Polska

Urządzenie viaAUTO – czym jest?

viaauto, viatoll
Napisane przez Cafejka

Od dnia 15 lipca kierowcy pojazdu samochodowego lub zespołu pojazdów o masie nieprzekraczającej 3,5 tony na autostradach A2 (Konin – Stryków) i A4 (Bielany Wrocławskie – Sośnica) mogą korzystać z elektronicznego systemu poboru opłat viaTOLL. Jeżeli chcemy skorzystać z tego systemu musimy wyposażyć swój samochód w urządzenie viaAUTO. Jest to specjalna jednostka pokładowa, która przesyłać będzie zakodowane informacje o pojeździe do przekaźników zainstalowanych na bramkach poboru opłat. Dzięki systemowi viaAUTO możliwa jest bardzo szybkie naliczanie wszelkich należności, które są związane za przejazd autostradami. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie, które znacząco przyśpieszy jazdę ponieważ nie trzeba już dokonywać płatności manualnie na bramkach poboru opłat. Zamontowanie urządzenia viaAUTO w swoim aucie to koszt 100 zł.

viaAUTO – zakup i instalacja

Urządzenia viaAUTO można nabyć we wszystkich punktach obsługi klienta viaTOLL oraz po wcześniejszym podpisaniu umowy również w Punktach Dystrybucji viaTOLL. Przed podpisaniem umowy należy również zarejestrować swój samochód w systemie viaTOLL. Co najważniejsze rejestracja jest bardzo prosta i darmowa.

Instalacja viaAUTO jest również bardzo prosta. Musimy przykleić tylko specjalne elektroniczne urządzenia do szyby pojazdu po jej wewnętrznej stronie. Do każdego urządzenia dołączane są specjalne plastry samoprzylepne dzięki którym nikt nie będzie miał żadnych problemów z zamontowaniem urządzenia viaAUTO. Do opakowania dołączona zostanie również szczegółowa instrukcja obsług, która dokładnie opisywać będzie cały proces instalacji urządzenia viaAUTO. Zasilanie urządzenia viaAUTO odbywać się będzie przez baterie, o których naładowaniu należy pamiętać, przed wyruszeniem w trasie. Według producentów jedno ładowanie baterii wystarczy nam na 5 lat.

Należy pamiętać również, że jedno urządzenie viaAUTO upoważni Nas do zarejestrowania tylko jednego pojazdu. Używanie urządzenia viaAUTO w kilku różnych pojazdach jest nie możliwe.

Wady i problemy urządzenia viaAUTO

Urządzenie viaAUTO może nie zadziałać prawidłowo w kilku różnych sytuacjach. Mogą wystąpić na przykład zakłócenia komunikacji pomiędzy naszym urządzeniem, a przekaźnikiem znajdującym się na bramce zjazdowej, albo wjazdowej. Bramka nie podniesie się również jeżeli na naszym koncie znajdować będą się niewystarczające środki pieniężne.

W momencie kiedy szlaban nie podniesie się i nie umożliwi nam tym samym zjazd z autostrady, kierowca powinien udać się do stanowiska poboru opłat i w trybie manualnym zapłacić kasjerowi za przejazd. Opłat można dokonywać zarówno gotówką jak i kartami płatniczymi. Jeżeli nie posiadamy przy sobie gotówki, aby zapłacić za przejazd to otrzymamy od kasjera odpowiednie wezwanie do zapłaty.

Kierowcy powinni pamiętać również, że w przypadku zagubienia, albo kradzieży urządzenia viaAUTO powinni jak najszybciej zgłosić to zdarzenie w najbliższym miejscu obsługi klienta. Zgłoszenia kradzieży można przeprowadzić również telefonicznie dzwoniąc do Centrum Obsługi klienta. W przypadku takiego zgłoszenia, urządzenie viaAUTO zostanie automatycznie zablokowanie i jego użytkowanie będzie nie możliwe.

O autorze

Cafejka