Zdrowie

Jak radzić sobie z przeziębieniem?

Napisane przez Cafejka

Jesień i zima to czas, w którym jak nigdy narażeni jesteśmy na różnego rodzaju infekcje. Często nawet mimo skrupulatnej dbałości o swoje zdrowie nie udaje nam się uniknąć przeziębienia. Warto wiedzieć jak sobie z nim radzić, by przykre i utrudniające codzienną aktywność dolegliwości szybko przeminęły. Dlatego też podpowiadamy sprawdzone sposoby na walkę z przeziębieniem.

Walka z przeziębieniem – mam jakieś szanse?

Aby walka z przeziębieniem okazała się skuteczna musimy zdać sobie sprawę, że nasz organizm w chwili choroby potrzebuje szczególnego wsparcia i wzmocnienia. Możemy oczywiście zapewnić mu je lekami farmakologicznymi. Niestety, często zdarza się tak, że oprócz zbawiennego wpływu mają one też negatywne skutki uboczne. Dlatego też warto nie tylko skupiać się na medykamentach, ale również wykorzystać to, co daje nam natura.

Przeziębienie a odżywianie

Przede wszystkim powinniśmy zmienić dietę. Podczas infekcji warto jeść przede wszystkim owoce i warzywa oraz dużo pić. Unikajmy ciężkostrawnych, intensywnie przyprawianych potraw. Wyjątkiem jest tutaj imbir, który bardzo skutecznie wspiera organizm w procesie zdrowienia. Poza tym warto zadbać o to, by w naszej diecie znalazły się produkty bogate w witaminę C, która pomaga w uszczelnieniu naczyń krwionośnych co powoduje wolniejsze rozprzestrzenianie się i rozwój infekcji.

Jeśli przeziębieniu towarzyszy gorączka warto pic herbatę z kwiatu lipy, która działa napotnie. Pomóc mogą nam również łagodne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, oraz chłodne okłady. Warto pamiętać, że zbijamy jedynie gorączkę wysoką. Stan podgorączkowy oznacza bowiem, że nasz organizm walczy z infekcją – nie warto mu przeszkadzać.

Poza tym warto zadbać o stan dróg oddechowych. To właśnie one najczęściej cierpią podczas przeziębienia. Dlatego też zadbajmy o częste wietrzenie pomieszczeń oraz odpowiednią wilgotność powietrza. Pomóc może nam chociażby mokry ręcznik powieszony na grzejniku. Dodatkowo warto inhalować się – kilka kropel mentolowego lub sosnowego olejku wlanego do gorącej wody skutecznie i naturalnie oczyści nasze drogi oddechowe. Dzięki temu katar przestanie być tak bardzo uciążliwy.

Jeśli zaś narzekamy na ból gardła warto spróbować płukania go naparem z szałwii, która działa antyseptycznie lub wodą z solą. Dzięki temu szybko poczujemy się znacznie lepiej.

O autorze

Cafejka