Uroda

Błędy w makijażu – jak się ich wystrzegać?

pędzle do makijażu, błędy w makijażu
Napisane przez Cafejka

Każda z nas pragnie, aby wykonany makijaż nadawał skórze świeżości i witalności, maskował niedoskonałości oraz eksponował nasze atuty. Idealna cera, uwydatnione kości policzkowe czy też pięknie podkreślone spojrzenie to marzenie wszystkich kobiet. Często jednak wielu z nas zdarzają się urodowe wpadki, który psują cały efekt. A my zamiast wyglądać olśniewająco, stajemy się obiektem drwin oraz żartów. Dlatego, aby się przed tym ustrzec, należy poznać najczęstsze błędy popełniane w makijażu oraz możliwości ich uniknięcia.

Źle dobrany podkład

To grzech główny naszych błędów w makijażu. Każda z nas posiada bowiem własny, unikalny rys kolorystyczny, do którego należy dobrać fluid w odpowiednim odcieniu. Błędem jest jednak jego testowanie na skórze dłoni, która posiada inny koloryt niż ta znajdująca się na twarzy. Dlatego wybierając podkład, nakładamy go na linię żuchwy, pamiętając o tym, aby robić to w świetle dziennym. Dzięki temu znajdziemy odcień idealnie pasujący do naszej karnacji. Wszelkiego rodzaju fluidy są także problematyczny w tym względzie, że musimy uważać z ich odpowiednią ilością oraz równomiernym nałożeniem na skórę twarzy. W przeciwnym razie uzyskamy nieestetyczny efekt maski.

Jeżeli chcemy ukryć niedoskonałości naszej cery, takie jak pryszcze, powinnyśmy użyć służących temu korektorów, a nie mocno kryjącego podkładu czy też kolejnych warstw fluidu, gdyż sprawi to, że nasza skóra będzie wyglądać nienaturalnie. Wystrzegać musimy się również wyraźnej linii podkładu, oddzielającej szczękę od szyi. Dlatego przed wyjściem należy przypudrować również szyję oraz dekolt, a jeżeli ubieramy sukienkę bez pleców lub wiążemy włosy w koka, także plecy oraz kark. Dzięki temu nasz makijaż będzie kompletny.

Brak modelowania twarzy

Kolejnym błędem w makijażu jest samo stosowanie podkładu bez używania highlighterów i shaperów, które nadałyby naszej twarzy formę bryły i w zależności od efektu, który pragniemy uzyskać, skróciły czoło, podkreśliły kości policzkowe oraz poprawiły owal i rysy twarzy. Jednak ważne w tym względzie jest odpowiednie zatarcie przenikających się warstw kosmetyków, tak aby zachować naturalny wygląd cery.

Pominięcie brwi

Niepodkreślone brwi mogą zepsuć nawet najstaranniej wykonany makijaż. Istotne jest w tym względzie nie tylko nadanie im odpowiedniego koloru, na przykład przy użyciu brązowej kredki lub henny, ale również właściwy kształt i symetryczność. Dobrze wyregulowane brwi nadają kobiecie zmysłowego charakteru i stanowią doskonałą oprawę oka oraz twarzy. Polki jednak często zapominają o ich właściwej pielęgnacji. Czasem jednak warto zostawić naturalne włoski aniżeli wyrywać je bez opamiętania.

Cienkie brwi są „passé” i to od dobrych kilku lat. Zaburzają bowiem jedynie proporcje twarzy, nie wyglądają estetycznie oraz dodają nam lat. Dlatego warto postawić na naturalność i ich lekkie zarysowanie. Jeżeli jednak podążamy za makijażowymi trendami, możemy postawić na grube oraz gęste brwi. Efekt ten uzyskamy poprzez użycie specjalnych wosków, żeli bądź kredek w interesującym nas odcieniu.

Istotna rola spojrzenia

Najczęstsze błędy popełniane w makijażu dotyczą także szeroko rozumianej oprawy oka. Przede wszystkim zapominamy o tym, że wyrównany powinien zostać również koloryt skóry w obrębie wewnętrznej części górnej powieki. Sprawia to, że nasze spojrzenie traci blask, a my wyglądamy smutno i ponuro. Rozjaśniać zaciemnione miejsca na powiekach powinny szczególnie te panie, które są posiadaczkami głęboko osadzonych oczu.

Błędem jest także krzywa kreska malowana eye-linerem lub taka, która zamiast delikatnie iść ku górze, zostaje przeciągnięta w dół. Twarz wygląda wówczas na smutną i zmęczoną. Unikać należy także zbyt mocno zarysowanej dolnej powieki, optycznie zmniejszającej oko oraz posklejanych rzęs, które nie wyglądają estetycznie.

Dlaczego popełniamy błędy w makijażu?

Jak zgodnie twierdzą makijażyści, Polki lubią i potrafią dbać o siebie, jednak czasami zdarzają im się wpadki. Ich przyczyn upatrywać można przede wszystkim w pośpiechu. Często bowiem nie mamy czasu na to, aby wykonać profesjonalny makijaż, dlatego zadowalamy się półśrodkami. Posklejane rzęsy, nieładne rumieńce czy też źle rozprowadzony fluid to grzechy główne związane z pośpiechem.

Kolejnym źródłem makijażowych błędów są źle dobrane kosmetyki, które pozostają w sprzeczności z naszym naturalnym rysem kolorystycznym, przez co dodają nam lat i wywołują efekt maski. Mamy również tendencję do „przedobrzania”, czyli w równym stopniu podkreślamy zarówno oczy, jak i usta, co burzy proporcje i czasem może wywołać karykaturalny efekt. Wyjątek od tej reguły stanowią jedynie makijaże sceniczne oraz wieczorowe. Na co dzień jednak warto trzymać zasady, że „co za dużo, to nie zdrowo”. Na szczęście posiadamy wiele możliwości, aby ustrzec się przed złymi praktykami.

Wszelkich informacji dotyczących poprawnego wykonywania makijażu oraz współczesnych trendów urodowych dostarczy nam Internet, pełen porad eksperckich oraz doświadczeń zwykłych użytkowniczek, które chętnie dzielą się swoimi przeżyciami. Jeśli jednak jest to dla nas opcja niewystarczająca, możemy udać się na targi wizażu, organizowane we wszystkich większych miastach w Polsce. Tam specjaliści określą nasz typ skóry, pomogą w doborze odpowiednich kosmetyków oraz udzielą praktycznych wskazówek. O poradę możemy udać się również do profesjonalnego salonu kosmetycznego, jednak tam będziemy musiały za to zapłacić.

O autorze

Cafejka