Uroda

Jak wygrać walkę z trądzikiem?

Napisane przez Cafejka

Trądzik to choroba skórna, która spowodowana jest nadprodukcją sebum. W taki sposób na skórze pojawia się stan zapalny oraz liczne, często bardzo bolące krosty. Trądzik wiąże się również z naszym dyskomfortem psychicznym – czasami niezwykle ciężko jest zatuszować ten problem, który od razu rzuca się w oczy.

Trądzik – najpopularniejsza choroba skórna

Trądzik może przebiegać łagodniej lub być bardziej zaostrzony. Nie ma określonej reguły – diagnozuje się go zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn w różnym wieku. Najczęściej spotyka się go jednak u młodzieży przechodzącej okres dojrzewania. Nierzadko jednak jest to choroba, z którą jesteśmy zmuszeni walczyć praktycznie przez całe życie.
Trądzik pojawia się również wskutek rozmaitych zmian hormonalnych. Zazwyczaj jest to też reakcja organizmu na stresujące sytuacje, w których się znajdujemy.

Leczenie trądziku – praktyczne porady

Jeśli chcemy podjąć się walki z tym problemem skórnym, najlepiej jeśli skontaktujemy się ze sprawdzonym lekarzem dermatologiem, który poprowadzi cały proces naszego leczenia. Na pierwszej wizycie zbada stan naszej skóry oraz określi jej leczenie. Inaczej wygląda dobór produktów, jeśli mamy skórę skłonną do przesuszeń, a inaczej na przykład, gdy jesteśmy alergikami.

Często cały proces leczenia wspomagany jest specjalnymi antybiotykami – które mogą być brane nawet przez trzy miesiące. Zmniejszają one prawdopodobieństwo pojawienia się kolejnych stanów zapalnych. Przy kuracji anty-trądzikowej nie możemy zapomnieć o codziennym, dokładnym oczyszczaniu całej twarzy. Pierwszym krokiem powinien być szczegółowy demakijaż – najlepiej za pomocą wacików i dobrego płynu micelarnego. Następnym krokiem jest oczyszczanie całej twarzy – na przykład używając wyjątkowo łagodnych żeli lub pianek do mycia.

Unikajmy produktów, które mają zbyt skomplikowane, niepokojące składy – mogą one wtedy nie spełniać swojej funkcji. Ostatnim krokiem jest aplikacja wybranych przez dermatologa lekarstw – w postaci maści lub specjalnego żelu.

O autorze

Cafejka