Uroda

Oczyszczanie twarzy – sprawdzone sposoby na oczyszczanie twarzy

oczyszczanie twarzy
Napisane przez Ewa Mikosz-Malara

Bez względu na typ cery, oczyszczanie i usuwanie martwego naskórka jest prawdziwym dobrodziejstwem dla kondycji skóry. Młode osoby mają częsty problem z łojotokiem skóry, natomiast kiedy wraz z wiekiem wydłuża się okres regeneracji naskórka, a wygląd i funkcjonowanie skóry zostają zaburzone. Przez coraz grubszą warstwę zrogowaciałych komórek, oddychanie skórne jest utrudnione, powstają coraz liczniejsze zaskórniaki, a cera wygląda szaro i sucho.

Oczyszczanie jest zabiegiem zalecanym przede wszystkim wtedy, kiedy na skórze widać rozszerzone pory, krostki, grudki i zaskórniaki. Do tego dochodzi dbałość o tzw. „strefę T” – czoło, nos i broda, które świecą się przez wzmożoną pracę gruczołów łojowych. Jeżeli skóra nie jest odpowiednio oczyszczona i dotleniona, nie tylko traci swój koloryt, ale i wszelkie dalsze zabiegi kosmetyczne wykonywane w domu lub gabinecie nie dają zamierzonego efektu. Po wykonaniu oczyszczania twarzy odblokowane są gruczoły łojowe i pory, znikają zaskórniaki, usuwane są toksyny z tkanek, a skóra ma świeży wygląd. Oczyszczanie skóry twarzy można wykonać samodzielnie lub skorzystać z pomocy kosmetyczki. Wedle zaleceń specjalistów, profesjonalne oczyszczanie skóry powinno odbywać się co najmniej 2 razy w roku w przypadku osób o cerze normalnej, suchej, wrażliwej i dojrzałej oraz 5-6 razy w roku przy skórze trądzikowej i tłustej. Na liście usług gabinetów kosmetycznych znajduje się cały przekrój zabiegów dostosowanych do skóry trądzikowej, tłustej, suchej, wrażliwej i naczynkowej. Na czym polegają poszczególne metody?

Manualne oczyszczanie twarzy

Jak sama nazwa wskazuje wągry oraz zanieczyszczenia na i pod powierzchnią skóry są usuwane ręcznie. Cały zabieg rozpoczyna bardzo dokładny demakijaż twarzy, po czym za pomocą peelingu usuwa się zrogowaciały naskórek. Na tak przygotowaną skórę nakłada się rozmiękczający preparat i kieruje strumień pary wodnej, dzięki czemu kosmetyk ma mocniejsze działanie i doskonale oczyszcza pory. Dzięki rozmiękczeniu skóra nie jest zbyt mocno obciążona. Przez jednorazowe rękawiczki kosmetyczka usuwa znajdujące się w porach zanieczyszczenia, po czym nakłada na twarz łagodzącą i przeciwzapalną maseczkę lub krem. Oprócz cery naczynkowej, z metody tej mogą korzystać osoby o każdym typie cery. Jednak stosuje się ją z reguły wtedy, kiedy skóra jest bardzo mocno zanieczyszczona. Przez kilka dni od wykonania zabiegu, skóra może być lekko zaczerwieniona. Metoda ta ma również swoje wady, które odczuwają przede wszystkim osoby o skórze trądzikowej i tłustej. Skóra po zabiegu może mieć tendencje do zwiększonej produkcji łoju, a problemy skórne mogą się pogłębiać, zwłaszcza wtedy, kiedy wyciska się zmiany ropne. Aby manualne oczyszczanie twarzy było efektywne, eliminowane powinny być jedynie te zmiany, które nie mają charakteru zapalnego.

Hydrabrazja

Inna nazwa tej metody to mikrodermbrazja wodna. Zabieg rozpoczyna się od podciśnieniowego pozbycia się ze skóry zaskórniaków i zalegającego łoju. Hydrabrazję wykonuje się na oczyszczonej skórze i polega na złuszczaniu naskórka z zastosowaniem różnej grubości głowic ściernych. Ich wybór jest uzależniony od tego, jaki rodzaj skóry jest poddawany zabiegowi. W trakcie hydrabrazji woda nawilża i schładza skórę, przez co zmniejsza pojawiający się przy złuszczaniu dyskomfort. Metodę tą można stosować przy wszystkich typach cery, także naczynkowej i wrażliwej.

Mikrodermbrazja diamentowa

Zabieg ten zwany jest inaczej mikropeelingiem kontrolowanym i polega na delikatnym, kontrolowanym ścieraniu martwego naskórka. Do pozbywania się kolejnych warstw wykorzystywane są diamentowe głowice z użyciem próżni. Dzięki mikrodermbrazji ze skóry usuwane są wągry i martwe komórki, dzięki czemu aktywne składniki mają ułatwione przenikanie. Ta metoda oczyszczania skóry jest dedykowana osobom, które mają skórę zanieczyszczoną i problematyczną, czyli przede wszystkim do skóry trądzikowej, tłustej i mieszanej.

Wykorzystanie lasera IPL

Laser IPL i mikrodermbrazja razem są stosowane przy całościowym leczeniu trądziku. Naświetlanie laserem IPL jest robione po zakończonej mikrodermbrazji i przez swoje antybakteryjne właściwości ma zapobiegać powstaniu nowych stanów zapalnych. Na oczyszczoną cerę kosmetyczka nakłada specjalne serum, które pod wpływem ultradźwięków lasera, wnika w głąb skóry. Zabieg ten jest nieco bardziej kosztowny niż poprzednie, ale skuteczny.

Peeling kawitacyjny

Znany także pod nazwą peeling ultradźwiękowy, jest bezbolesny i polega na usuwaniu komórek, nadmiaru sebum i zanieczyszczeń. Rozpoczyna się od nawilżenia skóry, by w następnej kolejności na skórze były rozprowadzane ultradźwięki. Dużą zaletą wykorzystania ultradźwięków jest eliminacja bakterii, które odpowiadają za pojawianie się zmian trądzikowych. Istotne jest to, że pomimo intensywności zabiegu, nie ma on negatywnego wpływu na stan naczyń krwionośnych, dlatego w przeciwieństwie do metody manualnej nie ma ryzyka pojawienia się pajączków. Nie ma również przeciwwskazań, jeśli chodzi o rodzaj skóry, dlatego jeżeli szukasz naprawdę delikatnej metody oczyszczania skóry, warto zwrócić na nią uwagę.

Silk Peel i Yellow Peel

Metoda Silk Peel to kontrolowane złuszczanie naskórka z równoczesnym wprowadzaniem w skórę aktywnych preparatów. Z reguły zawierają one kwas hialuronowy albo salicylowy. Z kolei Yellow Peel wiąże się nie tylko z oczyszczaniem skóry, ale i jej rozświetleniem. Aktywne składniki oprócz złuszczania, odnowy naskórka i rozświetlania, pobudzają produkcję elastyny, kolagenu oraz glikozaminy, przez co skóra staje się bardziej elastyczna.

Peeling chemiczny

Tutaj zastosowane jest złuszczanie kwasami – na skórę aplikowana jest jedna albo kilka warstw kwasu, co ma wywołać kontrolowane oparzenie chemiczne. Wykorzystane kwasy mają właściwości złuszczające, pomniejszają grubość rogowej warstwy naskórka, a także chronią przed nagromadzeniem się mas rogowych odpowiedzialnych za powstawanie zaskórniaków. Parę dni po zabiegu skóra jest bardziej naprężona, po tym czasie naskórek pęka, złuszcza się i odsłania świeżą warstwę. Peeling chemiczny jest polecany przede wszystkim osobom ze skórą tłustą i trądzikową. W zależności od rodzaju i kondycji skóry wykorzystuje się inne kwasy, np. kwas migdałowy, kwas kojowy, kwas salicylowy, kwas mlekowy itp.

Maski oczyszczające

Bogatą ofertę masek oczyszczających twarz można znaleźć niemal w każdej ofercie gabinetów kosmetycznych. Z reguły w trakcie jednego zabiegu nakładana jest maska złuszczająca i odbudowująca naskórek i maska o działaniu wygładzającym i odświeżającym. Ponieważ jest to dość duża ingerencja w skórę, kilka godzin po zabiegu skóra może być podrażniona i zaczerwieniona.

Oczyszczanie twarzy w warunkach domowych

Pomimo tego, że wskazane jest aby kilka razy w roku odwiedzić gabinet kosmetyczny, o kondycję skóry należy dbać przez cały czas. Jest kilka prostych zabiegów, które bez problemu wykonasz w domu bez konieczności wydawania pieniędzy. Przykładem jest parówka od lat uważana za jedną z najskuteczniejszych metod. Dzięki niej skóra naturalnie pozbędzie się zanieczyszczeń. Para wodna rozszerza pory i pozwoli na oczyszczenie nawet ich głębszej warstwy. Oprócz tego poprawia się krążenie, a odblokowanie zatkanych porów pozwala skórze na lepsze oddychanie. Podobne zresztą zalety ma sauna parowa. Przed wykonaniem zabiegu należy dobrze oczyścić twarz z resztek makijażu. Do zagotowanej wody dodać plastry cytryny albo miętę przy skórze tłustej, rumianek przy cerze suchej i wrażliwej, a rozmaryn lub lawendę przy skórze normalnej. Dodatki te sprawią, że parówka będzie jeszcze bardziej efektywna. Kiedy jest już przygotowana miska z parującą wodą, należy się nad nią pochylić i przykryć ręcznikiem. Parówkę stosuje się około 15 minut, do momentu aż zniknie para. Po zakończeniu zabiegu wystarczy opłukać twarz letnią wodą. Warto wykorzystać czas, kiedy pory są otwarte i nałożyć maseczkę, która wniknie w głąb skóry. Istotne jest to, że o ile osoby o cerze tłustej mogą parówkę wykonywać nawet codziennie, przy skórze suchej parówek nie powinno się stosować częściej niż raz w tygodniu.

O autorze

Ewa Mikosz-Malara