Tarot to wyjątkowy sposób na stawianie wróżb. Towarzyszy on ludziom od setek lat rozpalając wyobraźnię i doradzając w chwilach kryzysu. Dlatego nawet chcąc jedynie skorzystać z usług wróżki przez Internet (co na przykład umożliwia nam zróżnicowana oferta portalu parasfera.pl) warto wiedzieć co nieco o samym tarocie i jego niecodziennej historii. Ułatwi nam to nie tylko zrozumienie w bardziej dogłębny sposób wróżby, ale z czasem być może zachęci do samodzielnych prób w odczytywaniu układów, które mogą stać się wspaniałą przygodą i drogą ku lepszemu zrozumieniu naszej natury i otaczającego nas świata.
Krótka historia tarota
Nie jest możliwe dokładne i niepozostawiające wątpliwości ustalenie pochodzenia kart tarota. Antoine Court de Gébelin wskazuje w Le Monde primitif, analysé et comparé avec le monde moderne (1781) w rozdziale poświęconym tarotowi na Egipt i dowodzi, że słowo tarot pochodzi od egipskiego tar oznaczającego „ścieżkę” lub „drogę” i ro, ros bądź rog znaczących „król” lub „królewski”. Tym samym słowo tarot miałoby oznaczać królewską drogę życia lub królewską drogę ku mądrości. Jakkolwiek warto wspomnieć, że celność tej interpretacji jest wątpliwa, Gébelin wysunął swoje wnioski nie tylko zanim Jean-François Champollion przetłumaczył egipskie hieroglify (1822), a także zanim w ogóle odnaleziony został kamień z Rosetty (1799).
Inni natomiast uważają, że karty tarota trafiły do Europy dzięki Arabom. W tej interpretacji jako źródłosłów słowa tarot najczęściej wskazuje się arabskie słowo طرق turuq oznaczające drogi. Inna interpretacja wskazuje na arabskie słowo ترك taraka tłumaczone jako pozostawiać, zostawiać za sobą.
To co nie ulega wątpliwości jest jednak najistotniejsze- od wieków karty tarota służą ludziom jako odsłaniający tajemnice życia przewodnik i prowadzą nas ku lepszemu zrozumieniu otaczającej rzeczywistości.
Najsłynniejsze talie
Jedne z najstarszych kart tarota pochodzą z XV wieku i należą do 15 ręcznie malowanych talii nazywanych tarotem Viscontich-Sforzów. Zostały one stworzone na życzenie Filippo Marii Viscontiego i jego następcy Franciszka I Sforzy i niestety nie zachowały się w całości- zdekompletowane talie rozsiane są po całym świecie, znajdują się m.in. w bibliotece uniwersytetu Yale, mediolańskiej Pinakotece Brera i kilku kolekcjach prywatnych.
Większość współczesnych talii wywodzi się z tarota marsylskiego, który powstał najprawdopodobniej w połowie XVII wieku. Zainspirował on wiele z popularnych do dnia dzisiejszego talii, m.in. tarot Rider-Waite-Smith, który został stworzony w 1910 roku przez Arthura Edwarda Waite’a i zilustrowany przez Pamelę Colman Smith, członków popularnego podówczas stowarzyszenia okultystyczno-ezoterycznego- Hermetycznego Zakonu Złotego Brzasku. Inny członek Zakonu- Aleister Crowle, który z czasem założył własny odłam, opracował inną popularną talię -tzw. tarot Thotha, który został opatrzony wyjątkowymi ilustracjami stworzonymi przez Lady Friedę Harris.
Jak wygląda talia tarota?
Standardowa talia kart tarota zawiera 78 kart, 22 z nich składają się na Arkana Wielkie, pozostałych 56 to Arkana Małe. Słowo arkana pochodzi od łacińskiego słowa arcanum oznaczającego tajemnicę, sekret, ale określenie to jest stosunkowo świeże. Słowa tego w odniesieniu do kart tarota po raz pierwszy użył dopiero Jean Baptiste Pitois (znany także jako Paul Christian) w Histoire de la magie, du monde surnaturel et de la fatalité à travers les temps et les peuples (1870) i to od tego czasu określenie jest w powszechnym użyciu w ezoterycznych kręgach.
Na Małe Arkana, mówiące nam o mniejszych tajemnicach życia, składają się cztery kolory, zwane także dworami. Są to Monety, Kije, Puchary i Miecze odpowiadające w kolejności karo, treflom, kierom i pikom. Tym, co odróżnia Małe Arkana od zwykłej talii kart jest (poza, rzecz jasna, niezwykłymi właściwościami) obecność nie trzech a czterech kart dworskich- Króla, Królowej, Rycerza i Waleta. Natomiast Wielkie Arkana zaczynają się od Głupca, karty występującej w zależności od talii albo bez numeru, albo oznaczonej numerem zero, a kończą na numerze 21 czyli karcie Świat. Taki układ symbolizuje archetypiczną drogę człowieka ku oświeceniu, która zaczyna się od Głupca, a kończy właśnie na Świecie. Każda z pozostałych kart także przedstawia w metaforyczny sposób różne aspekty ludzkiego życia, a bogata symbolika pozostawia szerokie pole do interpretacji.
Niezależnie jednak od tego czy udamy się do wróżki, korzystamy z usług internetowych portali ezoterycznych takich jak parasfera.pl , czy też zdecydujemy samodzielnie odczytać znaczenie kart, trzeba pamiętać o jednym- to co wyczytamy z układu nie jest nieuniknione. Tarot jedynie doradza i ostrzega, a już od nas samych zależy, czy posłuchamy jego przestróg i zmienimy swoje przeznaczenie.