Polska

Sprzedaż mieszkania – poradnik

g 1102 1
Napisane przez Cafejka

Sprzedaż mieszkania, zwłaszcza w czasie, gdy na rynku pojawia się sporo nieruchomości po osobach emigrujących za granicę, a wciąż powstają nowe domy, nie jest łatwą sprawą. Na rynku jest bardzo dużo ofert, więc jeśli nie chcemy oddać nieruchomości za bezcen, lepiej zabrać się za to z głową. Jak to zrobić? Gdzie sprzedać mieszkanie najszybciej? Wybrać doświadczone biuro nieruchomości.

Zalety biur nieruchomości są wielorakie. Wciąż jednak sporo osób próbuje sprzedać mieszkanie na własną rękę. Z reguły na początku ich motywacją jest to, że nie chcą płacić prowizji i po prostu więcej zarobić. Można to zrozumieć, bo żadne biuro nieruchomości nie pracuje przecież za darmo. Pojawia się jednak pytanie: gdzie sprzedać mieszkanie? I zaczyna się poszukiwanie portali ogłoszeniowych, w których można umieścić anons. I tu pierwsza niespodzianka, bo wprawdzie podstawowa wersja często jest za darmo, ale wyróżnienie, które sprawi, że ktokolwiek zauważy je w gąszczu konkurencji, jest już płatne. I nierzadko są to kwoty znaczne. Poza tym w ciągu kilkunastu dni trzeba je odnowić, a sprzedaż mieszkania to nie są dwa dni, więc dochodzą kolejne koszty. I okazuje się, że na sprzedaż zaczynamy przeznaczać setki złotych.

Często takie działanie nie przynosi jednak efektów. Wtedy zaczyna się szukanie czasopism branżowych oraz lokalnych gazet i portali, gdzie można zamieścić ogłoszenie. A to także kosztuje.
Gdzie sprzedać mieszkanie doradzić też mogą znajomi. Jednym z pomysłów z pewnością będą cyklicznie organizowane w większości miast targi nieruchomości. Tylko, że tam zazwyczaj wystawiają się profesjonaliści. Jakoś trudno wyobrazić sobie biuro nieruchomości, deweloperów, a pomiędzy nimi „Kowalskiego”, który prezentuje swoje M3 pośród setek lub tysięcy ofert konkurencji.

Zobacz również: Biuro nieruchomości – Gdańsk

Pomijając pieniądze wydane na szukanie kontrahentów, warto zastanowić się nad skutecznością. Większość z nas kupuje mieszkania poprzez poszukiwanie ogłoszeń, albo bezpośrednio odwiedzając biuro nieruchomości. Pomoc profesjonalistów ma bowiem wiele zalet. Przede wszystkim ich oferta trafia do szerszego grona i zwłaszcza tych, którzy są bezpośrednio zainteresowani. Poza tym agenci będą odpowiadali za nas na dziesiątki – często absurdalnych – pytań dotyczących nieruchomości, co zaoszczędzi nam mnóstwo czasu.
Pytanie gdzie sprzedać mieszkanie powinno więc być łatwe, bo często najważniejszy jest czas. A dzięki dotarciu do dużej grupy docelowej oraz sprzedażowemu podejściu agentów nieruchomości, z pewnością skróci się on do minimum. Dobry agent będzie potrafił uwypuklić mocne strony nieruchomości często dużo lepiej, niż jej właściciel. Poza tym kupcy chętniej współpracują z profesjonalistami reprezentującymi biuro nieruchomości, bo zapewnia im to komfort, poczucie bezpieczeństwa finansowego i obsługę prawną oraz notarialną w pełnym zakresie. To często kluczowa kwestia.

O autorze

Cafejka