Uroda

Jak skutecznie chronić włosy przed słońcem

ochrona włosów przed słońcem, jak chronić włosy przed słońcem
Napisane przez Cafejka

Słońce wysusza włosy i osłabia ich strukturę. Sprawia, że są matowe i mało sprężyste. Spustoszeniom spowodowanym promieniowaniem UV można zabiegać, stosując kosmetyki zapobiegające fotouszkodzeniom i nosząc jasne nakrycia głowy.

Ciekawostka

Mechanizm oddziaływania promieni słonecznych na włosy jest podobny do procesu rozjaśniania włosów w salonie fryzjerskim. Podczas kąpieli woda zmywa hydrolipidową warstwę, która zabezpiecza włosy. W ten sposób promienie słoneczne mocniej działają na włosy i uruchamiają reakcję utleniania. Taki stan sprzyja powstawaniu wolnych rodników, które naruszają strukturę włosa i rozrywają wiązania pomiędzy łańcuchami keratynowymi.

Ochrona przed słońcem: kosmetyki, nakrycie głowy, woda mineralna

Przykrym efektom przesuszonych i matowych włosów można zapobiec. Należy w tym celu sięgnąć po kosmetyki, np. produkty marki Garnier, które stworzą na włosach warstwę ochronną przeciw słońcu. Latem niezawodną ochroną dla włosów są mgiełki z filtrami UV, które nie zawierają alkoholu. Spryskanie włosów co dwie godziny lub po każdym wyjściu z wody ochronną mgiełką nawilży i uodporni włosy. W ciepłe, wakacyjne miesiące warto sięgać po szampony i odżywki Garnier, które chronią przed fotouszkodzeniami. Takie produkty zawierają filtry ochronne oraz nawilżające i regenerujące ceramidy i witaminy, np. A, B i E. Barierę ochronną zapewni też nałożenie na włosy olejku, np. kokosowego, makadamia lub monoi.

Najskuteczniejszą ochroną przed słońcem jest noszenie nakrycia głowy – najlepiej słomkowego lub bawełnianego kapelusza w jasnym kolorze. Wybierając się na plażę lub na basen warto spłukać włosy wodą mineralną, która ochroni przed solą i chlorem. Włosy powinny być jak najmniej wyeksponowane na słońce, dlatego należy je związać w wysoki kucyk lub kok na czubku głowy. Po każdej kąpieli trzeba je dokładnie spłukać, umyć odżywką i zostawić do samoistnego wyschnięcia.

Na promienie słoneczne najbardziej odporne są włosy w naturalnym kolorze. Znajduje się w nich naturalny barwnik – melanina, która chroni włosy. Koloryzacja uszkadza melaninę, a sztuczne pigmenty nie zapewniają ochrony przed słońcem.

O autorze

Cafejka