Hyde park

Konsekwencje wynikające z zerwania lokaty

Napisane przez Cafejka

Założenie lokaty bankowej planujemy zazwyczaj w momencie, gdy mamy określoną sumę wolnych środków finansowych, oraz w momencie, gdy chcemy, aby w pewnym stopniu zarabiały na naszą przyszłość. Przekazanie w depozyt na lokatę bankową pieniędzy gwarantuje nam zysk, jednak na pewien czas musimy zapomnieć o swoich pieniądzach.

Jak wiadomo życie pisze różne scenariusze, znajdujemy się w różnych kryzysowych sytuacjach… Czy jedynym rozsądnym rozwiązaniem w tym przypadku jest zerwanie lokaty bankowej? Ale czy zastanawialiśmy się nad tym, czy banki swoim klientom umożliwiają taką opcję i czy takie rozwiązanie nie pozbawia nas jednocześnie zdeponowanych do chwili obecnej odsetek?

Wiele zależy od tego, gdzie założyliśmy lokatę, bo są instytucje, które mają surowe przepisy odnośnie zerwania umowy przed określonym czasem. Banki natomiast nie mają aż tak surowych procedur, a zerwanie lokaty przed czasem wiąże się jedynie z brakiem naliczenia odsetek. Sporo również zależy od typu lokaty, którą założyliśmy. Jeśli będzie to lokata z funduszem to może zaistnieć sytuacja, która uniemożliwi odzyskanie środków pieniężnych, które zostały przeznaczone na kupno jednostek funduszu inwestycyjnego.

Nie możemy również zapomnieć o tym, że aby móc zerwać lokatę przed czasem musimy zastosować się do zasad ustalonych przez bank. Wszystkie informacje dotyczące zerwania umowy o lokatę bankową znajdują się na umowie, i tam również ściśle jest określone w jakich przypadkach możemy zerwać taką umowę. Dlatego przed podpisaniem umowy o lokatę bankową warto dokładnie przeczytać każdy jej punkt, aby móc w porę zapytać się doradcy, gdy mamy jakieś pytania odnośnie umowy. Przecież bardzo trudno jest określić w jakiej sytuacji finansowej znajdziemy się za kilka miesięcy.

Jako takich konsekwencji nie poniesiemy z tytułu zerwania umowy o lokatę bankową, ale jednak warto czytać dokładnie każdą umowę, którą podpisujemy z bankiem, bo nie w każdym przypadku nie będziemy musieli ponosić żadnych konsekwencji prawnych i finansowych. Pamiętajmy o świadomym podpisywaniu wszelkich umów bankowych, bo może okazać się, że znaleźliśmy się w poważnych tarapatach, z których nie będzie żadnego rozsądnego wyjścia. A zatem czytajmy wszystko dokładnie i po kilka razy, aby nie popełnić życiowego błędu.

Polecamy również sprawdzić serwis oszczednoscionline.pl/ranking-lokat i zapoznać się z ofertami banków.

O autorze

Cafejka