Uzależnienie od pomadek ochronnych to nie żart. To poważny problem, z którym zaczyna zmagać się coraz więcej kobiet oraz mężczyzn. Dlaczego uzależniamy się od pomadek i balsamów ochronnych, jakie są tego skutki i jak sobie z tym poradzić?
Ile razy dziennie nakładasz pomadkę ochronną? Raz, pięć, dziesięć, a może czterdzieści? Może się wydawać, że nawet jeżeli robimy to sto razy dziennie to nie jest problem – w końcu wystarczy nałożyć pomadkę i zapominamy o tym… Ale rzeczywistość jest inna.
Jakie są skutki częstego nakładania pomadek i balsamów? Nasze usta stają się jeszcze bardziej przesuszone i jeszcze bardziej wystawione na działanie warunków atmosferycznych. Wiele składników pomadek i balsamów w nadmiarze bardzo wysusza, powoduje pękanie warg i jest przyczyną podrażnień oraz uczuleń. Mimo, że usta pękają, bolą, są zaczerwienione uzależniona osoba nie potrafi przestać.
Jak rozpoznać uzależnienie od pomadek ochronnych:
– rodzina i znajomi zwracają nam uwagę na ten problem
– nie potrafimy wyjść z domu bez pomadki ochronnej w kieszeni, a kiedy jej nie mamy pędzimy do sklepu
– zużywamy bardzo dużo pomadek i balsamów do ust
– myśl o nałożeniu pomadki cały czas kołacze się w naszej głowie, przeszkadzając w normalnym funkcjonowaniu
źródło: weheartit.com
Dlaczego się uzależniamy:
– miłe uczucie po nałożeniu pomadki czy balsamu
– samo nakładanie jest dla nas przyjemne, prawie jak pocałunek
– miły smak, zapach pomadki
W pewnym momencie przestajemy sobie zdawać sprawę z tego, jak często nakładamy pomadkę, przestajemy to kontrolować. Co zrobić, jeżeli jesteśmy uzależnieni? Często konieczna jest pomoc specjalisty! Jeżeli uzależnienie nie jest bardzo silne, to możemy próbować chęć nałożenia pomadki zastąpić jakimś innym gestem, na przykład piciem wody.
Jak widać dbanie o urodę może być dla nas zgubne. Warto o tym pamiętać – uzależnić możemy się od każdej rzeczy, nawet tak banalnej jak pomadka ochronna do ust.