Zdrowie

Nie bój się alergii !

Napisane przez Cafejka

W telewizji , radiu , internecie coraz więcej słyszy się na temat alergii  spotkałam się nawet z porównaniem że jest to współczesna  Dżuma.  Chorują osoby w każdym wieku i każdej płci  dlatego warto zwrócić na tą chorobę uwagę. Pozornie niewinne objawy (katar, łzawienie ) sprawiają że wiele osób bagatelizuje alergie nie zdając sobie sprawy że może nieść ona za sobą nawet ryzyko śmierci jeżeli nie będziemy odpowiednio się leczyć.

 

Uczulać może dosłownie wszystko, w swoim otoczeniu każdy z nas styka się z przeróżnymi alergenami, czytając ten tekst jesteśmy poddani na działanie co najmniej kilku czynników które mogą wywołać u nas odczyn alergiczny. Nawet własny pot może nas uczulać !

  Najczęściej spotykane alergeny to:

*Kurz (szczególnie znajdujące się w nim odchody roztocza )

*Pyłki  roślin

*Sierść zwierząt

*Pokarmy ( najczęściej mleko i jego przetwory, czekolada , owoce i warzywa,  orzechy, owoce morza, produkty bogate w gluten itp.)

*Kosmetyki

*Detergenty

*Owady

Każdy alergen może wywołać inne objawy zaczynając na wysypce, poprzez kichanie, łzawienie oczu, świąd, obrzęki i zasinienie okolic oczu, obfity wodnisty katar, duszności, puchnięcie kończyn i dróg oddechowych do nawet wyprysków płatnicowych skóry.  Objawy alergii  mają szerokie spektrum niektóre są tylko uciążliwe niektóre wręcz zagrażają naszemu  życiu.

Jak sobie radzić z alergią?

*w miarę możliwości unikaj kontaktu z alergenami ( przy alergii np. pokarmowej jest to dosyć proste wystarczy przestrzegać diety, przy alergii na pyłki nie jest to już tak łatwe.)

*stosuj leki zmniejszające objawy choroby; bądź w stałym kontakcie z lekarzem alergologiem;

*odzież trzymaj w zamkniętych szafkach lub komodach;

*na miejsce wyjazdu urlopowego wybierz wysokie góry lub morze – gdyż tam jest najmniej alergenów.

*stężenie pyłków  rośnie wieczorem, dlatego nie należy otwierać okien o tej porze dnia, gdy robi się chłodniej; śpij przy zamkniętych oknach;

*często przemywaj wodą oczy, płucz nos i gardło; przed pójściem spać weź prysznic;

*noś nakrycie głowy – dużo pyłków gromadzi się we włosach; noś okulary, które ograniczą dostęp pyłkom do oczu;

*palenie papierosów często zaostrza przebieg alergii.

*szczególnie w wietrzne i upalne dni ogranicz do minimum wychodzenie na zewnątrz budynków;

*jeśli nie musisz – to nie koś trawników

*przy alergii na jad owadów unikaj w okresie wzmożonej ich aktywności ubierania ciuchów w jaskrawych kolorach które je przyciągają oraz spryskiwanie ciała słodko pachnącymi perfumami

*przestrzegaj odpowiedniej diety.

Pomocny w unikaniu alergenów może okazać się kalendarz alergika:

 

Życzę powodzenia w zwalczaniu objawów alergii i życzę wszystkim aby jej się nie poddali !  

O autorze

Cafejka