W dzisiejszych czasach chyba nie wyobrażamy sobie normalnego funkcjonowania wielu branż, gdyby nie istniały tzw. edytory grafiki. Ich obecność jest niezbędna we wszystkich firmach marketingowych, agencjach przygotowujących grafiki na zlecenie, agencjach reklamowych i PR oraz wielu innych. Dzięki nim, możemy cieszyć się pięknymi efektami, bogactwem wzorów. Co to jest edytor grafiki? Postaramy się przybliżyć to zagadnienie.
Czym jest edytor grafiki?
Edytor grafiki to nic innego jak komputerowy program graficzny, który umożliwia tworzenie, modyfikowanie i zarządzanie obrazem, który stanowi plik graficzny. Inaczej mówiąc, jest to program, który umożliwia dokonywanie szeroko pojętej obróbki graficznej. Wśród edytorów graficznych można wyróżnić trzy rodzaje programów. Należą do nich edytory grafiki rastrowej, wektorowej i trójwymiarowej.
Historia grafiki komputerowej
Wbrew pozorom, historia edytorów graficznych i ogólnego zastosowania grafiki wcale nie wiąże się z marketingiem czy reklamą. Ich powstanie wiąże się z zastosowaniem technicznym i produkcyjnym. O początkach edytorów graficznych możemy mówić kiedy pojawiły się pierwsze komputery cyfrowe. Były to zatem lata pięćdziesiąte dwudziestego wieku. Wówczas stosowanie plików graficznych i ich cyfrowa obróbka wiązały się z olbrzymimi kosztami. Miały one zatem charakter elitarny i były stosowane praktycznie tylko w przemyśle militarnym. Wraz z rozwojem technologii, koszty malały, a ich zastosowanie stawało się coraz bardziej powszechne. Za ojca zaawansowanej grafiki komputerowej uznaje się Williama Fettera, który jako pierwszy zgłębiał profesjonalne zastosowanie cyfrowego obrazu. Fetter stworzył model sylwetki człowieka, który wykorzystał podczas projektowania kokpitu. Od tego czasu, nastąpił dynamiczny rozwój w tej dziedzinie, który doprowadził do dzisiejszego stanu, pełnego profesjonalizmu graficznego.
Najbardziej popularne edytory
Edytorów grafiki jest wiele. O tych najbardziej znanych miał okazję słyszeć chyba każdy. Do takich należy zaliczyć przede wszystkim Photoshopa, który jest w pełni zaawansowanym i rozbudowanym edytorem grafiki rastrowej. Wykorzystywany jest w profesjonalnej fotografii. Niektóre z jego olbrzymiej ilości funkcji umożliwiają zrobienie tzw. retuszu i poprawienie niedoskonałości. Nie jest to program łatwy w obsłudze i wymaga zdobycia odpowiedniej wiedzy dotyczącej używania jego narzędzi. Bezpłatnym odpowiednikiem tego edytora jest Gimp, który posiada o wiele bardziej intuicyjny interfejs i jest łatwiejszy w obsłudze, a umożliwia wykonanie niemal wszystkich tych samych czynności, które przeprowadzane są w wymienionym wcześniej. Paint to bardzo prosty edytor, który chociażby z lekcji informatyki w szkole zna chyba każdy. Należy do podstawowego wyposażenia programów z systemu operacyjnego Windows. Przeznaczony jest on do wykonywania jedynie prostych czynności. Nie posiada rozbudowanych narzędzi, które służą do profesjonalnej edycji grafiki.