Hyde park

Tablet czy smartfon? Co wybrać?

Cafejka
Napisane przez Cafejka

Tablety, smartfony, phablety to nowoczesne urządzenia mobilne, służące do przeglądania Internetu, robienia zdjęć czy komunikacji. Pod względem technologicznym nie różnią się od siebie zbyt wiele. Zwykle działają w oparciu o te same systemy operacyjne, mają podobne procesory, a nawet podobna pamięć, jednak jeden nie zastąpi drugiego, a to, czym się różnią to przede wszystkim rozmiar i zakres funkcji.

Smartfon kontra tablet

Główna różnica między smartfonem i tabletem to rozmiar. Smartfony to telefony z ogromną liczbą możliwości dla użytkownika, jednak ich podstawowa funkcjonalność, czyli komunikacja za pomocą sieci GSM niejako ogranicza ich wielkość — wielkość smarfona musi być taka, aby można było wygodnie trzymać go w dłoni podczas rozmowy, dobrze, aby mieścił się w kieszeni męskich spodni lub przynajmniej w małej damskiej torebce. Wielkość ekranu smartfonow to najczęściej 3 do 5 cali. Coraz więcej jest na rynku ta zwanych phabletow, czyli telefonów z ekranem dochodzącym do 7 cali, które wyposażone są w rysik. Przykładem może być Samsung Galaxy Note 4.

Tablety to urządzenia o przekątnej ekranu co najmniej 10 cali, posiadające wiele funkcji przenośnego komputera, umożliwiające wygodne granie w gry, oglądania filmów, a nawet pracę. Najczęściej jednak tablety nie posiadają funkcji GSM, czyli nie można z nich dzwonić. Większość tabletów nie ma również wbudowanego modułu internetu mobilnego, dlatego tablet głównie służy jako urządzenie, z którego korzystamy, kiedy mamy dostęp do sieci Wi-Fi.

Tablet czy smartfon – co lepsze dla fana technologii?

Zarówno tablet, jak i smartfon to niezbędny sprzęt dla każdego, kogo fascynują nowoczesne technologie, lubi być zawsze na bieżąco z nowinkami technologicznymi. Oba urządzenia posiadają wiele użytecznych funkcji, dlatego zależy od potrzeb i preferencji co, dla kogo okaże się lepszym rozwiązaniem. Można jednak założyć, że ze względu na brak funkcji GSM, a także brak możliwości korzystania z funkcji tabletu bez dostępu do internetu stacjonarnego, fani nowoczesnych technologii powinni jednak zdecydować się na smartfon lub phablet. Mobilny internet otwiera drzwi na świat, dzięki niemu możemy być w stałym kontakcie z całym światem. W czasach kiedy ludzie wręcz żyją w sieci, nie można sobie pozwolić na bycie offline. Ponadto smartfony posiadają jeszcze wbudowany GPS, co ułatwia lokalizację ważnych punktów, nawiguje podczas jazdy samochodem czy pozwala korzystać z niektórych aplikacji, większość tabletów nie posiada nadajnika GPS, ograniczając tym samym swoją funkcjonalność.

Podsumowując, dla prawdziwego fana nowoczesnych technologii, lepszym wyborem będzie smartfon, który pozwoli w pełni korzystać z dostępnych funkcji, a także zapewni stałą komunikację ze światem.

O autorze

Cafejka

Cafejka