Zdrowie

Detoks – co warto o im wiedzieć i czy jest w ogóle potrzebny?

Napisane przez Cafejka

W gazetach, w telewizji, a także na wielu portalach internetowych można znaleźć setki pomysłów na oczyszczenie organizmu z toksyn oraz zbędnych produktów przemiany materii, jednak czy taki detoks jest w ogóle potrzebny? Reklamy coraz to nowszych suplementów, wymyślnych diet, a także wyjątkowych produktów spożywczych wyrastają jak grzyby po deszczu, zachęcając coraz większą liczbę osób do skorzystania z tych dobrodziejstw. Czy warto jednak przeprowadzić taki detoks?

Cała prawda o detoksie

Z pewnością niejedna osoba choć raz w życiu próbowała przeprowadzić detoks zachęcona licznymi artykułami na ten temat, jednak warto widzieć o tym, iż jak do tej pory skuteczność takiego detoksu nie została potwierdzona żadnymi znaczącymi badaniami. Oczywiście wraz z jedzeniem do organizmu trafiają toksyczne produkty, jednak należy wiedzieć o tym, iż każdy organizm przystosowany jest do tego, aby neutralizować to, co jest dla niego szkodliwe. Odpowiednia dieta, a także przyjmowanie określonych ziół oraz suplementów może wspomóc wydalanie z organizmu zbędnych produktów, jednak organizm został wyposażony w specjalne organy, które odpowiadają za usuwanie tego, co niepotrzebne. Tymi organami są nerki oraz wątroba, które można nawet powiedzieć pełnią funkcję specjalnego filtra.

Rola wątroby oraz nerek w usuwaniu toksyn

Jak zostało wspomniane powyżej wątroba oraz nerki odpowiadają za usuwanie z organizmu toksycznych substancji, jednak w jaki sposób się to dzieje? Wątroba to organ, który odpowiedzialny jest za rozkład toksyn na substancje proste, natomiast dzięki nerkom są one wydalane z organizmu wraz z moczem. Z tego też względu stosowanie tzw. detoksu wydaje się zbędne, jednak przyjmowanie określonych produktów może nieco wspomóc cały proces.

Napary ziołowe i świeże soki

Spożywanie świeżych soków, a także naparów ziołowych to bardzo dobry sposób nie tylko na przyspieszenie procesu wydalania z organizmu zbędnych produktów przemiany materii, ale również na poprawę samopoczucia. Owoce oraz warzywa zawierają spore ilości witamin, oraz składników odżywczych, które wspomagają pracę narządów wewnętrznych w tym również wątroby oraz nerek, które pracując bardzo intensywnie, mogą niestety nie nadążać z usuwaniem toksyn. Z pewnością niejedna osoba słyszała o tym, aby wypijać dziennie szklankę wody z sokiem z cytryny, gdyż wspomaga to pracę organizmu, a zwłaszcza tych organów, które odpowiadają za usuwanie toksycznych substancji. Jeśli chodzi natomiast o wspomniane wcześniej soki, to niezwykle ważne jest to, aby wypijać wyłącznie te świeżo wyciskane, ponieważ te dostępne w sklepach zawierają w sobie spore ilości cukru, który nie należy niestety do najzdrowszych substancji.

Naturalny proces oczyszczania

W celu przyspieszenia metabolizmu warto nie tylko w odpowiedni sposób się odżywiać i wypijać świeżo wyciskane soki oraz napary ziołowe, ale również postawić na aktywność fizyczną. Uprawianie sportów jest niezwykle ważne, ponieważ pomaga schudnąć, poprawia samopoczucie, a także ogólny stan zdrowia.

O autorze

Cafejka