Hyde park

Jak wybrać dobre konto oszczędnościowe?

Napisane przez Cafejka

Każdy kto posiada dodatkową sumę pieniędzy, choć raz pomyślał by te pieniądze pomnożyć. Jest to naturalny odruch człowieka który myśli o przyszłości i jest przedsiębiorczy. Możliwość zysku daje mnóstwo banków w Polsce, jednak zanim wybierze się ten jeden, któremu powierzymy nasze oszczędności, warto rozeznać się nieco w najlepszych ofertach, by wybrać dla siebie jak najkorzystniejszą opcję.

Co roku tworzony jest ranking kont oszczędnościowych, na którym umieszczane są najlepsze i niosące największy zysk instytucje. Jest on dostępny w Internecie.

Czym się kierować?

Mając tyle ofert i możliwości dookoła, można się pogubić, i umieścić pieniądze tam, gdzie nie jest to do końca korzystne dla nas i naszych oczekiwań. Konto oszczędnościowe ma kilka charakterystycznych cech, które trzeba brać pod uwagę, rozważając jego utworzenie. Po pierwsze, wysokość oprocentowania – to oczywiste: im większy procent, tym więcej zarobimy. Po drugie, kapitalizacja odsetek, która polega na dopisywaniu do rachunku oszczędnościowego odsetek z ustaloną wcześniej częstotliwością. Ogólnie przyjęło się, że im częściej są one dopisywane, tym lepiej dla nas, ponieważ zysk pokazuje się szybciej na naszym koncie. Po trzecie, czas oprocentowania kwoty – bank często określa, na ile miesięcy obowiązuje dany procent. Najczęściej jest to 3-4% w skali roku, czyli 12 miesięcy. Warto więc wybrać taką opcję, jaka będzie najbardziej odpowiadała naszym wymaganiom, a można tego dokonać, bo na szczęście na rynku jest ogromny wybór. Należy jednak pamiętać, iż na koncie oszczędnościowym procent ulega często zmianie, inaczej niż na lokacie, więc w interesie klienta leży systematyczne monitorowanie oprocentowania swoich oszczędności, by w razie potrzeby móc uniknąć straty pieniędzy.

Nie taki diabeł straszny…?

Jak widać, znalezienie odpowiedniego konta dla siebie nie jest zadaniem prostym, ale bardzo odpowiedzialnym, bowiem to od naszej decyzji zależy co stanie się z naszymi oszczędnościami. Niemniej jednak zdecydowanie warto skorzystać z odpowiedniej dla nas formy oszczędzania na koncie lub lokacie, ponieważ jest to bardzo atrakcyjna forma zysku, który nie kosztuje nas tak naprawdę nic, oprócz trochę ryzyka. Ryzyko to nie jest na tyle niepokojące, by rezygnować z usług banku, a kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do słuszności własnej decyzji, można zasięgnąć rady doświadczonego doradcy do spraw finansowych, który podpowie nam, jakie konto wybrać.

Polecam sprawdzić ranking najlepszych kont oszczędnościowych i porównać najlepsze oferty – przed założeniem rachunku w banku.

O autorze

Cafejka