Kulinaria

Cebularz lubelski

DSC08157
Napisane przez Cafejka

Cebularze wywodzą się z Lubelszczyzny, były wypiekane już za czasów Karola Wielkiego. W niektórych źródłach podaje się, że ich ojczyzną jest Zamojszczyzna. Jak czytałam, w tym temacie zdania są podzielone. Jedno jest pewne, w 2007 zostały one wpisane na listę produktów tradycyjnych. I jedno nie ulega wątpliwości, są bardzo smaczne !

To doskonała propozycja na przekąskę czy drugie śniadanie.

 

Cebularz lubelski

 

Składniki:

500 g mąki pszennej

50 g drożdży

1 łyżeczka cukru

1 szklanka letniego mleka

2 jajka

1 łyżeczka soli

4 cebule

60 g masła

3 łyżki maku

masło do smażenia

Wykonanie:

Do miseczki wlewamy 1/2 szklanki mleka, dodajemy drożdże, cukier i łyżkę mąki. Dokładnie mieszamy, przykrywamy i odstawiamy do wyrośnięcia na 20 minut.

Masło rozpuszczamy w drugiej połowie mleka.

Cebulę kroimy w kostkę, podsmażamy na niewielkiej ilości masła. Po wyłączeniu ognia dodajemy mak i lekko solimy. Odstawiamy do przestygnięcia.

Do miski wsypujemy mąkę, sól, dodajemy jedno jajko, wlewamy rozpuszczone masło i wyrośnięty zaczyn drożdżowy. Dokładnie wyrabiamy mikserem, aż do uzyskania elastycznego gładkiego ciasta. Przykrywamy ściereczka i odstawiamy do wyrośnięcia na 60 minut. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.

Gdy ciasto już wyrośnie dzielmy je na kawałki i każdy wałkujemy. Placuszki układamy na papierze do pieczenia, brzegi malujemy rozkłóconym jajkiem, układamy cebulę z makiem.

Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni i pieczemy cebularze około 20-25 minut.

O autorze

Cafejka