Hyde park

Czy internet może zastąpić telefon?

dzwonienie z internetu
Napisane przez Cafejka

Od chwili powstania internetu minęło ponad pół wieku. W tym czasie technologie internetowe znacznie się rozwinęły, a sam internet – mocno upowszechnił. Nowoczesne systemy komunikacyjne wykorzystujące sieć mają szansę na zastąpienie tradycyjnych linii telefonicznych.

Telefonowanie przez internet

Jeszcze kilka lat temu internet pozwalał na komunikowanie tekstowe i głosowe, ale wyłącznie z wykorzystaniem komputera. Dziś nie jest on już niezbędny, aby móc porozumiewać się z innymi osobami na duże odległości. Dzwonienie z internetu może kojarzyć się z użytkowaniem wielu popularnych komunikatorów internetowych, ale znacznie bardziej komfortowe jest telefonowanie z wykorzystaniem telefonii VoIP. Jest to nowoczesna telefonia stacjonarna, która pozwala dzwonić przez internet z użyciem numeru stacjonarnego – nowego lub przeniesionego ze starego aparatu telefonicznego.

Nie trzeba przy tym mieć dostępu do komputera. Można dzwonić używając do tego celu telefonu z bramką VoIP, telefonu komórkowego z aplikacją mobilną albo innego urządzenia tego typu. Telefonia VoIP to generalnie nowoczesna telefonia stacjonarna, która oferuje szereg rozwiązań i usług użytecznych zwłaszcza dla przedsiębiorców. Dzięki niej można dzwonić nawet za kilka groszy za minutę lub całkowicie za darmo na numery wewnątrz jednej sieci, np. w sieci firmy FCN.

Popularność telefonii internetowej

Obecnie trudno jest mówić o wysokiej popularności dzwonienia za pośrednictwem internetu. Nadal większość z nas przy połączeniach głosowych korzysta z telefonów stacjonarnych lub komórkowych. Zwłaszcza w przedsiębiorstwach działających w różnych gałęziach gospodarki narodowej jest to powszechne. Firmie trudno jest zrezygnować z dotychczasowego numeru telefonu i na przykład przenieść się w całości do telefonii komórkowej. W przypadku VoIP nie ma takiej konieczności. Można nadal korzystać ze starego numeru telefonu stacjonarnego, ale znacznie obniżając comiesięczne rachunki za rozmowy telefoniczne – krajowe i zagraniczne.

Telefonia VoIP w perspektywie kolejnej dekady niewątpliwie będzie zwiększała zasięg na rynku telekomunikacyjnym. Klienci biznesowi coraz częściej interesują się telefonowaniem przez internet. Zwłaszcza, że takie usługi są znacznie tańsze niż tradycyjne telefony. Prócz tego, operatorzy VoIP oferują wiele dodatkowych usług, takich jak wideokonferencje, wirtualny faks czy call center i contact center, które są pożyteczne dla klientów sfery biznesowej. Dzięki korzystaniu z telefonii IP użytkownicy są w stanie obniżyć rachunki telefoniczne nawet o 80 proc. VoIP poza tym daje możliwość nagrywania połączeń czy też integrowania telefonii internetowej z systemami używanymi przez profesjonalne call center.

O autorze

Cafejka