Świat

Mars 2023 – lot w jedną stronę

mars
Napisane przez Cafejka
 
Do 31 sierpnia tego roku trwała rekrutacja do misji załogowej na Marsa. Już dzisiaj wiadomo, że lot ten będzie tylko w jedną stronę. Po 31 sierpnia rozpoczyna się  etap selekcji, warunki jakie musi spełniać kandydat, to mieć ukończone 18 lat, być zdrowym oraz mówić po angielsku. Po tygodniach rekrutacji zostanie wyselekcjonowana grupa około 40 osób.

Lot w jedną stronę oznacza, że grupa ochotników poleci na naszą sąsiednią planetę w celu założenia kolonii i pozostania tam na zawsze (podróż ma zająć około 10 miesięcy). Planowane rozpoczęcie misji to rok 2023. Transmisje ze szkoleń będą dostępne zarówno w internecie jak i w telewizji.

W planach są również kolejne promy załogowe wyruszające na Marsa średnio co dwa lata. Po co to wszystko? Działania te mają zapoczątkować osiedlanie na stałe czwartej planety od strony Słońca w Układzie Słonecznym oraz być kolejnym krokiem w stronę szukania śladów życia poza Ziemią.

W 2016 roku zostanie wysłany satelita komunikacyjny, a zaraz potem specjalne pojazdy, które posłużą kolonistom do poruszania się po powierzchni planety. Natomiast w 2020 roku na Marsa wysłana zostanie infrastruktura oraz narzędzia potrzebne ludziom do życia.

Korporacja „Mars One”, twórca ekspedycji zamierza finansować wszelkie działania za pośrednictwem reklam, sponsorów, którzy będą mogli się reklamować w programach treningowych przed wylotem oraz już po lądowaniu na Marsie. W „Mars One” zaangażował się również Paul Römer, który był współtwórcą show pt. „Big Brother”.

O autorze

Cafejka