Inne ligi

Gibraltar nowym członkiem europejskiej rodziny piłkarskiej

800px-Flag of Gibraltar.svg
Napisane przez Cafejka

Przed niespełna dwoma tygodniami swój pierwszy oficjalny mecz rozegrała „najmłodsza” reprezentacja w rankingu UEFA – Gibraltar. Gibraltarczycy zremisowali ze Słowacją 0:0. Przełomową datą dla tamtejszej federacji i reprezentacji piłkarskiej stał się 24 maja 2013 roku. Wtedy Gibraltar został pełnoprawnym członkiem UEFA, dzięki czemu może wystawić swoją reprezentację w eliminacjach do Mistrzostw Europy 2016.

Nowy członek, stara federacja

Reprezentacja małej enklawy brytyjskiej wraz z piłkarskim związkiem (Gibraltar Footbal Association) są, paradoksalnie, jednymi z najstarszych na świecie. GFA powstał już w 1895 roku, reprezentacja rozgrywała dotychczas swoje mecze (nieoficjalne) od 1901 roku.
Gibraltar jest położony na skalistym półwyspie, jest południowym „cyplem” półwyspu Iberyjskiego, historyczną częścią nowożytnego państwa hiszpańskiego. Jego reprezentacja piłkarska brała dotąd udział w nieoficjalnych mistrzostwach drużyn niezrzeszonych pod agendą FIFA w 2006 roku, mierząc się m.in. z Tybetem i Cyprem Północnym. Owe mistrzostwa zwane są FIFI Wild Cup.
Gibraltarczycy zajęli wówczas 3. miejsce, ulegając jedynie północnym Cypryjczykom w półfinale. Należeli do jednej z najlepszych drużyn niezrzeszonych z FIFA – rozegrali 55 meczów, z czego wygrywali 30 razy, 4 razy remisowali, a 21 razy schodzili z boiska przegrani.

Hiszpański problem na przeszkodzie

stadion Viktoria StadiumGibraltarczycy rozpoczęli starania o akces zarówno do UEFA jak i FIFA dopiero w XXI wieku. Swoją pierwszą prośbę o członkostwo w europejskiej federacji GFA złożyła w 1991 roku. Głośno o Gibraltarze zrobiło się na kongresie UEFA w styczniu 2007 roku w Düsseldorfie. Brytyjskiej propozycji włączenia reprezentacji Gibraltaru do „rodziny” UEFA zdecydowanie sprzeciwił się prezes Hiszpańskiego Związku Piłki Nożnej. Hiszpanie ciągle uznają Gibraltar – byłą kolonię brytyjską – za część swojego państwa. W głosowaniu w sprawie pełnoprawnego członkowstwa w UEFA, za Gibraltarem głosowały wówczas trzy federacje (angielska, szkocka i walijska), przeciwnych było 45.
Dopóki reprezentacja ze skalistego półwyspu znajdowała się poza UEFA, dopóty nie mogła rozgrywać oficjalnych meczów o stawkę. Gibraltar przed udanym akcesem może pochwalić się korzystnymi wynikami osiągniętymi w meczach z 2011 roku. Dwukrotnie zwyciężał 3:0 z trzecią reprezentacją Anglii oraz Wyspami Owczymi.
Areną ich zmagań jest Victoria Stadium, mogący pomieścić 5 tysięcy widzów. Czyli jedną szóstą całej populacji Gibraltaru… Stadion znajduje się tuż obok lotniska, zbudowanego jeszcze w czasach II wojny światowej.

54. członek UEFA

Co nie udało się w 2007 roku, udało się sześć lat później. Za przyjęciem Gibraltaru do UEFA głosowało 51 państw, przeciwko były dwa, z oczywistych względów Hiszpania oraz Białoruś. Hiszpanie starali się zablokować akces Gibraltaru za wszelką cenę, wszelkimi możliwymi środkami prawnymi. W obliczu rozgrywania nieoficjalnych meczów reprezentacji Katalonii czy Kraju Basków, obawy Madrytu wydają się uzasadnione. Gibraltar wciąż nie należy do FIFA. Jak potoczą się losy reprezentacji piłkarskich wspomnianych wspólnot autonomicznych, szczególnie w kontekście Katalonii, która opierając się na składzie FC Barcelona mogłaby wystawić drużynę na poziomie Hiszpanii, Niemiec czy Brazylii, pokaże czas i sytuacja wewnętrzna w kraju. Inspiracja gibraltarską drużyną z pewnością pozostanie w katalońskich sercach.Największa sławą reprezentacji Gibraltaru jest Danny Higginbotham, mający za sobą epizod w słynnym Manchesterze United. Kapitanem zespołu w pierwszym oficjalnym meczu był Roy Chipolina. Fakt, że Gibraltar zremisował ze Słowacją, która kilka dni wcześniej obnażyła słabości reprezentacji Polski, wygrywając 2:0, daje w tym momencie wiele do myślenia polskim kibicom.
Eliminacje do EURO 2016 będą pierwszymi dla Gibraltaru. Z woli organizatorów nie trafi na reprezentację Hiszpanii. Niewykluczone, że jednym z rywali będzie kadra Adama Nawałki.

http://prostopokrecone.blogspot.com/2013/12/gibraltar-nowym-czonkiem-europejskiej.html

O autorze

Cafejka