Zdrowie

Jagody acai – amazońskie źródło zdrowia

Napisane przez Cafejka

Od lat wykorzystywane przez ludy Amazonii przy zwalczaniu biegunki i gorączki. W USA określone jako „brazylijska gorączka złota”. Pierwsze miejsce w rankingu The Best Superfoods. Powszechnie stosowane jako środek odchudzający i suplement diety. W Polsce znane od niedawna – jagody acai, skąd pochodzą i dlaczego warto je włączyć do codziennego menu?

Pochodzenie jagód acai

Łacińska nazwa jagód acai to Eutrepe Olereacea, inaczej jagoda palmy brazylijskiej. Jedyne miejsce, gdzie można spotkać te owoce to oddalone od cywilizacji deszczowe lasy Amazonii. Palmy, na których rosną, sięgają do dwudziestu metrów wysokości! Swój okazały wygląd zawdzięczają amazońskiej, żyznej glebie. Owoce zbierane są między lipcem a grudniem. Z jednego drzewa można uzyskać blisko 6 kilogramów jagód. Przez to, że są one bardzo wrażliwe, zrywa się je ręcznie i przerabia na sok. Jest to tym bardziej istotne, że jeśli w przeciągu 24 godzin od zerwania nie zostanie odpowiednio potraktowana, jagoda acai traci wiele swoich cennych właściwości. Dopiero w tej formie są eksportowane w różne części świata. Wizualnie przypominają ciemne winogrona, choć są mniejsze, o charakterystycznym smaku, przyrównywanym do kombinacji czekolady i jagody.

Plemiona amazońskie dostrzegły walory jagody palmy brazylijskiej już w XIX wieku i do dnia dzisiejszego wykorzystują je przy zaburzeniach układu pokarmowego i krwotokach. Z amazońskiej dżungli owoce przeniosły się najpierw do Stanów Zjednoczonych, gdzie szybko je doceniono. Następnie dzięki badaniom prowadzonym w 1995 roku przez doktora Alexandra Shaussa, zyskały popularność także w innych krajach. Pozornie niewielkie owoce, posiadają wiele składników odżywczych i bardzo korzystnie wpływają na stan zdrowia, o czym przeczytacie poniżej.

Skład jagód acai

Analizy wspomnianego wyżej Alexandra Shaussa wykazały, że skład jagód acai jest niezwykle wartościowy. To, co zwraca szczególną uwagę to bogactwo w antyoksydanty, witaminy B1, B2, B3, C, E, białko, wapń, fosfor, potas oraz kwasy omega – 6 i omega – 9. Istotna jest także zawartość aż 18 aminokwasów niezbędnych dla wzmocnienia i regeneracji układu mięśniowego.

Zadaniem antyoksydantów, inaczej przeciwutleniaczy, jest neutralizacja wolnych rodników. W celu określeniu ilości antyoksydantów w jedzeniu stosuje się współczynnik ORAC. Przy jagodzie acai wynosi aż 1027 jednostek na gram. Żeby przybliżyć istotność tej liczby przytoczę przykład żurawiny, którą także uważa się za źródło przeciwutleniaczy. W jej przypadku wartość ORAC to 94 jednostki na gram. Skąd w takim razie tak duże pokłady w jagodach acai? Jest to związane z ich dużą ekspozycją na promieniowanie słoneczne. Przeciwutleniacze są wytwarzane w celach obronnych, aby na owocach nie pojawiały się plamy.

Wolne rodniki dostają się do naszych organizmów przez pożywienie i powietrze, powodując  spore zniszczenia na poziomie komórkowym. Dlatego tak istotne jest dostarczanie do niego dużych ilości antyoksydantów. Dobra wiadomość jest też taka, że jagody acai mają dużo błonnika i pomimo wyśmienitego smaku, zawierają bardzo niewiele cukru. Są to jedne z tych właściwości, które są ważne dla osób chcących zachować szczupłą sylwetkę. Czy są jeszcze inne powody, dla których warto włączyć sok z jagód acai podczas odchudzania?

Jagody oraz sok z acai w diecie odchudzającej

Efektywne wspomaganie odchudzania przyczyniło się do tego, że jagody acai zyskały tak dużą popularność. Dzięki wspomnianym wyżej antyoksydantom, wspierane jest usuwanie toksyn z organizmu, z którymi nie zawsze jest w stanie poradzić sobie samodzielnie, zwłaszcza z konserwantami, które znajdują się w pożywieniu. Z kolei duże ilości błonnika (jest go aż 16,9 g w 100 g owoców) przyczyniają się do usprawnienia procesu trawiennego. Dzięki temu nie tylko zyskuje sylwetka, ale także cały układ pokarmowy, zwłaszcza jelita, które szczególnie narażone są na schorzenia. Błonnik utrzymuje uczucie sytości przez dłuższy czas, przez co zmniejsza się ilość dodatkowych przekąsek. Nie bez znaczenia jest również to, że owoce te są zakwalifikowane do grupy termogeników, czyli zwiększają temperaturę ciała przy wykorzystaniu energii pochodzącej z tkanki tłuszczowej. Przekłada się to na jeszcze szybszą utratę zbędnych kilogramów.

Nie wolno jednak przy tym zapominać o tym, że chociaż spożywanie soku i tabletek zrobionych na bazie jagód acai wspomaga odchudzanie, nie zastąpią one zdrowej diety ani ruchu. W porównaniu z innymi owocami mają mało cukru, niski wskaźnik glikemiczny i są dosyć kaloryczne. Warto nadmienić, że osoby chorujące na cukrzycę, mają zalecenie, by spożywać produkty o niskim wskaźniku glikemicznym.

Korzyści zdrowotne

Wspomaganie odchudzania to jedynie jedna z wielu cudownych właściwości jagód acai. Na co jeszcze ma wpływ bogactwo składników? Dzięki dużej zawartości naturalnych lipidów, zwiększa się energia witalna. Dzięki temu więcej siły jest do wykonywania codziennych obowiązków i uprawiania sportu. Kombinacja mikroelementów i aminokwasów znajdujących się w jagodach acai przyczynia się do redukcji zmęczenia. Szybko można zauważyć poprawę samopoczucia i ogólnej kondycji zdrowia. Nie od dziś wiadomo, że nienasycone kwasy tłuszczowe pozytywnie wpływają na pamięć i koncentrację. Ponieważ nasz mózg jest aż w 60% zbudowany z kwasów omega3, regularne spożywanie jagód acai poprawia jego funkcjonowanie i zmniejsza ryzyko zaburzeń. Z kolei w całym naszym organizmie jednym z najważniejszych budulców jest białko, a tego także w omawianych owocach nie brakuje. Spożywanie dużych ilości białka przyczynia się do zwiększenia oraz wzmocnienia organizmu. Białko wpływa na mięśnie, narządy wewnętrzne, włosy, skórę i paznokcie.

Wiele jest problemów zdrowotnych, charakterystycznych dla współczesnej cywilizacji. Dotyczą one dużej części populacji, która szuka sposobu na to, by z nimi walczyć. Przy eliminacji części chorób przydatne mogą być owoce palmy brazylijskiej. Tak jest np. w przypadku zmniejszenia stresu. Jagody acai regulują wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za reakcje w sytuacjach stresowych. Ich odpowiedni poziom pozwala na lepsze przystosowanie się do nerwowej sytuacji. Kolejną bolączką naszych czasów jest chęć spowolnienia procesu starzenia, a składniki energetyczne oraz anyoksydanty temu sprzyjają. Na skutek stresu, zanieczyszczeń środowiska i chorób wywołanych wolnymi rodnikami, coraz więcej osób ma problem z niepłodnością, a w tym także pomocne są składniki jagód (wśród innych chorób wywoływanych przez wolne rodniki wymienia się chorobę Alzheimera, zapalenie stawów, miażdżycę i cukrzycę). Owoce pomagają w walce z obniżaniem poziomu złego cholesterolu, gdzie także ważną rolę odgrywają antyoksydanty i kwasy tłuszczowe. Liczne sterole roślinne łagodzą objawy nieprawidłowego ciśnienia i przyczyniają się do jego obniżenia, a polifenole sprzyjają profilaktyce chorób serca.

Właściwości soku z acai, głównie witamina C i beta – karoten, przyczyniają się do poprawy wzroku. Zbliża się sezon przeziębieniowy, warto wiedzieć, że regularne picie soku znacząco wzmocni układ odpornościowy, chroniąc organizm przed atakiem drobnoustrojów. Jak zostało powiedziane wyżej, jagody acai mają dobry wpływ na układ pokarmowy. Przyczyniają się m.in. do łagodzenia objawów refluksa żołądkowo – przełykowego i biegunki.

O autorze

Cafejka