Moda

Tajemnica zamknięta w bursztynie

bursztyn
Napisane przez Cafejka

Biżuteria z bursztynem to idealny dodatek na lato. Bursztyn zatopiony w srebrze wygląda wyjątkowo efektownie i zawsze przyciąga wzrok. Nie tylko pięknie prezentuje się na opalonej skórze, ale także przypomina nam o zbliżających się upragnionych wakacjach, wywołując tym samym uśmiech na twarzy. Kamień ten, oprócz swoistego uroku i walorów wizualnych posiada też wiele cennych właściwości, które warto poznać.

Bursztynowa historia

Bursztyn znany jest od wieków. W dawnych czasach wierzono w jego magiczną moc oraz właściwości lecznicze. Te ostatnie potwierdzają również współczesne badania, które dowodzą iż kwas bursztynowy pobudza działanie układu nerwowego, stymuluje pracę jelit i nerek, jest środkiem antytoksycznym i działa przeciwzapalnie.

Bursztyn ma swoje zastosowanie w kosmetyce, gdzie używany bywa do pielęgnacji cery zmęczonej, pozbawionej blasku i energii. Już w starożytności doceniano jego walory i wytwarzano z niego biżuterię, która miała strzec właściciela przed różnymi chorobami. Jak zapewne pamiętamy z lekcji historii, czasach starożytnych był środkiem płatniczym budzącym podziw i symbolizującym bogactwo.

Zarówno jego walory zdrowotne jak i wyjątkowy wygląd pozwoliły mu zyskać popularność, która przetrwała przez całe wieki, aż do czasów współczesnych. Obecnie wytwarzana jest z niego między innymi biżuteria, która jednoznacznie kojarzy się z letnim, wakacyjnym czasem spędzonym nad Morzem Bałtyckim. To właśnie ono jest prawdziwym królestwem bursztynu!

W nowoczesnej odsłonie

Przez lata bursztynowa biżuteria cieszyła się popularnością zwłaszcza wśród nieco starszych kobiet, jako że zazwyczaj przybierała bardzo tradycyjną, klasyczną formę. Na szczęście czasy te minęły, a nowoczesna odsłona biżuterii z bursztynem w roli głównej podbija serca wszystkich, nawet bardzo młodych dziewcząt. Wszystko za sprawą niebanalnych kształtów i ciekawych połączeń. Właśnie takie wyjątkowe propozycje znajdziemy między innymi w ofercie W.KRUK.

Od zawsze bursztyn był łączony ze srebrem, ponieważ to właśnie srebro wydobywa z niego to, co najlepsze – przepiękny odcień, cudownie mieniący się wieloma różnymi kolorami. Chłodne srebro i bursztyn, który je wspaniale ociepla, to naprawdę doskonałe połącznie. Ale dzięki zastosowaniu ciekawych rozwiązań, duet ten może być fantastycznie przełamany także innymi materiałami. Interesującym pomysłem mogą być na przykład bransoletki srebrne z dodatkiem drewna.

Obydwa materiały połączone srebrnymi ozdobami uświetnią każdą letnią stylizację i dodadzą jej wyjątkowego charakteru. Bransoletki srebrne z bursztynem to także bardzo dobry dodatek na wieczorne wyjście. Wystarczy, że wybierzemy tę nieco subtelniejszą formę srebrnej ozdoby. Taka biżuteria wspaniale podkreśli wieczorowy charakter stroju, a światło świec odbite w bursztynie z pewnością pomoże wywołać efekt zachwytu u każdego, kto na nas spojrzy.

Kiedy bursztyn straci blask, czyli jak dbać o bransoletki srebrne z bursztynem

Zarówno wspomniane bransoletki srebrne z bursztynem, jak i inne ozdoby z tym kamieniem, wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby mogły zachować swój niezmieniony, urzekający wygląd i cieszyć oczy blaskiem na długie lata. Biżuteria z bursztynem nie wymaga wielu czynności pielęgnacyjnych, jednak jej czyszczenie powinno odbywać się w określonych warunkach.

Otóż, bursztyn jest kamieniem, który „nie lubi” wody. Oznacza to, że do jego czyszczenia używamy włącznie suchej lub delikatnie wilgotnej, miękkiej ściereczki. Jeżeli nasz kamień jest mocno zabrudzony, możemy dodatkowo użyć odrobiny mydła. Po oczyszczeniu powinniśmy dokładnie osuszyć bursztyn, ponieważ każdy dłuższy kontakt z wodą sprawia, że zaczyna on matowieć. Aby wzmocnić jego blask, możemy wypolerować go przy użyciu oliwy lub olejku migdałowego. Jeśli odpowiednio zadbamy o nasz bursztyn, jeszcze nie jeden raz będzie mógł opowiedzieć swoją historię na nowo…

O autorze

Cafejka