jabłka (najlepiej, jeżeli będzie to jabłko lekko kwaskowate, gdyż takie ma najwięcej witaminy C oraz magnezu). Jabłko należy zetrzeć na tarce i zmieszać z łyżką jogurtu naturalnego oraz dwoma łyżeczkami zmielonych płatków owsianych. Te ostatnie bogate są w antyoksydanty i witaminę E.

Gotową maseczkę nakładamy na piętnaście minut na skórę szyi i twarzy. Po tym czasie należy ją spłukać letnia wodą. Osobom z cerą trądzikową przyda się też maseczka rozświetlająca a właściwie wyrównująca koloryt. Jej podstawowym składnikiem jest ogórek. Dzięki niemu skóra odzyska jasność i blask. Do tego dochodzą twarożek i jogurt, które są nośnikami kwasu mlekowego oraz cytryna i opcjonalnie miód. Składniki ścieramy na tarce (ogórek) mieszamy, nadając im odpowiednią konsystencję i nakładamy na twarz. Dla zapewnienia odpowiedniej temperatury nałożoną na twarz papkę trzeba okryć gazą. W ten sposób maseczka lepiej się wchłonie. Pozostawiamy ja na około piętnaście minut i po tym czasie spłukujemy przegotowaną letnią wodą. Maseczka sprawi, że skóra lekko się zaróżowi. Cera zyska jednolity koloryt oraz odświeżenie i promienny blask.

Domowe maseczki na włosy

Najprostszą domową maseczką na włosy jest majonez, pod warunkiem, że przygotujemy go samodzielnie, bo jakość użytych składników (jaj i olejów) odgrywa w tym przypadku pierwszorzędną rolę. Oleje roślinne i żółtko jaj wystarczy odpowiednio wymieszać (nadając masce konsystencję majonezu) i nałożyć na włosy. Praktycznie wszystkie oleje spożywcze i kosmetyczne świetnie sprawdzą się w tej roli, choć jednym z najczęściej polecanych jest olej arganowy.

Na włosy można również nakładać mieszanki na bazie jogurtów (z dodatkiem cytryny i miodu), a nawet olejki lecznicze takie, jak olej rycynowy. Z maskami domowej roboty warto eksperymentować. Mając trochę wiedzy na temat właściwości odżywczych poszczególnych produktów spożywczych, można łatwo komponować dowolne maseczki idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb.

O autorze

Cafejka