Recenzje książek

„Ronaldo. Obsesja doskonałości” – Luca Caioli

ronaldo
Napisane przez Cafejka

Nie jestem miłośniczką piłki nożnej. Nie jestem fanką żadnego z piłkarzy. Nie jestem fanką Cristiano… Nie kibicuję żadnemu klubowi. Piłka nożna interesuje mnie tylko podczas takich rozgrywek jak Mistrzostwa Europy… Jednak kiedy zobaczyłam u brata na półce tę książkę, wiedziałam, że muszę ją przeczytać! 

 Za pewne wszyscy pamiętają łzy młodego zawodnika Manchester United, kiedy reprezentacja Portugalii przegrała z Grecją i tym samym zajęła drugie miejsce w walce o puchar Mistrzostw Europy w 2004 roku. Młody, przystojny i utalentowany piłkarz nie krył łez, smutku i rozczarowania. Cristiano Ronaldo to znana postać w świecie futbolu. Słynny portugalski zawodnik, celebryta. Kluby są w stanie zapłacić miliony euro, aby mieć go w swoim składzie.W wieku 27 lat zdobył już chyba wszystko w dziedzinie, w której pracuje – szacunek, uznanie, pozycję. Poza tym mając niespełna 30 lat zapewnił sobie i swojej rodzinie spokojne, dostatnie życie w luksusach… 

„Uwielbiam być Cristiano Ronaldo.”
 

„Jestem normalnym człowiekiem i, jak inni, mam uczucia.”

 
„Uważam, że ponieważ jestem bogaty, przystojny i jestem wielkim piłkarzem, ludzie mi zazdroszczą. Nie ma innego wytłumaczenia.”
 

„Uważam siebie za zwycięzcę. Częściej wygrywam, niż przegrywam. Staram się zawsze patrzeć do przodu. Wiem, że to bardzo trudne, ale nic w życiu nie jest proste. Gdyby tak było, nie rodzilibyśmy się płacząc…”
 

CR7, bo znany jest również pod takim pseudonimem, który powstał od inicjałów i numeru na koszulce, ma już chyba wszystko, czego może chcieć i potrzebować sportowiec i człowiek. Zyskał tytuł najlepszego piłkarza na świecie, o który nieustannie rywalizuje ze słynnym zawodnikiem klubu z Barcelony – Messim. Zyskał miano najdroższego zawodnika w historii, kiedy hiszpański klub Real Madryt kupił go za rekordową kwotę 93,2 mln euro! Otrzymał wiele nagród a lista jego piłkarskich sukcesów, wydaje się nie mieć końca! Piłkarz roku, zawodnik roku, król strzelców, najlepszy zawodnik, najlepszy napastnik… A jego słynną postawę przed strzałem znają chyba wszyscy – rozstawione nogi, napięte ramiona i barki, i mina jakby ostrzegał bramkarza „Lepiej się odsuń, bo mój strzał zrobi Ci krzywdę” 🙂 Czy można chcieć więcej? Otóż okazuje się, że można… Cristiano nieustannie pracuje nad sobą i swoimi umiejętnościami. Chce wyglądać najlepiej, grać najlepiej. Chce być najlepszy! Chce być dokonały! Ma ambicje… Wydawać by się mogło, przerośnięte ambicje.

 

„Moim celem i ambicją jest zostanie najlepszym. Jeśli ostatecznie mi się to uda, będzie znakomicie. To, na czym mi zależy, to wejście do klubu najlepszych piłkarzy w historii. Dzięki Bogu zdobyłem już trofeum dla najlepszego piłkarza na świecie, ale mam nadzieję, że wygram je jeszcze raz. Tak, znów zdobędę Złotą Piłkę.”
 
„Jestem bystrym chłopcem, ale nikt nie jest doskonały, i ja też nie.”
 
„Chciałbym, żeby zapamiętano mnie jako przykład, jako piłkarza, który zawsze dawał z siebie maksimum, aby zaoferować spektakl i który wygrał absolutnie wszystko.”


„Ronaldo. Obsesja doskonałości” to pozycja obowiązkowa dla miłośników futbolu i fanów piłkarza. Warto wspomnieć, że wstęp do polskiego wydania książki pisał sam Jerzy Dudek, który grał z Ronaldo w jednej drużynie. Wspomina o jego usposobieniu, niesamowitym talencie, nieugiętości i pracowitości…


Caioli doskonale przedstawia nam sylwetkę zawodnika. Opisuje jego życie od najwcześniejszych lat jego kariery piłkarskiej. Przekonujemy się, że karierę jaką zrobił, zawdzięcza tylko i wyłącznie swojej ciężkiej pracy i wielu godzinom spędzonym na boisku. Z książki dowiemy się również jak został zauważony i jak trafił na największe stadiony świata. Oraz jakim człowiekiem jest prywatnie. Ta pozycja to prawdziwe kompendium wiedzy o młodej gwieździe piłki! Dowiemy się z niej chyba wszystkiego, co chcielibyśmy o nim wiedzieć 🙂 
Książkę czyta się bardzo przyjemnie, oczywiście jeśli kogoś interesuje tematyka 🙂 Ładne wydanie, duża czcionka, podział na rozdziały i przerywniki ze zdjęciami piłkarza…

Ja jego fanką nie jestem, lecz spędziłam miłe chwile z tą lekturą 🙂 i polecam każdemu kto chciałby się dowiedzieć o nim czegoś więcej. Zawsze uważałam, że zamiast piłkarzem, jest on gwiazdorem. Zamiast trenować, woli nakładać sobie kremik na twarz i żelik na włoski 🙂 Zamiast gry, robi przedstawienie. Zamiast gry zespołowej, stara się grać solo, by całą uwagę i podziw skupić na sobie. i dziwię się, że nie boi się biegać po boisku – bo przecież podmuch wiatru mógłby zepsuć mu fryzurę 🙂 Jednak mimo wszystko talentu nie można mu odmówić! Bo jest utalentowany! I jest dobrym graczem! A jaki jest prywatnie? Czy to ważne dla fanów futbolu?

 

http://czytam-bo-lubie-ksiazki.blogspot.com/

O autorze

Cafejka