Muzyka

Slavny Tur 2014 – trasa koncertowa zespołu Percival

percival
Napisane przez Cafejka

W dniu jutrzejszym, w czwartek 13.02.2014 roku, odbędzie się pierwszy koncert zespołu Percival w ramach trasy Slavny Tur 2014. Członkowie grupy promować będą album „Slava! Pieśni Słowian południowych”, którego premiera zbiegła się czasowo z ukazaniem się krążka „Równonoc” Donatana. Opakowana w kartonową kopertę płytka była dołączana do preorderu folkowo-hip-hopowego projektu. „Slava!” nie doczekała się dotychczas promującej ją trasy, stan ten wreszcie ulegnie zmianie. Zespół wyrusza bowiem na tournee po Polsce promujące albumy „Slava!” oraz „Slava II” (mający ukazać się już w tym roku). Na youtube w dniu dzisiejszym pojawiła się zapowiedź koncertów.

 

http://www.youtube.com/watch?v=mGHQMkcjP9I

Grupa Percival jest podprojektem zespołu Percival Schuttenbach. Jej celem jest ukazanie wagi i piękna historii naszych przodków, umożliwienie słuchaczom wczucie się w unikalny klimat odtwarzanych przez muzyków pieśni. Działalność grupy to głównie uświetnianie spotkań fascynatów, pokazów historycznych (między innymi walki wojów, życia obozowego) oraz warsztatów archeologicznych. Jej członkowie, pozostający w stałym kontakcie z historykami, podejmują się odtwórstwa i interpretacji (niekiedy brakuje niestety źródeł historycznych) pieśni Słowian oraz wykonywania własnych utworów na instrumentach będących replikami lub rekonstrukcją instrumentów znanych już w czasach przedchrześcijańskich. W nagraniach łączą je z nowoczesnymi instrumentami.

 

http://www.youtube.com/watch?v=N3c4H_8TM2Y

W skład grupy Percival wchodzą: Katarzyna Bromirska (śpiew, lira bizantyjska, sopiłka, wiolonczela), Mikołaj Rybacki (śpiew, tamburyn, lutnie długoszyjkowe, davul, bodhran, darabuka, instrumenty perkusyjne, saz, przeszkadzajki, gitara elektryczna, mandolina), Joanna Lacher (śpiew, bodhran, davul) oraz Christina Bogdanova (śpiew, davul, bodhran). Dotychczas spod szyldu „Percival historyczny” ukazały się trzy albumy: „Eiforr” (2007), „Oj dido” (2008) oraz „Slava! Pieśni Słowian południowych” (2012). Fani gier niedługo będą mogli usłyszeć ich muzykę w trzeciej części „Wiedźmina – Dzikim Gonie”.

sla 2

 

Zdjęcie grupy Percival zostało wykonane przez Magdalenę i Krystiana Krystkowiaków. Zapraszam na ich fanpage.

O historii grupy Percival oraz o używanych przez nich instrumentach możecie poczytać na ich oficjalnej stronie.

Plakat z harmonogramem trasy koncertowej pochodzi z facebookowej strony zespołu Percival.

O autorze

Cafejka