Uroda

Skuteczne sposoby na trądzik

skuteczne sposoby na trądzik
Napisane przez Cafejka

Trądzik jest częstą chorobą skóry, która pojawia się w wyniku zatykania porów. Zwykle pojawia się na twarzy, klatce piersiowej, ramionach, szyi i plecach. Wysypka może być spowodowana przez wiele czynników także poprzez dziedziczność czy hormony. Istnieją jednak sposoby na trądzik, które pozwalają leczyć go w skuteczny i naturalny sposób.

Rzucenie palenia

Palenie przyczynia się w dużym stopniu do tzw. trądziku palacza. Dym papierosowy może powodować podrażnienie skóry u osób o wrażliwej skórze.
Palenie jest znaną przyczyną innych chorób skóry, takich jak zmarszczki i przedwczesne starzenie się skóry. Dzieje się tak poprzez wolne rodniki, które pogarszają produkcję kolagenu.

Unikanie dotykania twarzy

Brud i bakterie zgromadzone na dłoniach mogą wnikać w pory, co skutkuje pogarszaniem się kondycji skóry. W przypadku wystąpienia trądziku należy unikać częstego dotykania twarzy rękami. Nie należy także wyciskać pryszczy, ponieważ w ten sposób jeszcze bardziej rozprzestrzeniają się bakterie.

Wybranie odpowiedniego środka do mycia

Dobrze jest używać delikatnego mydła pozbawionego parabenów i silikonów. Wiele mydeł posiada silne środki chemiczne-czyszczące, które podrażniają skórę. Warto pamiętać o tym, aby przemywać delikatnie twarz, kiedy skóra jest spocona.

Zażywanie cynku

Terapia w postaci przyjmowania doustnie cynku może pomóc skutecznie leczyć trądzik.
Cynk jest niezbędnym mikroelementem o właściwościach przeciwutleniających. To pomaga chronić komórki w organizmie przed uszkodzeniem spowodowanym przez bakterie i wirusy. Możemy go przyjmować w postaci suplementu lub w postaci naturalnej.
Cynk występuje m.in. w serach, fasoli, ziarnach słonecznika, dyni, grzybach oraz drobiu.

Spożywanie witaminy A

Witamina A jest substancją przeciwzapalną, która równoważy poziom hormonów.
Możesz zwiększyć spożycie witaminy A przez jedzenie zdrowe odżywianie i unikanie niezdrowych tłuszczów, takich jak margaryny czy przetworzonej żywności.

Stosowanie olejku jojoba

Można stosować olejek jojoba, smarując nim zmiany trądzikowe. To specyfik pochodzenia naturalnego, nie zatyka porów i nawilża skutecznie skórę.
Dobrze jest jednak skonsultować to z dermatologiem.

Wykorzystanie skórek z bananów

Skórka bananów zawiera luteinę, która jest niezwykle silnym przeciwutleniaczem, który zmniejsza obrzęki i stany zapalne i wspomaga wzrost komórek zdrowych. Pocieranie twarzy skórką banana może zmniejszyć zaczerwienienie i dyskomfort związany z trądzikiem. Istnieją także inne sposoby na trądzik.

Użycie soku z cytryny

Sok z cytryny może pomóc pozbyć się wyprysków z kilku powodów. Jest bogaty w witaminę C, co jest dobre dla wszystkich rodzajów skóry. Sok z cytryny pomaga złuszczać skórę i jest doskonałym środkiem ściągającym.

Mycie twarzy miodem

Mycie twarzy i szyi w godzinach porannych miodem, powinno działać antybakteryjnie i nawilżająco. Wystarczy wmasować pół łyżeczki miodu, a następnie zmyć. Można także przygotować maseczkę, która będzie zawierać miód, cynamon i świeżo startą gałkę muszkatołową. Po wymieszaniu wszystkich składników należy miksturę odstawić na kilka godzin, po tym czasie można nałożyć maseczkę na twarz i pozostawić na 10-15 minut.

Większość z powyżej podanych to doskonałe sposoby na trądzik

W niektórych jednak przypadkach konieczne może być zastosowanie terapii hormonalnej. Wysoki poziom androgenów, głównie u mężczyzn może prowadzić do nadmiernego wytwarzania łoju, co powoduje powstawanie trądziku. Czasami przyczynami, które prowadzą do zmian hormonalnych, może być dojrzewanie, ciąża, brak miesiączki lub zmiany leków. W takich wypadkach warto jednak zasięgnąć opinii dermatologa, który zdecyduje o właściwym leczeniu.

O autorze

Cafejka