Zdrowie

W jaki sposób można walczyć z przykrym zapachem potu?

Napisane przez Cafejka

Intensywny i nieprzyjemny zapach potu nie zawsze związany jest z nieodpowiednią higieną ciała. Bardzo często nadmierna potliwość wynika z zaburzeń hormonalnych, które pobudzają gruczoły potowe. Przykry zapach potu jest jednak na tyle kłopotliwy, że uprzykrza życie wielu osobom. Istnieją jednak praktyczne sposoby, dzięki którym możliwa jest walka z przykrym zapachem pod pachami.

Regularna higiena i sprawdzone kosmetyki

Zdarza się, że przykry zapach potu pojawia się już niedługo po umyciu całego ciała. Zdarza się, że wynika to z nieodpowiedniej techniki czyszczenia, a także stosowania nieodpowiednich kosmetyków. Przede wszystkim należy bardzo dokładnie szorować pachy, przy użyciu sprawdzonego środku czyszczącego. Zwykłe mydła nie są polecane, ponieważ nawet te o wyjątkowo intensywnych zapachach nierzadko zawierają substancję dodatkowo pobudzające woń potu, która staje się jeszcze bardziej nieprzyjemna. Lepiej wybrać całkowicie neutralne mydło, bez żadnych agresywnych składników. Przy spłukiwaniu warto się upewnić, że żadne pozostałości kosmetyków nie znajdują się pod pachami. Na skórze mogą też znajdować się resztki dezodorantu, które przyczyniają się do rozwoju bakterii oraz grzybów. Pachy można dokładnie oczyścić, nacierając je przy pomocy octu z alkoholem.

Dobra dieta i naturalne mikstury

Sposób odżywiania się ma bardzo duży wpływ na intensywność woni wydzielanej przez pot. Nadmiar kawy, alkoholu, czosnku czy cebuli może dodatkowo wzmocnić przykry zapach potu. Pobudzenie organizmu do jego produkcji powoduje również palenie tytoniu, które dodatkowo niszczy komórki skóry. Jeżeli natomiast podstawą diety są warzywa i owoce, zapach potu może być nawet całkowicie neutralny. Odpowiednimi składnikami można tez zmniejszyć nadmierne pocenie się. Pomocne są napary z ziół, np. rozmarynu czy liści tymianku, którymi należy smarować się pod pachami. Skuteczne może być też użycie sody oczyszczonej zmieszanej z sokiem cytryn, a także żelu aloesowego czy nawet zwykłych pomidorów.

Odpowiedni dobór ubrań

Część tkanin i kolorów sprawia, że skóra poci się intensywniej oraz wydziela jeszcze bardziej nieprzyjemny zapach. Poleca się także unikać zbyt obcisłej odzieży, ponieważ utrudnia ona skórze swobodne oddychanie. Kiepsko sprawdzają się ubrania z materiałów syntetycznych, dlatego lepiej zdecydować się na całkowicie naturalne tkaniny. Kluczową rolę odgrywa także kolor ubrania. W czarnych ubraniach ryzyko spocenia się jest o wiele większe, dlatego w przypadku problemów z nadmierną potliwością zalecane są jaśniejsze kolory.

Czytaj więcej na: http://febumed.pl/przykry-zapach-spod-pach/

O autorze

Cafejka