Recenzje książek

„Zabójczy Księżyc” N. K Jemisin

zabojczy księzyc
Napisane przez Cafejka

„Zabójczy Księżyc” autorstwa N.K Jemisin to fantastyka z wątkami mitologicznymi.

Książka została nominowana do nagrody Nebula i World Fantasy Award.

 
N.K. Jemisin z wykształcenia jest psychologiem. Jest również aktywną blogerką polityczną, feministyczną i antyrasistowską. Autorka zadebiutowała w 2010 roku powieścią „Sto Tysięcy Królestw”.  Twórczość Jemisin została dostrzeżona i doceniona przez krytyków literackich oraz czytelników na całym świecie. Pisarka zdobyła nagrodę Locusa za najlepszy debiut powieściowy oraz nagrodę czytelników Romantic Times. Jej teksty dwukrotnie nominowano do Nagrody Hugo oraz Nagrody Nebula, a także do World Fantasy Award.

Gujaareh, Miasto Snów, Miasto Hananji – bogini snów, córka Śniącej Luny i Słońca. W tym mieście podstawowym prawem jest spokój. Strzegą go przedstawiciele czterech ścieżek Służby Hananji: Dawcy, Zbieracze, Nauczyciele oraz Wartownicy. Uzdrawiają, pilnują dzieł bogini i przestrzegania prawa. Wykonują swoje obowiązki przy pomocy magicznej energii, którą pobierają ze snów. Są posłuszni bogini Hananji tak samo jak mieszkańcy, którym zabierają sny w formie daniny. Ehiru, hananjański zbieracz, którego symbolem jest czarna róża oazy. Pewnego dnia dostaje zlecenie od swojego przełożonego, które dotyczy zebrania ( uśmiercenia) Sunandi przysłanej do Gujaareh w sprawach politycznych,którą w tych niezbyt dobrych dla niej okolicznościach poznaje. Podczas wykonywania zlecenia odkrywa, że został wciągnięty w spisek, który może zagrozić jemu oraz krajowi. Wraz ze swoim praktykantem Nijiri oraz mówczynią – Sunandi – jedzie do miasta Kisui, aby odkryć prawdę i zapobiec wojnie, którą mogło by wywołać wykonanie zlecenia.

„Zabójczy Księżyc” to fantastyka, w której znajdziemy wątki mitologiczne, barwny, nowy świat oraz intrygi polityczne w cywilizacji, która jest zależna od bogów i władzy występującej w ich imieniu. W powieści dobro ze złem wzajemnie się przeplatają, rzeczywistość jest mroczniejsza niż się wydaje się bohaterom tej historii.

Jest napisana lekko, czyta się ją jednym tchem. Z niecierpliwością czekam na kolejny tom.

Książkę polecam osobą uwielbiającym fantastykę i wątki mitologiczne.

 

O autorze

Cafejka