Zdrowie

Wiosenny detoks- w jaki sposób go przeprowadzić?

detoks1
Napisane przez Cafejka

Z pewnością niejedna osoba zastanawiała się nad tym, aby zwłaszcza wiosną przeprowadzić kilkudniowy detoks organizmu, który ma na celu oczyszczenie organizmu z tego, co zbędne. Czy taki proces ma jednak sens? Organizm jak wiadomo, wyposażony jest w organy odpowiadające za usuwanie z organizmu toksyn oraz zbędnych produktów przemiany materii, czy zatem przeprowadzenie detoksu po zimie to dobra decyzja? Oczywiście wątroba oraz nerki dosyć dobrze radzą sobie ze spełnianiem swoich funkcji, jednak warto wiedzieć o tym, iż zimą niedobór witamin i składników odżywczych odbija się niekorzystnie na stanie zdrowia, przez co warto zastanowić się właśnie nad wspomnianym wcześniej detoksem.

Wiosenny detoks

Każdego roku wiosną wiele osób decyduje się na przeprowadzenie jednodniowego lub też kilkudniowego detoksu, który może okazać się strzałem w dziesiątkę. Zimą zdecydowana większość osób nie odżywia się najlepiej, gdyż w tym czasie znalezienie świeżych owoców i warzyw pełnych witamin i minerałów graniczy praktycznie z cudem, przez co organizm może sobie nie radzić z usuwaniem zbędnych produktów przemiany materii.

Substancją odpowiedzialną za wymiatanie z organizmu tego, co niepotrzebne jest błonnik, który znajduje się w wielu owocach oraz warzywach, jednak można go również znaleźć w pełnoziarnistych produktach spożywczych. Niestety zimą dostęp do większości tych produktów jest ograniczony, przez co tłuste potrawy królują na polskich stołach, wpływając jednak niekorzystnie na stan zdrowia. Z tego też względu po zimie warto przyspieszyć metabolizm, wspomagając tym samym pracę wątroby oraz nerek.

W jaki sposób przeprowadzić wiosenny detoks?

Najważniejsze w wiosennym detoksie jest przede wszystkim to, aby zrezygnować z niektórych produktów, które niestety zalegając w organizmie, powodują pogorszenie samopoczucia. Niektóre z produktów zaczynają ponadto odkładać się w postaci tkanki tłuszczowej, co również nie wpływa zbyt dobrze na stan zdrowia. Z czego należy zatem zrezygnować?

Przede wszystkim z tłustych mięs, słodyczy, fast foodów oraz wysoko przetworzonych produktów spożywczych, które niestety pozbawione są jakichkolwiek wartości odżywczych, a w zamian dostarczają jedynie pustych kalorii. Aby detoks był skuteczny, warto wprowadzić do codziennej diety kilka niezwykle istotnych produktów. Skuteczny detoks to przede wszystkim błonnik, który znajduje się w surowych warzywach, owocach, a także produktach pełnoziarnistych. Działa on jak szczotka, wymiatając z organizmu wszystko to, co zbędne. W oczyszczaniu organizmu niezwykle ważną rolę odgrywa również woda, ale tylko i wyłącznie ta niegazowana.

Pamiętać należy o tym, aby wypijać około 2 litrów płynów dziennie, nie tylko w postaci wody, ale również świeżo wyciskanych soków oraz herbatek ziołowych. Podczas przeprowadzania wiosennego detoksu nie należy również zapominać o mlecznych przetworach takich jak jogurty naturalne oraz kefir, ponieważ zawierają one bakterie probiotyczne oddziałujące korzystnie na florę bakteryjną. Oprócz tego warto również wprowadzić kiszonki działające podobnie jak fermentowane produkty mleczne.

O autorze

Cafejka