Ciekawostki

Zalety Motorcraft 5w30 Full Synthetic

Cafejka
Napisane przez Cafejka

Zapewne wielu z nas posiada samochód. Jest to niezwykły wynalazek, który umożliwia szybkie przemieszczenie się z punktu A do punktu B, niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na drodze. Nie da się ukryć, że ten pojazd znacznie zmienił życie ludzkości, ułatwił pokonywanie codziennych odległości. Jego budowa jest dość skomplikowana, jednak już na egzaminie uczymy się podstaw co do płynów pojazdu, które musimy uzupełniać. Jednym z nich jest olej silnikowy, który jest niezwykle istotny podczas pracy silnika.

Czym jest olej silnikowy?

Olej silnikowy jest to czynnik smarujący w silnikach spalinowych, dzięki któremu minimalizowane jest tarcie, występujące pomiędzy współpracującymi ze sobą ruchomymi elementami silnika. Dodatkowo chroni przed rdzą i utrzymuje odpowiednią temperaturę wewnątrz, a także zapobiega odkładaniu się w środku silnika niepożądanych zanieczyszczeń i osadów. Jest to płynna, zaawansowana technologia, która pozwala zachować silniki samochodowe w dobrym stanie, pomimo intensywnego użytkowania. W dużym stopniu zależy od odpowiedniego składu chemicznego. Olej silnikowy to mieszanina bazy olejowej i dodatków. Co ciekawe, baza jest zależna od typu oleju. Dla tych mineralnych otrzymywana jest z destylacji ropy naftowej, natomiast dla produktów syntetycznych- w procesie syntezy węglowodorów. Aby zwiększyć ochronę, w składzie możemy także znaleźć detergenty, dyspergatory, dodatki smarnościowe, modyfikatory tarcia, inhibitory korozji, dodatki przeciwpienne, inhibitory utleniania, a także depresatory i modyfikatory reologiczne.

Co oznaczają poszczególne liczby w nazwach olejów.?

Wybieranie prawidłowego oleju silnikowego jest proste, jeśli znamy specyfikacje jakościowe oraz lepkości oleju zalecane przez producenta samochodu. Lepkość określa opór płynięcia jednej warstwy oleju po drugiej. W tym przypadku wygląda to następująco, im lepkość jest większa, tym przepływ jest wolniejszy. Co oznacza pierwsza liczba w nazwie? Jest to przydatność oleju w niskich temperaturach. Im dana liczba jest mniejsza, tym lepiej. Druga liczba, która znajduje się po literze W jest parametrem, który określa lepkość oleju w wysokich temperaturach. Najczęściej zalecane są oleje o lepkości 40.

Zalety Motorcraft 5w30 Full Syntethic.

Jest to jeden z najbardziej popularnych olejów silnikowych na rynku. Przede wszystkim ma certyfikat API dla silnika benzynowego ILSAC GF-5, a także, co ważne, spełnia wymagania API SN. Należy wspomnieć o tym, że ten olej silnikowy motorcraft 5w30 produkowany jest z bazowych olejów o dużej lepkości. Specjalnie zaprojektowane dodatki eksploatacyjne pomagają zminimalizować ryzyko zużycia silnika, a także w skuteczny sposób chronią przed utlenianiem w bardzo dużych temperaturach. Dodatkową zaletą  Motorcraft 5w30 Full Syntethic jest technologia redukcji tarcia. W tym silnika zapewnia to świetną ochronę przed zużyciem metalowych elementów. Nie w sposób nie wspomnieć o spełnionych wymaganiach WSS-M2C946-B1 i SN PLUS. Tak więc jest to godny polecenia olej silnikowy, który doskonale się sprawdzi i nie zawiedzie nawet najbardziej wymagających kierowców.

O autorze

Cafejka

Cafejka