Ciekawostki Polska

Dron jako prezent na święta

Napisane przez Cafejka

Bezzałogowe statki powietrzne jeszcze kilka lat temu wykorzystywane były głównie przez wojsko. Od kilku lat używają ich również cywile. Mają tak wiele możliwości, że stały się niezwykle popularne i bardzo pożądane. Przed nami Boże Narodzenie, a więc czas obdarowywania się prezentami. Okazało się, że w tym roku wiele osób – głównie będą dzieci i nastolatki – pod choinką znajdą również drona. Dron jako prezent na święta stał się ogromną konkurencją dla smartfonów i tabletów. Ma ogromne szanse, aby tę rywalizację wygrać.

Jak wybrać dobrego, ale taniego drona na prezent świąteczny?

Wybór dronów jest obecnie na rynku bardzo duży. Różnią się one ilością skrzydełek, rozmiarami, ilością silniczków i oczywiście ceną. Znalezienie sprzętu w cenie do 500 złotych to zadanie, które może okazać się bardzo trudne. Kupowanie jednak droższego modelu nie koniecznie ma sens, gdy kupujemy go na prezent dla osoby, która jeszcze nigdy nie pilotowała drona. Do opanowania sztuki pilotażu taki model w zupełności wystarczy. Wybierając drona, który ma służyć przede wszystkim do nauki pilotażu zwracajmy uwagę na takie cechy, jak:

wytrzymałość. Dron powinien znieść sporą liczbę upadków i kolizji. W przypadku drona, który ma być prezentem dla osoby początkującej wytrzymałość powinna być kryterium decydującym o tym, czy kupić dany model czy może jednak szukać innego;

wielkość. Na prezent na święta warto wybrać model, który ma niezbyt duże rozmiary – na pewno osoba nim obdarowywana zechce polatać nim także w domu. Dobrze sprawdzi się na przykład model, który ma zamontowane na śmigłach osłony;

pojemność baterii. Im większa pojemność baterii, tym oczywiście lot może trwać dłużej bez konieczności ładowania baterii.

Na zakupach należy też zwrócić uwagę, czy kupujemy kompletny zestaw. W pudełku powinien znajdować się nie tylko dron, ale także baterię lub akumulator. W przypadku drona zasilanego akumulatorem w zestawi powinna znajdować się również ładowarka. Osoba obdarowana takim upominkiem na pewno zechce go natychmiast wypróbować, dlatego tak ważne jest kupienie kompletnego zestawu. Drony mogą mieć mnóstwo dodatkowych funkcji, jednak za takie trzeba zapłacić już o wiele więcej niż 500 złotych.

Czy dron to dobry pomysł na prezent na święta?

Trudno jest udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Małe drony – takie jak Kamera Go Pro Hero7 Black – mogą być świetną zabawką dla małych, ale też dla całkiem dużych dzieci. Są jednak drony o znacznie większych rozmiarach. W przypadku, gdy będą korzystać z nich osoby, które nie opanowały sztuki pilotaży tymi statkami, mogą one wyrządzić krzywdę przypadkowym osobom. Należy też pamiętać o tym, że kwestie latania dronów na powietrzu są regulowane przepisami prawa. Ich naruszenie przez osoby dorosłe pociąga za sobą konsekwencje prawne.

Mały dron może być świetnym prezentem na święta. W przypadku, gdy będzie on wykorzystywany do lotów na otwartej przestrzeni należy jednak poznać przepisy prawa, które je regulują. Należy również pamiętać o bezpieczeństwie.

O autorze

Cafejka