Piłka nożna

Kilka słów o Mistrzostwach Europy 2016

Napisane przez Cafejka

Na przełomie czerwca i lipca 2016 roku odbędzie się impreza, na którą czekają wszyscy fani piłki nożnej – Mistrzostwa Europy. Jest to już XV edycja turnieju finałowego, która od lat budzi emocje i zainteresowanie nawet wśród tych, którzy na co dzień nie interesują się sportem. Tym razem po raz pierwszy w turnieju wezmą udział aż 24 reprezentacje, co zostało uzgodnione i zaaprobowane przez wszystkie 53 krajowe związki piłkarskie w Europie.

Tym razem gospodarzem turnieju została Francja, która już dwukrotnie organizowała Mistrzostwa Europy – w 1960 i 1984 roku. Ponadto Francuzi byli również gospodarzami Mistrzostw Świata oraz Pucharu Konfederacji. Dlatego też nikogo nie zaskoczyło, że spośród trzech kandydatur – Francja, Turcja i Włochy – to ta pierwsza została organizatorem. Ciekawostką może być, że również Szwecja i Norwegia zgłosiły chęć do organizowana turnieju, jednak w grudniu 2009 wycofały swoją kandydaturę.

Podczas Mistrzostw rozegranych będzie 51 spotkań, z czego 24 mecze będziemy mogli obejrzeć na kanale otwartym Polsatu. Wśród nich będą: mecz otwarcia, wszystkie mecze polskiej reprezentacji, cztery mecze 1/8 finału, wszystkie ćwierćfinały i półfinały a także sam finał. Niestety, za obejrzenie wszystkich innych spotkań z ”naszej grupy”, jak i innych najciekawszych meczy będziemy musieli zapłacić. Wśród najciekawszych spotkań, które będzie można zobaczyć jedynie na płatnych kanałach, są: Niemcy-Ukraina, Szwajcaria-Francja, Szwecja-Belgia czy Anglia-Rosja. Co ważne, prawa do pokazania 11 meczów rozegranych w Euro 2016 ma również Telewizja Polska, jednak wszystkie transmisje pokrywają się z tymi transmitowanymi przez Polsat.

Meczem otwarcia Mistrzostw Europy 2016 będzie spotkanie Francji z Rumunią, które odbędzie się 10-ego czerwca. Następnie każdego dnia rozgrywanych będzie 2 lub 3 mecze o godzinach 15:00, 18:00 i 21:00. Pierwszy mecz, jaki rozegra polska drużyna to spotkanie 12-ego czerwca z Irlandią Północną. Cztery dni później czeka nas ciekawy pojedynek z Niemcami, a całą stawkę zamyka mecz z Ukrainą. Do 1/8 finału awansują drużyny, które zajęły pierwsze i drugie miejsce w swoich grupach, jak również cztery najlepsze z trzecich miejsc.

Jeżeli chodzi o maskotkę, jaką tym razem mają Mistrzostwa Europy to jest nią Super Victor – chłopiec o wyglądzie superbohatera. Oprócz wizerunku można zapoznać się także z charakterystyką chłopca. Okazuje się, że jest on zwykłym dzieckiem urodzonym w małym francuskim miasteczku, które uwielbia grać w piłkę a jego ojciec był dobrym zawodnikiem. Pewnego dnia jego oczom ukazała się tajemnicza stara skrzynia, w której znalazł pelerynę, buty piłkarskie i piłkę Mistrzostw Europy. Celem powstania maskotki jest propagowanie piłki nożnej jako formy dobrej zabawy, nauka fair play oraz przynoszenie innym radości.

Wszyscy czekają na Mistrzostwa Europy a przede wszystkim na mecze naszej drużyny. Z pewnością będą one okazją to doskonałej zabawy i przeżywania ogromnych emocji, jakie zawsze towarzyszą temu turniejowi i których nie możemy się doczekać.

O autorze

Cafejka