Kulinaria

Chleb wieloziarnisty na zakwasie

DSC07311
Napisane przez Cafejka

Pieczywo na zakwasie, które zawsze chcieliście upiec, ale nie mieliscie do tej pory odwagi ?

Ten przepis jest bardzo prosty, doskonały dla początkujących, dla tych którym do tej pory pieczenie chleba na zakwasie wydawało się czymś bardzo skompilowanym i  nie mieli dowagi się do niego zabrać.

Oczywiście istnieje pewne ryzyko…, jak się w końcu zdecydujecie i raz upieczecie domowy chleb na zakwasie, innego już nie będziecie chcieli jeść :-).

 

Chleb wieloziarnisty na zakwasie

 

Składniki:

100 g aktywnego zakwasu żytniego ( przy następnym pieczeniu będzie to gotowy zaczyn, odłożony do lodówki)

75 g otrębów żytnich

250 ml wrzącej wody

15 g soli

75 g siemienia lnianego

75 g ziaren słonecznika 

250 g mąki pszennej chlebowej

125 g mąki razowej żytniej 

125 g mąki razowej pszennej

500 ml wody

 

Wykonanie:

Otręby zalewamy wrzątkiem o odstawiamy na 2 godziny. Następnie wszystkie składniki ciasta wkładamy do miski i wyrabiamy mikserem na najniższych obrotach przez 20 minut. Ciasto będzie dosyć luźne.

Po wyrobieniu ciasta odkładamy z niego 100 g, które będzie zaczynem na kolejny chleb. Zaczyn wkładamy do słoika i przechowujemy go w lodówce do dwóch tygodni, bez konieczności dokarmiania.

Keksówkę (27 cm) wykładamy papierem do pieczenia, przekładamy do niej ciasto i odstawiamy do w chłodne miejsce lub do lodówki na 12 godzin.

Po tym czasie chleb posypujemy otrębami, wstawiamy do zimnego piekarnika, a temperaturę ustawiamy na 180 stopni. Chleb pieczemy przez 60 minut. Studzimy na kratce.

Chleb kroimy gdy jest już całkowicie wystudzony.

 

 

O autorze

Cafejka