Uroda

Przechowywanie kosmetyków – czy zawsze pamiętasz, co należy z nimi robić?

przechowywanie kosmetyków
Napisane przez Cafejka

Nowe kosmetyki to zawsze duża radość dla ich właścicielki. Nowy tusz do rzęs zawsze wygląda na rzęsach dużo lepiej niż tusz, którego używałyśmy do tej pory, a nowy podkład jest również bardziej efektowny niż stary.
Tymczasem sporo zależy od tego, w jaki sposób przechowujemy kosmetyki. Samo przechowywanie kosmetyków wymaga jednak przestrzegania kilku zasad, które są związane z kosmetykami. Dzięki temu możemy zwiększyć ich żywotność i korzystać z nich bez konieczności częstej wymiany.
Przede wszystkim kosmetyki do malowania nie powinny być przechowywane w łazience. Sypki puder czy cienie do powiek źle znoszą dużą wilgotność powietrza, z kolei wyższą temperaturę w łazience niezbyt dobrze tolerują perfumy. Podobnie zakazanym dla kosmetyków miejscem jest okienny parapet. Tutaj w zależności od pory roku kosmetyki, w tym również kremy do twarzy, będą wystawione na działanie promieni słonecznych oraz dodatkowo w sezonie jesienno-zimowym mogą być poddawane działaniu wyższych temperatur.

Najlepszym miejscem dla większości kosmetyków są chłodne pomieszczenia. Jeśli jest to toaletka, to najlepiej, aby była ustawiona w takim miejscu, w którym jest dosyć zimno. Warto pamiętać, że np. lakier do paznokci najlepiej jest przechowywać w lodówce na górnej półce. Równie istotne jest, aby kosmetyki trzymać z daleka od źródeł światła. Chociaż najczęściej toaletka jest podświetlana, to wszystkie kosmetyki do pielęgnacji twarzy oraz do malowania należy trzymać z daleka od intensywnie świecących żarówek.
Przy kosmetykach równie ważne jest zachowanie higieny w przypadku wacików do zmywania makijażu oraz patyczków. Należy je przechowywać w zamykanych pojemnikach, najlepiej szklanych, do których nie dostaje się wilgoć czy kurz.

Na wszystkich kosmetykach podana jest data ważności od chwili otwarcia pojemnika. Dotyczy to w szczególności kremów, kosmetyków do zmywania makijażu, ale również tuszu do rzęs. Po tym terminie tusz może być zbyt przesuszony, aby nadawał się do nakładania na rzęsy. Jeśli tusz uległ wysuszeniu, można spróbować przywrócić jego żywotność. Wystarczy włożyć zamknięty tusz do rzęs do gorącej wody, jednak podobnie jak w przypadku dodania odrobiny zmywacza do lakieru do paznokci, taką czynność można wykonać sporadycznie.
Na pewno bardziej higieniczne są produkty, które są dostępne w postaci spraju czy w atomizerze. Chodzi o to, aby zminimalizować ryzyko przenoszenia wirusów czy zarazków, co jest możliwe przy produktach aplikowanych dłońmi. Jednocześnie oznacza to, że kremy czy fluidy należy trzymać w zamykanych pojemnikach i opakowaniach. Kremy organiczne mają bardzo krótkie terminy przydatności do wykorzystania, a najbardziej optymalnym miejscem do ich przechowywania jest lodówka. W tej samej lodówce, tylko na najniższej półce, można również przechowywać szminkę i błyszczyk do ust.

Równie istotne jest przechowywanie pędzli do malowania oraz wszelkich akcesoriów. Można je przechowywać w szufladach w specjalnych przegródkach lub w pozycji stojącej w pojemnikach, ale zwracając jednocześnie uwagę na to, aby pędzle nie stykały się. Pędzle i gąbki do nakładania pudru należy również często myć. Najlepiej się sprawdza tradycyjne mydło lub mydło w płynie oraz ich dokładnie wypłukanie. Taki zabieg należy wykonywać raz w tygodniu lub częściej w przypadku problemów z cerą.

O autorze

Cafejka