Zdrowie

Co na zakrzepicę? Jakie leki przeciwzakrzepowe wybrać?

Napisane przez Cafejka
Zakrzepica to choroba, w wyniku której w żyłach tworzą się skrzepy. Skrzepy te utrudniają przepływ krwi w żyłach, co sprawia, że mogą nie docierać wystarczające ilości potrzebnych substancji do jakichś części naszego ciała. Szczególnie niebezpieczne są skrzepy, które ograniczają dopływ krwi do narządów, na przykład do mózgu.

Leki przeciwzakrzepowe mogą w tej sytuacji uratować życie. Niestety objawy zakrzepicy często są lekceważone, ponieważ trudno bez konsultacji z lekarzem połączyć taki symptom jak na przykład ból kończyny z problemami układu krążenia.

Grupy ryzyka

Osoby, które szczególnie powinny zwracać uwagę na dziwne bóle i obrzęki kończyn czy duszności i uciski w klatce piersiowej, to osoby otyłe, starsze (po 60 roku życia) czy chorujące na cukrzycę, prowadzące siedzący tryb życia lub narażone zawodowo na ciągłe stanie. Oczywiście w grupie ryzyka są także osoby stosujące nieodpowiednią dietę oraz te nadużywające alkoholu i papierosów. Pierwszym krokiem do zniesienia objawów zakrzepicy jest zmiana złych nawyków.

Leki przeciwzakrzepowe

Nie ma jednego rodzaju zakrzepicy, chorobę tę dzieli się ze względu na obszar, który obejmuje. Możemy więc wyróżnić między innymi zakrzepicę żył głębokich i powierzchniowych, zatorowość płucną oraz zakrzepicę żył wątrobowych. Leki przeciwzakrzepowe przyjmuje się jednak w zasadzie te same, bez względu na miejsce występowania problemu, ponieważ trzeba traktować układ krążenia jako całość.

W leczeniu zakrzepicy stosuje się leki przeciwzakrzepowe. Profesjonalnie określa się je jako antykoagulanty, czyli substancje, które przeciwdziałają agregacji płytek krwi (zlepiania się ich w skrzepy). Najczęściej spotykanymi substancjami w lekach na receptę są warfaryna i acenokumarol, które przyjmuje się doustnie. Jeśli jest to potrzebne, leczy się również pacjentów zastrzykami z herparyny. Bez recepty można kupić leki na bazie kwasu acetylosalicylowego (Acard, Polocard, Proficar) oraz maści z heparyną.

Leki przeciwzakrzepowe stosuje się profilaktycznie przy wielu chorobach związanych z układem krążenia. Trzeba przy tym pamiętać, że leki przeciwzakrzepowe nie tylko zapobiegają powstawaniu skrzepów, ale również rozrzedzają krew, przez co ewentualne krwawienie jest obfitsze i trudniej je zatamować.

Czego unikać podczas brania leków przeciwzakrzepowych

Chcąc sobie pomoc, możemy niechcący zaszkodzić, stosując niektóre zioła lub jedząc warzywa, które intuicyjnie wydają się zdrowe. Leki przeciwzakrzepowe nie mogą być łączone z wieloma rzeczami i bardzo ważna jest stała kontrola lekarza w trakcie ich przyjmowania. Nie powinno się suplementować na przykład kwasów omega 3, witaminy K  czy E, co może wydawać się bardzo zaskakujące. Z warzyw niebezpieczne są, chociażby dwa czołowe wyznaczniki polskiej kuchni: czosnek i cebula. Także należy unikać zielonych warzyw takich jak brukselka, brokuły czy szpinak.

Z lekami nie powinno się mieszać także herbatek ziołowych na bazie rumianku, mniszka czy szałwii. Zabronione jest przyjmowanie podczas kuracji lekami przeciwzakrzepowymi aspiryny, paracetamolu oraz innych substancji o podobnym działaniu.

Informacje zaczerpnięte z  www.NowaFarmacja.pl

O autorze

Cafejka