Świat

La Fête du Citron– owocowe oblicze Francji

http://www.tourisme-menton.fr/Fete-du-Citron-R.html
Napisane przez Cafejka

Niewielu z nas kojarzy Francję z cytrynami.  A to właśnie tutaj odbywa się co roku święto tych owoców, zwane Fête du Citron. W tym roku już po raz osiemdziesiąty pierwszy na Lazurowym Wybrzeżu w Mentonie ulice zamieniły się w baśniowy ogród. 

 

Tegoroczna edycja słynnego Święta Cytryny upływa pod hasłem „Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi”. Wystawie cytryn towarzyszą pokazy strojów i muzyki regionalnej, koncerty, targi rękodzieła ludowego oraz inne ekspozycje związane z tradycjami Mentony. W każdą niedzielę festiwalu nadmorską promenadą przechodzi Parada Złotych Owoców. Wśród tegorocznych instalacji znalazły się między innymi:  Nautilus, wieloryby, ośmiornice i inne morskie żyjątka. Organizacja pochłonęła aż 140 tysięcy ton cytrusów i 20 tysięcy godzin pracy ekipy ogrodniczej. Szacuje się, że między 15 lutego a 5 marca Mentonę odwiedzi około 160 tysięcy turystów.

A skąd się wzięły cytryny w Mentonie? Według lokalnej legendy, po wypędzeniu z Raju Ewa wzięła ze sobą złoty owoc. W obawie przed Boską karą Adam nalegał, by się go pozbyła. Ewa w końcu uległa, ale postawiła warunek, że wyrzuci owoc w miejscu, które jej się spodoba. Tym miejscem po długiej wędrówce stała się Mentona. A co na to historia?

W II połowie XIX wieku Mentona stała się popularnym celem przyjazdów zamożnych turystów. Aby przyciągać jeszcze większą liczbę klientów, właściciele hoteli wystąpili w 1895 do władz miejskich z prośbą o organizację w miesiącach zimowych nowych imprez kulturalnych, stylizowanych na tradycyjne święta ludowe. Od 1929 najważniejszym takim świętem stała się wystawa drzewek cytrynowych oraz owoców w ogrodach Hotelu Riwiera. Wybór cytryn wiązał się z faktem, że region Mentony był w tym okresie największym producentem tych owoców w Europie.

W 1930, wobec wielkiego sukcesu wystawy, część imprezy została przeniesiona na ulicę – w miejsce tradycyjnej wystawy odbyła się defilada wozów z drzewkami, owocami i całymi konstrukcjami wznoszonymi z układanych jedne na drugie cytryn. Od 1934 rada miejska łączyła wystawę cytryn z imprezami promującymi lokalne tradycje i stroje Mentony. W tym samym roku pojęcie la Fête du Citron zostało zarejestrowanym znakiem handlowym. Dwa lata później Święto Cytryny zaczęło odbywać się w parku Biovès, gdzie ma miejsce do tej pory. Na tę okoliczność rzeźbiarz François Ferrié wykonał w różnych miejscach parku dodatkowe dekoracje z motywem cytryny.

81. Święto Cytryny odbywa się od 15 lutego do 5 marca. Więcej na temat festiwalu oraz inne potrzebne informacje turystyczne (hotele, restauracje, zabytki), znaleźć można tutaj: http://www.tourisme-menton.fr/

Z Polski wycieczki organizuje biuro LuxuryTrip.

Źródła:

http://www.tourisme-menton.fr/

http://pl.wikipedia.org

http://vivelacuisine.pl/artykul/127-chandeleur-fiolki-i-cytryny

O autorze

Cafejka