Uroda

Zdrowa skóra głowy- niezbędna dla mocnych włosów.

139574259948022300
Napisane przez Cafejka

Człowiek ma na głowie ok. 100 tysięcy włosów. Każdego dnia zdrowemu człowiekowi może ich wypaść pomiędzy 500 a 100. Są one szybko zastępowane przez nowo wyrastające włosy, więc taki ubytek jest najczęściej niezauważalny. W pewnych momentach dochodzi do utraty większych ilości włosów, niż zazwyczaj. Może to być konsekwencja pewnych chorób, zażywania niektórych leków, wahań hormonalnych lub negatywnego wpływu czynników zewnętrznych. Po ustąpieniu czynnika, który spowodował nadmierne wypadanie włosów, sytuacja powinna wrócić do normy. Do poprawy prowadzi także zażywanie specjalnych suplementów diety na wzmocnienie włosów. Zawierają one witaminy, mikroelementy i aminokwasy pobudzające wzrost włosów. Jeszcze lepszy efekt można uzyskać, jeżeli zadba się o właściwe nawilżenie i odżywienie skóry głowy.

 

Cebulka włosowa, z której wyrasta włos, jest zakotwiczona w mieszku włosowym, znajdującym się w skórze właściwej. Kiedy skóra jest odpowiednio nawilżona i odżywiona, w mieszku włosowym dochodzi do intensywnego dzielenia się komórek. Dzięki temu procesowi włos wyrasta ponad powierzchnię skóry. Jeżeli dochodzi do problemów ze skórą głowy, włosy także mogą stać się cieńsze i słabsze. W suchej skórze włosy nie są zakotwiczone tak mocno, jak w skórze zdrowej, dlatego są bardziej podatne na wypadanie. Aby przywrócić skórze głowy równowagę, można pomyśleć o zmianie kosmetyków do pielęgnacji włosów. Powinno się wybierać środki o możliwie jak najmniejszej liczbie składników. Dobrym rozwiązaniem są szampony nie zawierające mydeł ani detergentów, ponieważ te składniki mogłyby podrażniać skórę głowy i prowadzić do jej przesuszenia. Nadają się także kosmetyki z serii emolientowych, przeznaczonych do nawilżania i natłuszczania skóry alergicznej i atopowej. Powinny one zawierać w składzie mocznik lub kwas mlekowy, które zatrzymują wodę w skórze oraz substancje tworzące na powierzchni skóry warstwę ochronną, zabezpieczającą skórę przed nadmierną utratą wody. Skóra głowy nie lubi suchego powietrza oraz wysokich temperatur, dlatego warto na jakiś czas zrezygnować z suszarki oraz z mycia włosów bardzo ciepła wodą.

Inne środki, które można wykorzystać do wzmacniania włosów i skóry głowy to m.in. olej rycynowy, nafta kosmetyczna, żółtka jaj, ocet winny, piwo ciemne, olejek z drzewa herbacianego oraz witamina E. Część z nich była sprawdzona i lubiana już przez nasze babcie. W internecie można odnaleźć wiele interesujących przepisów na domowe maseczki do nakładania na włosy. Ich składniki są tak dobrane, aby dostarczały włosom związków niezbędnych do wzrostu oraz wpływały pozytywnie na stan skóry głowy. Oto przykładowy przepis na maseczkę z nafty: 1 łyżkę stołową nafty kosmetycznej wymieszać z 1 żółtkiem jaja. Dodać kilka kropel soku z cytryny. Nałożyć na włosy, następnie nakryć je workiem foliowym i zawinąć w ciepły ręcznik. Po 15-20 minutach umyć głowę szamponem. Taki zabieg raz na tydzień sprawia, że włosy stają się mocne, błyszczące i puszyste.

Stosunkowo nowym wynalazkiem są suplementy diety, działające zarówno na włosy, jak i na skórę głowy. Przykładem może być preparat Inneov Densilogy. Jednym z jego składników jest cynk, który jest konieczny do syntezy keratyny- białka, budującego włókno włosa. Pozostałe składniki, którymi są witamina D w dużej dawce oraz kwasy tłuszczowe omega-3, pobudzają wzrost włosów oraz wzmacniają ich zakotwiczenie w skórze. Skład kwasów omega-3 w Densilogy został tak dobrany, aby dzięki niemu uzyskać jak najlepsze odżywienie skóry. Najlepsze rezultaty uzyskuje się po 3 miesiącach regularnego stosowania. Włosy stają się mocniejsze i grubsze. Zanika też skłonność do wypadania. Innym ważnym efektem zażywania Inneov Densilogy jest poprawa stanu łamliwych i rozdwajających się paznokci już po 1 miesiącu. Suplement ten jest cennym uzupełnieniem pielęgnacji włosów przy użyciu specjalistycznych dermokosmetyków oraz przy pomocy receptur domowych.

 

fot. by Klaus Post, flickr.com

O autorze

Cafejka