Inne

Super Bowl, czyli święto Ameryki.

0ap2000000320382
Napisane przez Cafejka

W nocy z drugiego na trzeci luty (tj. niedziela i poniedziałek) w Ameryce odbędzie się wielkie sportowe święto, które można śmiało nazwać mianem narodowym. Mowa tu o Super Bowl, finale rozgrywek NFL, czyli najlepszej ligi futbolu amerykańskiego na świecie, która jest marką sama w sobie. W widowisku uczestniczyć będą dwie drużyny, Denver Broncos i Seatlle Seahawks. Jednak mecz w trakcie całego show schodzi na drugi plan, a przynajmniej stara się dorównać całej otoczce wokół niego.

 

Futbol Amerykański jest zdaniem 35% populacji amerykanów najważniejszym sportem narodowym. Każdy mecz przyciąga dziesiątki tysięcy kibiców, zarówno na stadiony jak i przed telewizory, a także relacje online przez internet. Na koszulkach, czapeczkach, bluzy i inne gadżety związane z oddawaniem czci swojej drużynie. Najważniejszym dniem w roku, dla przeciętnego Amerykanina nie jest wcale Święto niepodległości, czy może Boże Narodzenie. To właśnie finał najlepszej ligi futbolu amerykańskiego jest ich świętem numer jeden.W tym roku w finale znalazły się drużyny Denver Broncos i Seatlle Seahawks, starcie to określane jest pojedynkiem najlepszego ataku z najlepszą obroną całej ligi. W tym dniu miliony wyznawców religii zwanej NFL zasiada przed telewizorem wraz ze swoją rodziną i znajomymi, by wspólnie, ubrani w odświętne stroje swoich patronów, pochłaniając kilogramy jedzenia oraz litry napojów, by obejrzeć Super Bowl, sportowe Boże Narodzenie. Ci których Święty Mikołaj odwiedził odrobinę wcześniej obejrzą całe widowisko prosto ze stadionu, który w tym roku znajduje się w stanie New Jersey i jest w stanie pomieścić 83 tysiące spragnionych wrażeń widzów. To i tak mało zważywszy na to, że bilety rozeszły się w mgnieniu oka zaraz po wypuszczeniu ich puli do sprzedaży. Jeżeli Mikołaj nie był bogaty w tym roku to Ci mniej przezorni i oszczędni wyznawcy nie będą w stanie obejrzeć na żywo swoich idoli, gdyż ceny biletów rozpoczynają się od 5.000 dolarów i kończą na 26.00 dolarów. Nie jest zakazane odsprzedawanie biletów przez co najbardziej zdeterminowane jednostki są w stanie zapłacić ponad czterokrotna wartość biletów. Luksusowe loże na rynku wtórnym w tym roku osiągnęły wartość ponad 500 milionów dolarów.

 

matchup-bg

Super Bowl to jednak nie tylko mecz, to cała impreza związana z nim. Można powiedzieć, że zawodnicy są w tym dniu na drugim planie, a przynajmniej starają się dorównać widowisku. W trakcie przerw między połowami meczu na boisku odbywają się koncerty najróżniejszych gwiazd. Do wybrańców występujących w czasie show należą: Michael Jackson, U2, Madonna oraz Paul McCartney. W tym roku widowisko uświetniać będzie koncert Bruno Marsa wraz z grupą Red Hot Chilli Peppers. Koncerty gwiazd to nie wszystko, na potrzeby telewizji, w przerwach, w trakcie meczu finałowego, emitowane są reklamy, które należą do najdroższych na świecie. Wielkie marki są w stanie wydać 4 miliony dolarów za 30 sekund czasu antenowego. Kręcone są spoty, które zostaną wyświetlone wyłącznie w czasie Super Bowl, należą one do najlepszych reklam na świecie. Widowisko to jest, chyba jedynym takim, które ogląda się od samego początku do końca emisji. Przez ponad 3 godziny widzowie są wystawieni na sporą dawkę rozrywki, dlatego właśnie jest to najlepsza inwestycja dla gospodarki Stanów Zjednoczonych, gdyż generuje potężne sumy przychodów płynące z podatków. Więc wspierając sport jakim jest Futbol Amerykański mieszkańcy wspierają tym samym narodową gospodarkę. Mimo tego, Amerykanie zdają się jakby nie patrzeć na to ile pieniędzy przepuszczają na swoje święto, ten raz w roku cieszą się znakomitą imprezą, zorganizowaną przez profesjonalistów, na najwyższym poziomie, przyciągającą największą ilość widzów na świecie.

O autorze

Cafejka