Uroda

Naturalne i ekologiczne kosmetyki

Napisane przez Cafejka

Badania z ostatnich lat są alarmujące. Okazuje się, że płodność zarówno mężczyzn jak i kobiet, w tym jakość nasienia spadła niemal o połowę. Ludzie borykają się z wahaniami hormonalnymi, szczególnie kobiety mają trudność w zajściem w ciążę oraz donoszeniem jej. Okazuje się, że mleko matki karmiącej poddane analizie zawiera szkodliwe substancje. Co jest za to odpowiedzialne? Powszechnie stosowane w jedzeniu oraz kosmetykach środki chemiczne.

Co można znaleźć w kosmetykach?

Przede wszystkim pierwszą rzeczą jaka rzuca się w oczy, a właściwie na nos po otwarciu opakowania to zapach. Niejednokrotnie jest bardzo kuszący, ponieważ przypomina woń jedzenia. Lecz tak naprawdę w kosmetykach są tylko sprytnie sztucznie utworzone substancje zapachowe. Niektóre z nich mają pochodzenie naturalne, lecz większość jest syntetyczna. Nawet te nazwane naturalnymi przez producenta pozyskuje się na przykład z piżma, czyli z wykorzystaniem żywych zwierząt. Oprócz tego zawarte są w kosmetykach nitrozaminy, aromatyczne aminy, konserwanty, ftalaty, parafina i sylikon. Większość z nich nie ulega rozkładowi natomiast zalegają w organizmie ludzkim przez wiele lat. Plastykowe opakowania kosmetyków zawierają natomiast BPA, który powoduje nadwyżkę estrogenu.

Dobra alternatywa

Nic dziwnego, że wielu ludzi chce prowadzić bardziej naturalny i zgodny ze sobą tryb życia. Wymusza to jednakże zmienienie praktycznie wszystkich nawyków, w tym także stosowane środki pielęgnacji ciała. Powstaje wiele sklepów internetowych i nie tylko, które proponują kosmetyki ekologiczne. Ich stosowanie to nie tylko korzyść dla ciała, ale także i środowiska naturalnego, które nie musi znosić tak wielkich obciążeń, aby się oczyścić. Także woda, która płynie z kranu i którą stosujemy na co dzień staje się o wiele lepszej jakości, mniej zanieczyszczona.

Istnieje jednak różnica między prawdziwie naturalnymi kosmetykami, a takimi, które tylko się tak nazywają. Kluczem do tego jest uważne śledzenie etykiet produktów. W internecie znajdziemy listy potencjalnie groźnych środków dodawanych do kosmetyków. Prawdziwe kosmetyki naturalne zawierają wyłącznie środki pochodzenia roślinnego. Potencjalnie niebezpieczne przy długim stosowaniu chemiczne składniki kosmetyków, takie jak emulgatory PEG i PPG (substancje potencjalnie rakotwórcze) zastąpić można z powodzeniem tłuszczami oraz cukrami pochodzenia naturalnego.

Zalety kosmetyków naturalnych

Kupując ekologiczne kosmetyki oszczędzamy nie tylko swoje oraz przyszłych pokoleń zdrowie, ale także kieszeń. Wbrew pozorom ekologiczne środki czystości nie są tak drogie jak mogłoby się wydawać, a niejednokrotnie nie trzeba stosować ich tak wiele by osiągnąć sukces. Tradycyjne balsamy, kremy i pomadki do ust tak naprawdę tylko jeszcze mocniej wysuszają skórę co wymaga częstszego ich stosowania. Natomiast środki naturalne skutecznie nawilżają i pielęgnują. Naturalne kosmetyki mają niewielki skład, który jest przejrzysty. To ważne dla alergików, ponieważ istnieje potencjalnie mniej substancji, które mogą uczulić. Z reguły jednak tego rodzaju kosmetyki w ogóle nie uczulają, ponieważ nie zawierają żadnych konserwantów i sztucznych zapachów.

Ponadto nadają się dla każdego, także dla bardzo małych dzieci, oraz osób, które mają problemy ze skórą i potrzebują delikatnych środków pielęgnacji. Jest to dobre rozwiązanie dla wegetarian i wegan, ponieważ do produkcji tradycyjnych kosmetyków często stosuje się części zwierząt. Co ważne naturalne kosmetyki są także o wiele lepiej dostępne w naszym kraju niż jeszcze kilka lat temu. Powoli zaczynają stanowić alternatywę i konkurencję dla tradycyjnych. Nic dziwnego, że popyt na kosmetyki naturalne systematycznie wzrasta.

O autorze

Cafejka