Jesienią trudniej niż zwykle zmobilizować się do ćwiczeń i aktywności fizycznej. O ile jeszcze jesteśmy w stanie udać się do siłowni, to do jakiejkolwiek formy ruchu na świeżym powietrzu najbardziej trudno nam się przekonać. A szkoda. Bo po solidnej dawce tlenu i dziennego światła, którego tak nam przecież brakuje, kiedy dni stają się coraz krótsze, zapominamy o jesiennych chandrze. Szybciej też niż podczas tradycyjnych ćwiczeń na siłowni, czy w domu, zrzucimy dodatkowe kilogramy i poczujemy się psychicznie o wiele lepiej.
Ćwiczyć, biegać na świeżym powietrzu może praktycznie każdy. Coraz więcej Polaków przekonuje się do tej formy aktywności. Takie przeniesienie się z siłowni na zewnątrz ma wiele zalet. Odpadają koszty karnetu, godziny dostosowujemy do własnego trybu dnia. Nie jest potrzebny też specjalistyczny sprzęt, wystarczy drzewo, ławka, schody, słupek, co sprawia, że nie ma miejsca na monotonię i jest, wbrew pozorom, więcej możliwości do wykonania poszczególnych ćwiczeń.
Nikt nie zmusza Cię do treningu w błocie i deszczu. Ćwiczmy w ładną pogodę, nawet, jeśli takie treningi będą rzadsze, to korzyści naprawdę bardzo duże. Wykorzystujmy słoneczne dni, np. w weekendy. Wystarczy bowiem przebywać na słońcu 10-15 minut, dwa, trzy razy w tygodniu, eksponując dłonie oraz twarz, aby pokryć zapotrzebowanie organizmu na witaminę D. Światło słoneczne poprawia też nastrój.
Zamieniając siłownię na park, poczujesz pozytywną energię płynącą z obcowania z naturą. Samo patrzenie bowiem na przyrodę, na zieleń, łagodzi stres i uspokaja. Również nasze zmęczone oczy, które mają spory kontakt z ekranem komputera, świetlówkami, sztucznym oświetleniem, będą nam wdzięczne.
Chłodne, jesienne powietrze pobudza układ krążenia i przyśpiesza metabolizm. Dzięki temu schudniemy szybciej, a nasz trening będzie intensywniejszy. Nabywamy również dzięki takim treningom, większej odporności.
Warto zadbać o odpowiedni strój. Najważniejsze są buty. Muszę być wygodne i przeznaczone do ćwiczeń na dworze. Trzeba zwrócić uwagę na podeszwę. Powinna ona amortyzować uderzenia stopy o nierówności terenu i wspierać ją podczas szybkich ruchów w wielu kierunkach. Warto w tym celu poprosić o poradę sprzedawcę lub trenera, pracownika siłowni. Ubierajmy się odpowiednio do pogody. Najlepsze są ubrania z materiałów oddychających, które odprowadzają wilgoć na zewnątrz, zapewniając jednocześnie stały dopływ powietrza do ciała. Okulary przeciwsłoneczne, czy czapka również nam się przydadzą.
Na początek warto zacząć od spacerów, w miarę jak nabierzesz kondycji można zwiększać tempo oraz wydłużać czas, jaki spędzamy na zewnątrz. Specjaliści zalecają jednak, aby cały trening nie trwał dłużej niż godzinę, niezależnie od tego, ile masz lat i jak bardzo jesteś sprawny.
Więcej informacji na temat biegania i innej formy aktywności fizycznej jesienią i nie tylko można znaleźć tu – http://jak-biegac.pl/