Świat

Au pair jako przygoda językowa.

aupair
Napisane przez Cafejka

Tego, że znajomość języków obcych jest ważną umiejętnością, nikomu mówić nie trzeba. Sposobów na naukę jest wiele. Najlepszym wydaje się wyjazd za granicę, by mieć bezpośredni kontakt z językiem i kulturą danego kraju. To jednak nie jest już takie proste… Może jednak?

A gdyby tak wyjechać i zamieszkać z rodziną, która opłaciłaby nam kurs językowy na miejscu w zamian za pomoc w opiece nad dziećmi? Taką możliwość daje praca w charakterze au pair.

Kim jest au pair? To najczęściej młoda dziewczyna (choć zdarzają się i chłopcy), która wyjeżdża za granicę, by zamieszkać razem z rodziną, której pomaga w opiece nad dziećmi. Najważniejszym założeniem programu jest to, że au pair traktowany jest jak członek rodziny. Celem takiego wyjazdu jest nauka języka i poznanie kultury innego kraju.

Od czego zacząć? Na początek trzeba znaleźć rodzinę, która nas przyjmie lub dać się znaleźć. Sposobów jest kilka: przez specjalne agencje, zajmujące się pośrednictwem, w Internecie, czy też tzw. pocztą pantoflową- przez znajomych. Kiedy już uda nam się znaleźć rodzinę potrzebne nam będzie kilka dokumentów: CV, list motywacyjny, zaświadczenie o poziomie znajomości języka, zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań do pracy. Lista wymagany dokumentów może się nieznacznie różnić w zależności od kraju, do którego chcemy wyjechać. Ponadto podpisujemy razem z rodziną umowę, która określa obowiązki obu stron i zapewnia nam legalne zatrudnienie i pobyt. Długość takiego wyjazdu to od 3 do 18 miesięcy.

Gdy już wszelkie formalności zostaną załatwione, a my wreszcie znajdziemy się na miejscu, możemy zacząć pracę i naukę. Do obowiązków au pair należy przede wszystkim pomoc w opiece nad dziećmi rodzinie goszczącej: przygotowanie dzieci do szkoły, zaprowadzenie i odbiór ze szkoły, pomoc w odrabianiu lekcji, zabawa z dziećmi, przygotowanie lekkich posiłków. W zamian za pomoc otrzymujemy kieszonkowe (około 80 euro tygodniowo, stawki zależne są jednak od kraju), zakwaterowanie, wyżywienie oraz kurs językowy. Stajemy się częścią rodziny, uczestniczymy w jej życiu, dzięki temu mamy możliwość poznawania kultury i zwyczajów danego kraju.

Kilkumiesięczny wyjazd i zamieszkanie z obcymi ludźmi nie jest łatwą decyzją. Jednak perspektywy, jakie nam daje, rekompensują wszelkie związane z tym wyrzeczenia. Doskonała znajomość języka obcego na pewno przyda się w CV.

Dokładne informacje na temat au pair w poszczególnych krajach możecie znaleźć tutaj: http://www.aupair-world.net/

O autorze

Cafejka