Polska gospodarka zmienia się wraz z możliwościami, jakie są dostępne dzięki coraz częstszemu stosowaniu rozwiązań z dziedziny sprzedaży i bankowości internetowej. Polacy z roku na rok coraz chętniej robią zakupy w sieci, dostrzegając stojącą za nimi oszczędność czasu i pieniędzy. Według statystyk, wartość rynku e-commerce w Polsce wyniosła w 2015 roku już 33 miliardy złotych. Ogromny potencjał w prowadzeniu internetowej działalności doceniają również przedsiębiorcy, a obecna liczba sklepów internetowych w naszym kraju zawiera się w przedziale od 15 do 20 tysięcy.
Co wpływa na wybór konsumentów?
Osoby, które w miejsce zakupów w tradycyjnym sklepie decydują się na wybór serwisu internetowego, kierują się kilkoma ważnymi czynnikami. Pierwszym z nich jest cena, a zaraz za nią różnego rodzaju zniżki i oferty specjalne, które w sieci jest po prostu łatwiej upolować. Podczas wyboru sklepu internetowego zwracamy również uwagę, czy korzystanie z jego usług jest dla nas wygodne i szybkie. Coraz więcej osób robi zakupy przez Internet nie tylko za wykorzystaniem komputera, lecz jednego z urządzeń mobilnych. Dlatego sprzedawcy powinni dopasować swoją stronę tak, aby robienie na niej zakupów mogło być dostępne przez telefon czy tablet.
Oprócz innowacyjności, potencjalni konsumenci cenią dostęp do podstawowych informacji na temat firmy, co w ich oczach uchodzi za najważniejszy współczynnik jej wiarygodności. Klienci są bardziej skłonni do zakupów w sklepach, których zasady reklamacji czy zwrotów są zrozumiałe i przejrzyste. Niemniej ważna zdaje się być opinia, którą w sieci jest szczególnie łatwo sprawdzić. Nadal dla wielu klientów istotnym czynnikiem jest możliwość zapłaty za przesyłkę przy odbiorze.
Rozwój handlu elektronicznego – kiedyś i dzisiaj
Korzystanie z Internetu jako środowiska do robienia zakupów było kilka lat temu dość rzadkim zjawiskiem. Dzisiaj robienie zakupów w sieci nikogo nie dziwi, a prognozy na przyszłość są więcej niż optymistyczne. Użytkownicy sieci zaczęli ufać sklepom internetowym oraz coraz szerzej dostrzegają jak wiele korzyści niesie ze sobą możliwość przeprowadzania transakcji bezgotówkowych. Obecnie rynek e-commerce jest uważany za jeden z najszybciej rozwijających się w Polsce.
W 2014 roku stanowił prawie 4 procent wartości sprzedaży detalicznej w całym kraju. Warto dodać, że na przestrzeni ostatni lat liczba klientów sklepów internetowych wzrosła o nieco ponad 40 procent. Wzmocnieniu pozycji handlu elektronicznego sprzyjają wielorakie akcje edukacyjne, które uświadamiają użytkowników sieci na temat korzyści oraz sposobu przeprowadzania internetowych transakcji. Działania podjęte na szeroką skalę przyniosą żniwo również w przyszłości. Według analiz rynkowych udział handlu internetowego w sprzedaży detalicznej w całej Polsce ma wynieść około 10 procent. Jak na stosunkowo krótki byt internetowych zakupów w naszej gospodarce jest to wręcz oszałamiający wynik.
E-commerce a Google
Śledzenie ruchu na danej stronie internetowej jest aktywnie wspierane przez narzędzie dostarczane przez Google. Google Analytics – bo o nim mowa – pozwala na sprawdzanie zachowań użytkowników w danej witrynie internetowej. Za pomocą tego narzędzia prowadzący serwis danego sklepu posiada wgląd do takich informacji jak cel, dla którego użytkownik pojawia się na stronie lub to, z jakiej witryny został on skierowany, a także wiele innych. Zebranie takich informacji jest kluczowe dla podejmowania efektywnych działań marketingowych. Narzędzie Google Analytics, dzięki wyciąganiu wniosków z przeprowadzonej analizy odwiedzin, sprzyja rozwojowi danego sklepu oraz osiąganiu większych dochodów.
Najbardziej popularna wyszukiwarka na świecie posiada jeszcze jedną ważną rolę w generowaniu ruchu na stronie sklepu internetowego. Mowa oczywiście o istocie istnienia wyszukiwarki – organiczne wyniki wyszukiwania. Dzięki pozycjonowaniu stron, można zwiększyć liczbę wejść na daną witrynę poprzez umieszczanie jej jak najwyżej na liście wyników pojawiających się po wpisaniu danego zapytania w Google. O tej pozycji decydują algorytmy stosowane przez wyszukiwarkę, których działanie jest znane jedynie częściowo. Ogółem, pozycjonerzy muszą dbać o takie elementy jak umieszczanie wartościowych treści na stronach, budowanie ich zaplecza oraz pozyskiwanie linków, czyli odnośników polecających z innych stron.
Wybór e-commerce zamiast stacjonarnego sklepu – oczami przedsiębiorcy
Prowadzenie działalności w sieci jest opłacalne również z punktu widzenia sprzedawcy. Jest to przede wszystkim optymalizacja kosztów, a raczej zrezygnowanie z opłat związanych z wynajmem lokalu oraz zatrudnianiem dużej ilości personelu. Internet stanowi kanał pozwalający dotrzeć do szerszego grona odbiorców, również ze względu na to, że ilość użytkowników sieci wzrasta. Przejrzeć ofertę danego przedsiębiorstwa może każdy Internauta, bez względu na swoje położenie czy porę dnia. Według prognoz rynkowych największe szanse na sukces w Internecie posiadają sklepy z branży elektronicznej, przedsiębiorstwa oferujące sprzedaż kosmetyków oraz sklepy pośredniczące w zakupie odzieży.