Zdrowie

Skład kosmetyków – które składniki kosmetyków są dla nas szkodliwe?

szkodliwe składniki kosmetyków
Napisane przez Cafejka

W zależności od rodzaju, mają za zadanie utrzymywać nas w czystości i świeżości, zapewniać ładny zapach, dbać skórę i lub poprawiać wygląd. Chyba nikt nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez używania odpowiednich kosmetyków. Należy jednak rozsądnie je dobierać. Nieodpowiedni skład kosmetyków, może spowodować wiele problemów.

Zanim kupisz – sprawdź skład!

Kupując kosmetyki, zazwyczaj sugerujemy się jedynie firmą lub ceną produktu, tymczasem, powinniśmy więcej uwagi poświęcić na dokładne poznanie pełnego składu kosmetyku, który planujemy zakupić. Składniki kosmetyków, jakie stosują koncerny drogeryjne do wyrobu swoich produktów, nierzadko bywają niezdrowe, szkodliwe czy nawet niebezpieczne dla naszego zdrowia. Niepożądane substancje mogą znajdować się nawet w drogich kosmetykach wiodących firm, dlatego warto przeanalizować zawartość składników w każdym kosmetyku, zanim zdecydujemy o ich zakupie.

Jak sprawdzać skład kosmetyków?

Sposób opisania pełnego składu kosmetyków, ściśle kodyfikują przepisy Unii Europejskiej. Najważniejszym nakazem jest umieszczanie nazw substancji zawartych w kosmetyku w języku łacińskim. Drugą ważną zasadą przy opisywaniu składu kosmetyków jest konieczność zachowania kolejności wymienianej substancji, wedle objętościowej zawartości, zaczynając od tego, który występuje w największym stopniu. Składnik wymieniony na ostatnim miejscu będzie zatem substancją, której zawartość w produkcie jest najmniejsza. Na tej podstawie możemy domniemywać mniej więcej stopień występowania danych substancji. Pełnej wiedzy dotyczącej procentowej i ilościowej zawartości składnika, zazwyczaj nie uzyskamy, gdyż producenci nie mają obowiązku podawania takich informacji i w większości przypadków z tego prawa korzystają.

Siła natury

Najbardziej zdrowe i bezpieczne dla skóry są kosmetyki w stu procentach naturalne lub te, w których występuje duża ilość substancji naturalnych i mogą się one jednocześnie poszczyć niską lub znikomą zawartością składników sztucznych. W większości przypadków, głównym składnikiem kosmetyków jest woda. Oczywiście, nie ma ona niekorzystnego wpływu na skórę, jednakże, o wiele korzystniejsze dla niej będą kosmetyki, które zamiast wody, zostały wyprodukowane na bazie wyciągów roślinnych i hydrolatów, czyli specjalnych wód kwiatowych, które powstają w procesie destylacji z parą wodną, czego zadaniem jest wytrącenie z kwiatów olejków eterycznych. Są one niezwykle przyjazne dla ludzkiej skóry, gdyż posiadają pH bardzo zbliżone do niej, dzięki czemu są delikatne. W składzie podanym na opakowaniu, hydrolaty mają dokładnie wskazaną roślinę, z której zostały wykonane.

Niebezpieczne i niepożądane składniki kosmetyków, czyli czego unikać

Podstawową zasadą, jaka powinna przyświecać przy każdorazowych zakupach kosmetyków, jest unikanie produktów bogatych w występowanie składników niebezpiecznych i nieprzyjaznych dla skóry. Substancje takie występują w wielu kosmetykach, bez względu na ich markę czy cenę. Sprawdźmy, których składników powinniśmy się wystrzegać.

Substancje niekorzystnie wpływające na skórę dzielą się na cztery główne grupy:

-parafiny (parafinum liquidum, parafinum, mineral oil) to substancje powstające jako wynik przeróbki ropy naftowej. Najczęściej występują w kremach, ich zadaniem jest nawilżanie, zmiękczenie naskórka i natłuszczanie. Jednak, niestety nie wchłaniają się wewnątrz skóry, zalegając w górnych warstwach naskórka, przez co gromadzą kurz i bakterie, zatykają pory i uniemożliwiają poprawną wymianę gazową i procesy metaboliczne skóry.
-silikony (występują w składnikach o końcówkach nazwy z cząstką methicone, siloxane) można spotkać w szamponach, balsamach, kremach i odżywkach. W szamponach stosowane są jako element mający poprawić wizualny wygląd włosów, przy czym nie posiadają żadnych właściwości regenerujących ani odżywczych, dodatkowo, utrudniają przenikanie do skóry innych substancji aktywnych i regenerujących, w efekcie przyczyniając się do niszczenia włosów. Silikony zawarte w kremach, mogą być przyczyną występowania trądziku.
-laurylosiarczan sodu (sodium laurate sulfate) to niezwykle niebezpieczny środek. Przyczynia się do występowania trądziku, wyprysków, przesusza skórę, niszczy warstwę osłonową włosa prowadząc do rozdwajania jego końcówki, zwiększa produkcję serum, może kumulować się w narządach wewnętrznych. Mogą także uszkodzić oczy i przyczyniają się do rozwoju zaćmy. Substancje te, dodawane są do kosmetyków jako środki, które mają za zadanie spotęgowanie pienienia. Zdecydowanie powinniśmy unikać kosmetyków zawierających tą substancję.
-parabeny (w końce nazwy mają cząstkę paraben) będące przyczyną alergii, nie tylko wywołują zmiany skórne, coraz głośniej mówi się także o ich udziale przy rozwoju raka piersi u kobiet.

Pułki z kosmetykami pełne są produktów, w których występują niebezpieczne dla skóry substancje. Jednakże rynek drogeryjny jest ogromny i z powodzeniem możemy wybrać w pełni bezpieczne kosmetyki, wyprodukowane na bazie substancji naturalnych. Warto czytać skład każdego produktu, jaki planujemy zakupić.

O autorze

Cafejka