Wiele osób obserwując u siebie charakterystyczne grudki na skórze nie potrafi rozpoznać, czy ma do czynienia z łuszczycą, czy też powodem ich wystąpienia jest raczej atopowe zapalenie skóry (AZS). Objawy przy obydwu tych schorzeniach mogą wyglądać bardzo podobnie – zmiany skórne, które przypominają czasem czerwono-brunatne grudki, są charakterystyczne dla objawów, jakie niesie ze sobą zarówno łuszczyca, jak i AZS. Obydwie choroby mogą się ujawnić praktycznie w każdym wieku, o występowaniu obydwu decydują czynniki genetyczne – są to choroby dziedziczne, które mogą (ale na szczęście nie muszą) być przekazywane dzieciom przez ich rodziców. Zarówno łuszczyca, jak i atopowe zapalenie skóry mogą powodować świąd, który wraz ze zmianami skórnymi może być przyczyną dużego dyskomfortu.
Choroby są przewlekłe i niestety praktycznie nieuleczalne, terapia może jedynie łagodzić powodowane przez nie dolegliwości. Przebieg choroby jest bardzo trudny do przewidzenia. Okresy, w których objawy się nasilają przerywane są dłuższymi lub krótszymi okresami remisji. Nigdy nie tak naprawdę nie wiadomo, kiedy dojdzie do kolejnego rzutu, czyli kiedy objawy znowu zaczną występować.
Przyczyny, przebieg i objawy łuszczycy i AZS
Podobnie niewiele wciąż wiadomo jest na temat dokładnych przyczyn łuszczycy i AZS. Wiadomo jednak, że obydwa schorzenia powodowane są przez zupełnie inne czynniki. Łuszczyca (z łaciny psoriaris) jest chorobą autoimmunologiczną, zaś w przypadku atopowego zapalenia skóry, zmiany zachodzą w reakcji na kontakt z alergenami – można tu wręcz mówić o pewnego rodzaju nadwrażliwości skóry na niektóre czynniki.
Reakcję skórną u chorego z AZS mogą powodować kosmetyki (np. mydła), rozpuszczalniki, konserwanty, ale również i ubrania wełniane czy syntetyczne. Podobnie uczulać mogą nawet barwniki stosowane w produkcji odzieży.
Zupełnie inny jest mechanizm prowadzący do zmian na skórze w przypadku łuszczycy. Jest to choroba związana z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu układu odpornościowego. Przebieg choroby może przybierać różne formy. Obok najczęściej występującej łuszczycy zwyczajnej, zdarzają się przypadki łuszczycy owłosionej skóry głowy, łuszczycy stawowej (która może doprowadzić nawet do przewlekłego zapalenia stawów) a nawet tzw. łuszczycy stresogennej, której występowanie nasila się w okresach zwiększonego napięcia psychicznego.
U chorego cierpiącego z powodu łuszczycy, proces tworzenia się i złuszczania nowych komórek naskórka zachodzi w ekspresowym tempie, w efekcie powstają charakterystyczne zmiany skórne. O ile u zdrowego człowieka, proces regeneracji komórek naskórka zachodzi mniej więcej w trakcie miesiąca, o tyle u pacjentów z łuszczycą to wszystko dzieje się praktycznie w 3-4 dni.
Nadprodukcja młodych komórek naskórka (keratynocytów) w warstwie podstawowej naskórka, a następnie i transport do warstwy powierzchniowej i ich obumieranie i odpadanie od warstwy rogowej zachodzi w takim tempie i przy tak dużym nasileniu, że cała skóra w zajętych chorobą miejscach łuszczy się, często jest przesuszona, swędzi i piecze.
Więcej informacji na temat łuszczycy i AZS znajdziesz na http://www.febumed.com.pl/luszczyca.html