Jakiś czas temu okulary wróciły do łask lansowane przez trendy. Wiele osób ma problem z dobraniem makijażu do oprawek, często też makijaż staje się mniej widoczny za szkłami. Poniżej zawarłam podstawowe zasady makijażu do okularów oraz praktyczne wskazówki z punktu widzenia okularnicy – ja również noszę okulary i mam bardzo dużą wadę, więc z własnego doświadczenia mogę podpowiedzieć jak się malować, by makijaż był odpowiedni do okularów.
Zasada 1: Maluj się mocniej niż gdybyś się malowała nie nosząc okularów.
Często jest tak, że malujemy się, makijaż nam się podoba, wygląda świetnie, a tu raptem po założeniu okularów makijaż jakby znika i nie jest już taki efektowny. Prawdą jest, że makijaż za szkłami jest mniej widoczny, dlatego malując się pod okulary, musimy nałożyć nieco więcej cieni i użyć bardziej napigmentowanych, intensywniejszych barw oraz nałożyć o jedną warstwę więcej tuszu do rzęs niż zwykle. Makijaż pod okulary wymaga zdecydowanych kolorów, aby być widocznym i spełniać swoją rolę.
Zasada 2: Plusy czy minusy?
Jeśli jesteś krótkowidzem, jak ja, to szkła korekcyjne będą optycznie zmniejszać Twoje oczy. Zatem wykonując makijaż musisz mieć na uwadze to, aby powiększał on oko. Wystarczy nałożyć brązowy cień w zewnętrznym kąciku oka i dobrze rozetrzeć w stronę linii załamania powieki. Czarną kredką bądź eyelienrem zagęść linię rzęs górnej powieki, a na dolną nałóż ten sam brązowy cień co na górną na 2/3 długości powieki i dobre rozetrzyj. Nałóż rozświetlający cień w wewnętrznym kąciku oka, wytuszuj rzęsy – i gotowe!
Jeśli zaś nosisz plusy to Twoje oczy mogą być nienaturalnie duże, zwłaszcza jeśli masz sporą wadę. Podczas robienia makijażu miej na uwadze by je nieco zmniejszyć. Efekt zamkniętych, pomniejszonych oczu zrobisz obrysowując je czarną kredką – górną i dolną linię rzęs, pamiętając aby linie łączyły się w kącikach oczu – to zamknie i zmniejszy oczy. Aby makijaż nie był zbyt graficzny weź czarny lub ciemnobrązowy cień i nałóż go pędzelkiem na kredkę – to złagodzi ostre krawędzie kreski. Pomaluj rzęsy tuszem i makijaż oczu gotowy.
Zasada 3: Dobierz makijaż do oprawek.
Obecnie modne są wyraziste i duże oprawki, często w odważnych, zdecydowanych kolorach: czarne, czerwone, białe. Jeśli jesteś posiadaczką takich właśnie wyrazistych oprawek możesz stosować się do zasady, aby akcentować usta zamiast oczu, które są już zdominowane oprawkami i nie ma sensu obciążać ich makijażem, który może kolidować z oprawką okularów. Wykonaj makijaż powiększający/pomniejszający oczy przy użyciu neutralnych barwy (beże, brązy, odrobina czerni), a kolor postaw na usta. Jeśli nie wiesz w jakim kolorze pomadki będzie Ci do twarzy, koniecznie wybierz się do lepszej drogerii i poproś o poradę konsultantki – wtedy kupisz szminkę, która posłuży Ci nawet wtedy, kiedy będziesz miała ochotę zrezygnować z okularów. Jeśli jesteś zwolenniczką lżejszej formuły na ustach, koniecznie zainwestuj w kolorowe błyszczyki – te świetnie sprawdzą się teraz, w okresie letnim.
Makijaż pod okulary nie jest szczególnie skomplikowany – trochę treningu i nabierzecie wprawy jak i czego nakładać na powieki, aby efekt końcowy dobrze współgrał z Waszymi oprawkami.
Fot. Dusaleev Viatcheslav/Shutterstock.com