Recenzje książek

„Wyjątkowy depozyt” – Carol Snow

wyjątkowy 2
Napisane przez Cafejka

 

„Wyjątkowy depozyt” to powieść autorstwa Carol Snow poruszająca temat in vitro, który ostatnio jest popularny. Budzi on różne skrajne emocje w zależności od światopoglądu. W książce jednak mamy do czynienia nie z dramatem, a całkiem humorystyczną opowieścią. Dialogi pomiędzy bohaterami są po prostu świetne, momentami śmiałam się z nich prawie do łez.

Akcja toczy się w Ameryce. Poznajemy trzy kobiety. Dwie z nich to Laura, prawniczka samotnie wychowująca syna imieniem Ian oraz Wendy, mężatka z dwójką niesfornych bliźniaków. Trzecia to Vanessa, dziewczyna głównego bohatera. Łączy ich dawca numer 613, który zdeponował swój życiodajny płyn… w banku nasienia. Ma na imię Eric i Vanessa chce, żeby jej się oświadczył, na co nie jest jeszcze gotowy. Laura pragnie rodzeństwa dla Iana. Natomiast Wendy chcę się dowiedzieć, po kim jej dzieci są takie agresywne. Drogi całej czwórki zaczynają się splatać ze sobą.

Jak potoczy się życie Erica i Vanessy?

Czy Laura i Wendy osiągną to czego pragną?

Tego Wam nie zdradzę, aby nie odebrać przyjemności poszukiwania odpowiedzi podczas lektury.

Autorka porusza ważne kwestie. Z jej powieści można się przy okazji wiele dowiedzieć o genetyce człowieka. W książce jest dużo fragmentów wywołujących śmiech, a to za sprawą nieskomplikowanej fabuły i lekkiego pióra autorki. Pisarka w swojej książce stawia dwa naprawdę ważne pytania: „Czy dawca nasienia może być uznany za ojca dziecka ?„ oraz „Czy istnieje prawo dziecka do poznania biologicznych rodziców ?”. Są to również pytania istotne z etycznego i moralnego punktu widzenia, na które trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Jednak jedna z bohaterek powieści, Laura, twierdzi: „Poza tym pokrewieństwo to jeszcze nie rodzina, ja powinnam to wiedzieć najlepiej.” Jak najbardziej polecam tę pozycję każdemu, kto lubi poczytać coś ciekawego, a zarazem poszerzającego wiedzę.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Media Rodzina.

Tytuł:”Wyjątkowy Depozyt”

Autor: Carol Snow

Wydawnictwo: Media Rodzina

Ilość stron:386

Gatunek: Powieść obyczajowa

Ocena: 10/10

O autorze

Cafejka