Uroda

Jak używać i nakładać bronzer – modelunek twarzy

z9367690QZamiast-rozu---bronzer
Napisane przez Anna Kuligowicz

W Internecie znajdziemy całą masę artykułów oraz filmików, z których dowiemy się co nieco o modelunku twarzy. Moim zdaniem zawsze w nich czegoś brakuje, zawsze jest to jakiś wycinek wiedzy. Często sugerowane sposoby modelunku twarzy np. urodowych guru na Youtube, odnoszą się tylko i wyłącznie do ich konkretnego kształtu twarzy – o czym już nie mówią, co często skutkuje tym, że masa niczego nieświadomych dziewcząt maluje się w ten właśnie konkretny sposób, uważając, że jest to jedyny i słuszny sposób.

W związku z poczuciem niedosytu informacji, postanowiłam stworzyć jedną, wielką i kompleksową instrukcję modelowania twarzy. Coś na kształt małego kompendium wiedzy z tego zakresu.

Poniżej znajdują się szczegółowe informacje i instrukcje dot. modelowania owalu twarzy. Sugeruję trzymać się tej właśnie kolejności – będzie łatwiej zrozumieć i przyswoić wiedzę, a zatem lepiej zrozumieć ideę oraz techniki modelunku twarzy.

1. TRZY PARTIE TWARZY

Każdą twarz można podzielić na 3 partie – górną, środkową i dolną. Ich szerokość jest istotna dla ogólnego owalu twarzy i późniejszego korygowania. Zatem: usiądź przed lustrem i zaczesz włosy do tyłu, żeby odsłonić całą twarz. Podziel swoją twarzy na trzy partie – górna, czyli czoło – od linii włosów do brwi – część środkowa – od brwi do końca nosa, oraz dolna – od końca nosa po czubek brody (nieco niżej znajduje się rysunek ilustrujący 3 partie twarzy). Siedząc przed lustrem złap swoje czoło palcami – szerokość Twojego czoła jest miarką, którą kolejno przykładasz do części środkowej i dolnej – jeżeli wszystkie 3 partie twarzy są równe – to świetnie! Ale najczęściej się zdarza, że nie wszystkie są identycznych rozmiarów. Przy modelowaniu twarzy warto pamiętać, że 3 partie twarzy powinny być równej szerokości – środkowej części nie damy rady poszerzyć lub zwęzić, dlatego jeśli macie wysokie czoło bądź długą i wysuniętą do przodu brodę – należy pamiętać o zniwelowaniu tych dysproporcji podczas modelowania owalu twarzy.

Wskazówka: jeśli masz zdjęcie z zaczesanymi włosami zrobioneau face, to na nim możesz flamastrem narysować linie dzielące Twoją twarz na wyżej wymienione partie i zmierzyć je linijką (jak na rysunku poniżej).

2. NAJBARDZIEJ WYSUNIĘTE PUNKTY TWARZY

Patrząc w lustro, palcami dotknij punktów najbardziej wysuniętych na zewnątrz, tak jak na rysunku:

3partietwarzy

W owalu idealnym nie tylko 3 partie twarzy są równej szerokości, ale też punkty najbardziej wysunięte „na zewnątrz” powinny utworzyć kształt zgrabnego jajka.Owalny kształt twarzy jest uznawany za idealny.

2. NIE MAM IDEALNEGO OWALU TWARZY

W porządku, to nie jest nic strasznego. Skoro nie jest idealny, to jaki zatem jest nasz kształt twarzy?

Istnieje kilka podstawowych kształtów twarzy –owalna, kwadratowa, prostokątna, okrągła, trójkątna oraz w odwrócony trójkąt. Wymienione owale ilustruje poniższy obrazek. Pamiętajmy jednak, że owal naszej twarzy może być mieszany – możemy mieć np. czoło kwadratowe, ale już brodę charakterystyczną dla owalu trójkątnego.

owale twarzy

Za chwilę przejdę do poszczególnych kształtów twarzy – szczegółowego opisu oraz jak powinno się je modelować. Zdaję sobie sprawę, że na ten moment wciąż możecie nie wiedzieć jaki macie kształt twarzy dlatego dokładnie omówię każdy owal, żeby było łatwiej rozpoznać ich cechy charakterystyczne. Intuicyjnie może się to wydawać banalnie proste, ale może być też trudno, kiedy nie wiemy na co dokładnie patrzeć.

3. ZANIM PRZEJDZIEMY DO MODELOWANIA

W tej części kilka szczegółów technicznych, czyli czego będziemy potrzebowali do modelowania twarzy. Pełny modelunek twarzy składa się z gry światłocieniem. Główna zasada:ciemne idzie w tył, chowa się, a jasne wysuwa się do przodu.To co pomalujemy ciemnym kolorem, stanie się mniej widoczne, a to co pomalujemy jaśniejszym kolorem wyjdzie nam do przodu.

Do modelowania możemy używać podkładów, z których jeden jest dopasowany do naszej karnacji, a drugi i 1-2 tony ciemniejszy. Inną opcją jest używanie bronzera/różu aby przyciemnić te fragmenty buzi, które chcemy schować. I tu uwaga: bronzer musi być matowy. Rozświetlający, z mieniącymi się drobinkami nie nadaje się do modelowania twarzy, ponieważ drobinki odbijają światło, przez co nie osiągniemy efektu „wycofania się” partii twarzy. Jeśli chodzi o kolor bronzera, to na początek zabawy z konturowaniem buzi, radzę używać tych jaśniejszych – niewprawiona ręka może zrobić nam plamy na twarzy, z jaśniejszym bronzerem zmniejszymy ryzyko. Złotą zasadą przy modelowaniu twarzy na użytek codziennego makijażu jest: lepiej mniej niż więcej. Dobrze jest to robić przy świetle dziennym – wtedy będziemy mogli osiągnąć jak najbardziej naturalny efekt.

Wracając do kosmetyków – zacznijmy od różu – jego raczej stosujemy do okolic kości policzkowych, a bronzer do skorygowania konturów twarzy, zewnętrznych jej partii, takich jak linia włosów czy żuchwa.

Do modelowania twarzy przyda się, obok różu i bronzera,  jasny, rozświetlający cień – rozświetlacz. Poszukajcie zestawu do modelowania twarzy – często zawierają kilka odcieni bronzera, dzięki którym będziemy się mogli modelować zarówno zimą, kiedy mamy bladą cerę, jak i latem przy ciemniejszej opaleniźnie. Dodatkowo te zestawy często zawierają właśnie rozświetlacz.  Dobrze sprawdzi się też płynny/kremowy korektor, którymi uwypuklimy te fragmenty twarzy, które mają pójść do przodu.

A czym modelować twarz? Jeśli używamy fluidów, to każda wie czym najwygodniej nakłada jej się podkład. Jedne preferują to robić palcami, inne pędzlem, a inne gąbką. Narzędzie nie jest ważne. Najistotniejszą rzeczą jest dobre roztarcie granic między kolorami jasnym i ciemnym, roztarcie wszystkich smug na twarzy. Płynne przejścia między barwami są fundamentem dobrego makijażu zarówno twarzy, jak i oczu.

Jeśli wolimy używać bronzera, to z pewnością przyda się nam pędzel. Ja do konturowania używam skośnie ściętego pędzla, który również dobrze posłuży do nakładania różu na policzki.

Jeśli macie mały pędzel do pudru, taki jaki często znajduje się w mini zestawach pędzli do makijażu – również świetnie się nada. Jednak nawet dobrym narzędziem można źle nałożyć produkt.Kluczem dobrego konturowania jest nakładanie po trochu małej ilości kosmetyku na konkretny obszar twarzy, który chcemy skorygować i płynne roztarcie jego granic. Lepiej najpierw nałożyć mniej i później dołożyć, niż nałożyć za dużo – zdjęcie nadmiaru kosmetyku jest bardzo trudne i niewskazane.

Jeszcze kilka słów o kształtach, które będziemy tworzyć za pomocą pędzla i bronzera. Dwóch odcieni podkładu najwygodniej będzie nam użyć do modelowania twarzy, ale do policzków wygodniej będzie użyć bronzera i pędzla. Pędzlem będziemy najczęściej wykonywać proste ruchy tworząc na twarzy linie (które dobrze rozetrzemy, ale linia jest kształtem bazowym).Zasada jest prosta: prostopadłe i ukośne linie wydłużają, a poziome poszerzają.

 

4. JAK NAKŁADAĆ BRONZER – MODELOWANIE TWARZY


W porządku, zacznijmy zatem.

a. TWARZ OWALNA

Zanim przejdziemy do modelowania najpierw oczywiście nałóż podkład na buzię, w kolorze Twojej skóry. Przy twarzy owalnej nie jest zbyt dużo pracy, więc nie ma sensu bawić się w podkłady o różnych tonacjach – bronzer w zupełności wystarczy.

Jeśli masz twarz owalną twoim jedynym zadaniem może być skorygowanie proporcji trzech partii twarzy, o których mówiłam wcześniej. Jeśli Twoje czoło jest szersze niż część środkowa i dolna twarzy, to nałóż bronzer na linii włosów – od skroni do skroni – to optycznie skróci czoło. Jeśli również twoja broda wydaje się bardziej pociągła niż powinna, skróć ją nakładając bronzer na jej dolną część i wyciągając go w stronę szyi. Ten zabieg, w połączeniu z bronzerem nałożonym u nasady włosów optycznie skróci całą twoją twarz, która może być zbyt pociągła przy owalnym kształcie. Jeśli partie twarzy masz równe, to bronzer nawet nie będzie Ci potrzebny!

Róż nakładamy na szczyty policzków – kiedy się uśmiechniesz, muśnij powstałe „pućki”.

I gotowe!

b. TWARZ KWADRATOWA

Twarz kwadratowa jest równie szeroka, jak podłużna – te długości mają podobną miarę. Charakterystyczne: mocno zarysowane kości żuchwy, szerokie czoło i silnie zaakcentowane kości policzkowe. Naszym celem, przy nakładaniu bronzera, będzie schowanie tych najbardziej wystających części czoła oraz żuchwy – to złagodzi ostre, kanciaste rysy twarzy. Puder brązujący nakładamy zatem punktowo tuż nad skroniami (górne wierzchołki kwadratu) oraz na szczyty kości żuchwy (dolne wierzchołki kwadratu). Jeśli dobrze się przyjrzysz, kształt nakładanego bronzera będzie trójkątny – szczyt żuchwy wyznacza wierzchołek trójkąta.

Kości policzkowe uwypuklamy – nakładamy bronzer/róż tuż pod nimi. Niech jego kształt będzie prostą linią, skierowaną w dół, malując od ucha. Skośna, prosta linia wydłuży nam nieco twarz. Dzięki tym zabiegom twarz się zaokrągli, a rysy nie będą już tak ostre.

c. TWARZ PROSTOKĄTNA

Jest podobna do kwadratowej, jednak w tym wypadku twarz jest pociągła. W tym wypadku również będziemy łagodzić i zaookrąglać rysy twarzy. Bronzer nakładamy, tak jak w przypadku twarzy kwadratowej na bokach czoła (nad skroniami, punktowo) oraz na szczytach kości żuchwy – kosmetykiem malujmy trójkąty, które zmniejszą ostrość rysów. Natomiast tu, w przeciwieństwie do twarzy kwadratowej, musimy optycznie skrócić twarz. W tym celu trzeba nałożyć róż poziomo na kościach policzkowych.

d. TWARZ OKRĄGŁA

Dziewczyny z okrągłymi twarzami muszą dążyć do jej wyszczuplenia. Już mówię jak to zrobić. Naszym głównym zadaniem jest wyszczuplenie twarz – zatem będziemy stosować linie poziome i ukośne.

Przy twarzy okrągłej ważne jest nałożenie bronzera na szczytach skroni i kościach żuchwy – niemal aż do czubka brody (broda u okrągłych twarzy z profilu często jest cofnięta, ten zabieg ją uwypukli).

Najważniejszym zabiegiem jest nałożenie sporej ilości bronzera pod kościami policzkowymi, co je uwypukli. Jeśli nie wiesz gdzie kończą się kości policzkowe i gdzie dokładnie powinnaś nałożyć bronzer, zrób fish face, tzw. dziubek – czyli wessij policzki do środka – w powstałe zagłębienia nałóż bronzer. Bronzer rozetrzyj aż do kości żuchwy – ta część twarzy często jest najszersza u okrągłych twarzy. Rozświetlaczem można musnąć szczyty kości policzkowych.

e. TWARZ TRÓJKĄTNA

Taki owal twarzy charakteryzuje się czołem, który przy linii włosów jest węższe i rozszerza się ku dołowi. Często występuje nieregularna, poszarpana linia włosów. Szeroki kąt żuchwy stanowi podstawę trójkąta. Podbródek jest na tej samej linii co kości żuchwy, stanowiąc jedną linię (podstawę trójkąta). W pierwszej kolejności trzeba złagodzić kanciastą żuchwę – nakładamy bronzer na najbardziej wystające partie. Należy rozjaśnić czoło i brodę. Róż nakładamy na kości policzkowe bardziej poziomo, prostą linią, zaczynając od nasady włosów.

f. TWARZ – ODWRÓCONY TRÓJKĄT

Ten kształt twarzy często jest nazywany sercem.

Twarz o kształcie odwróconego trójkąta charakteryzuje się szerokim, płaskim czołem. Wąska podbródek ze szpiczastą brodą. Twarz najszersza jest na wysokości policzków, jednak kości policzkowe nie są zbyt wyeksponowane, więc czasami trzeba się bardziej przyjrzeć, aby to dostrzec. Taką twarz należy skorygować w sposób następujący: czoło i brodę rozjaśnić (sam jej środek – dołeczek pod ustami), żuchwę przyciemnić. Bronzerem należy zmniejszyć czoło – nakładamy kosmetyk na linii włosów, aż poniżej skroni, do wysokości końca łuków brwiowych. Przyciemnić czubek mocno wysuniętej brody. Róż nakładamy bardziej poziomo na kościach policzkowych zaczynając nakładanie kosmetyku od strony ucha, w kierunku skrzydełek nosa. Żeby dodatkowo wyeksponować kości policzkowe można nałożyć nieco rozświetla cza na ich szczyty, tuż nad różem.

Bardzo często występuje typ mieszany: owalno-trójkątny, okrągło-prostokątny… Oczywiście nie należy sądzić, że uznany kanon piękna jest jedynym słusznym – gdyby wszyscy mieli zbliżony owal twarzy, nasza uroda byłaby nudna i pospolita. Ostatecznego szlifu nasz owal nabiera w połączeniu z fryzurą, dzięki której również można korygować kształt twarzy.

MODELOWANIE NOSA

Przy modelowaniu twarzy warto też pamiętać o nosie – jeśli jest zbyt długi można go skrócić nakładając odrobinę bronzera na jego czubku. W drugą stronę, jeśli nos jest za krótki, na czubek nosa wystarczy nałożyć rozświetlacz.  Jeśli chcemy nieco wysmuklić nos na szczycie nosa nałóżmy rozświetlacz, jeśli zależy nam na większej zmianie, nałóżmy też odrobinę bronzera na bokach, włącznie ze skrzydełkami nosa – to optycznie zwęzi i wydłuży nos. Do modelowania nosa należy użyć mniejszego pędzelka pozwalającego na większą precyzję. Wygodnie jest namalować pędzelkiem kulkowym lub płaskim linie, które następnie rozcieramy miękkim i puszystym pędzelkiem do blendowania używanym przy makijażu oczu. 

O autorze

Anna Kuligowicz

Anna – na co dzień project manager, dyplomowana wizażystka, sezonowa żeglarka, nałogowa bibliofilka, entuzjastka kosmetyków naturalnych zwłaszcza jeśli chodzi o pielęgnację włosów i skóry twarzy. Od dzieciństwa pielęgnuje swoją pasję pisarską i dlatego powołała do życia portal www.kulturantki.pl