Sporty zimowe

Justyna Kowalczyk bojkotuje Tour de Ski

800px-Marit Björgen Justyna Kowalczyk Kerttu Niskanen
Napisane przez Cafejka

Justyna Kowalczyk zrezygnowała ze startu w Tour de Ski. Polka odpuści start w 8 edycji prestiżowej imprezy. Powodem bojkotu prestiżowego cyklu jest zmiana programu pierwszych zawodów w Oberhofie.

Kowalczyk jest rekordzistką jeśli chodzi o zwycięstwa w tym cyklu- wygrywała ten turniej czterokrotnie. W tym roku nasza super-biegaczka koncentruje się na ważniejszej imprezie, którą są igrzyska olimpijskie w Soczi. Kowalczyk będzie bronić trzech medali, w tym jednego złotego, wywalczonego w biegu na 30 kilometrów stylem klasycznym.

Powodem rezygnacji Kowalczyk z Tour de Ski jest nagła zmiana w regulaminie imprezy. Zawody w Oberhofie miały odbywać się w stylu klasycznym, który jest mocną stroną Polki. Panie i panowie będą w Niemczech rywalizować jednak w stylu dowolnym (łyżwą).

Decyzję Kowalczyk dosadnie skwitowała dyrektor FIS, Pierre Mignerey. – To po prostu głupia decyzja. – czytamy komentarz dyrektor biegów w serwisie wiadomości24.pl. O wahaniach biegaczki w sprawie startu wspominał jako pierwszy Sebastian Parfjanowicz, dziennikarz telewizji Polskiej, towarzyszący Kowalczyk na wszystkich zawodach.    

Odpuszczenie Touru, z jakichkolwiek przyczyn, wydaje się logiczną decyzją Kowalczyk. Więcej czasu poświęci na przygotowania do igrzysk olimpijskich w Soczi, które rozpoczną się 7 lutego 2014 roku w czarnomorskim kurorcie.

TdS to najbardziej prestiżowy cykl biegów narciarskich, ustępujący tylko mistrzowskim imprezom. W zależności od sezonów obejmują one 7-9 biegów, rozgrywanych na przełomie roku. Tour de Ski 2013/2014 rozpocznie się 28 grudnia w niemieckim Oberhofie prologiem- biegiem stylem dowolnym na 3 km kobiet. Zakończy się 5 stycznia 9- kilometrowym biegiem- wspinaczką, na najwyższe wzgórze w kalendarzu biegów- Alpe Cermis (Włochy).

Największa rywalka Polski, Norweżka Marit Bjoergen, nie wygrała jeszcze Tour de Ski. Dwa razy ustąpiła pierwszeństwa Polce. Olimpijski bilans jest już na korzyść Norweżki. Porównanie osiągnięć zawodniczek można podejrzeć w tabelce:

 

kraj

Podia w TdS (1/2/3   miejsce)

Podia w ZIO (1/2/3   miejsce)

Justyna   Kowalczyk

POL

4/0/0

1/1/2

Marit   Bjoergen

NOR

0/2/0

3/3/1

O autorze

Cafejka