Zdrowie

Co zrobić, gdy włosy wypadają? Sprawdź przyczyny wypadania włosów!

wypadanie włosów
Napisane przez Cafejka

Wypadanie włosów jest jednym z najgorszych problemów związanych z włosami. Utrata kosmyków może być spowodowana wieloma różnorodnymi czynnikami. Dopiero rozpoznanie tej bezpośredniej przyczyny umożliwia jej skuteczną eliminację. Dowiedz się zatem dlaczego włosy wypadają i jak to zatrzymać!

Przyczyny wypadania włosów

  • Stres i przemęczenie, zwłaszcza te chroniczne, które towarzyszą nieustannie. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale włosy są w pewnym stopniu odzwierciedleniem ogólnej kondycji organizmu. Jeśli zatem ta będzie zaniedbana, włosy również będą naznaczone różnymi dolegliwościami.
  • Podobny wpływ, co  stres i zmęczenie, ma nieodpowiednia dieta. Jeśli będziesz się źle odżywiać, nie zapewnisz swoim włosom właściwych warunków do zdrowej kondycji.
  • Choroby i schorzenia, które na pierwszy rzut oka nie mają nic wspólnego z włosami, mogą wpływać na ich osłabienie i wypadanie. Zalicza się do nich głównie problemy z tarczycą i toczniem rumieniowatym, ale też anemię, łupież, grzybicę, łuszczycę skóry głowy oraz łojotokowe zapalenie skóry.
  • Wyżej wymienione choroby i schorzenia organizmu, ale także wiele innych wymaga zażywania specjalnych leków. Mimo, że zwalczają one jedne dolegliwości, to z drugiej strony mogą szkodzić chociażby właśnie włosom i nasilać ich wypadanie.
  • Uwarunkowania genetyczne, które najłatwiej rozpoznać po dolegliwości zwanej łysieniem androgenowym. Dotyczy ono i kobiet, i mężczyzn, jednak znacznie częściej borykają się z nim panowie.
  • Znaczny wpływ na złą kondycję włosów w kontekście ich wypadania ma również niewłaściwa pielęgnacja, bazująca na nieodpowiednio dobranych kosmetykach i czynnościach pielęgnacyjnych.
  • Jednym z powodów wypadających włosów jest również zmiana pór roku i związane z nią przesilenia. Szczególnie wiosną i jesienią włosy są narażone na wypadanie.

Powiedz STOP wypadającym włosom!

  1. Pierwszym krokiem na drodze do eliminacji problemu łysienia jest diagnoza, dzięki której dowiesz się dlaczego Twoje włosy wypadają. Bez tego, nawet najbardziej skuteczne działania mogą okazać się mało pomocne, a nawet szkodliwe. Przeanalizuj zatem wyżej wymienione przyczyny łysienia i dopasuj je do siebie. To pomoże Ci podjąć odpowiednie działania. Co istotne weź pod uwagę możliwość, iż problem z wypadaniem włosów odziedziczyłeś po kimś z rodziny. Wówczas musisz liczyć się z tym, że wykazujesz podatność na łysienie, a troska o to, by przebiegało ono jak najłagodniej lub zostało zlikwidowane całkowicie musi być prowadzona nieustannie. W każdym z innych przypadków wystarczy wyeliminować czynnik odpowiedzialny za wypadanie, zapewnić włosom odpowiednią pielęgnację i można wrócić do tradycyjnej troski o włosy bez problemu, że nadmiernie wypadają.
  2. Bez względu na przyczynę wypadających włosów, bardzo ważna jest prawidłowa pielęgnacja nie tylko włosów, ale również skóry głowy. Dla pewności, że przebiega ona właściwie, zaopatrz się w dobrej jakości produkty. Ich podstawową cechą powinno być dwupoziomowe działanie – pielęgnacyjne i wzmacniające. Tylko wtedy ich wpływ na włosy będzie skuteczny i pomocny w walce z łysieniem. Przykładem takich produktów są kosmetyki do włosów z tendencją do wypadania Elseve Arginine Resist L’Oréal Paris, zawierające argininę i proteinę, dzięki którym włosy z każdym myciem stają się mocniejsze, zdrowsze i odporne na wypadanie spowodowane łamliwością włosów.

Niestety może być tak, że staranne znalezienie przyczyny problemu wypadających włosów, a później próba dopasowania odpowiedniej pielęgnacji, na nic się zdadzą. Wówczas warto udać się do specjalisty, np. dermatologa lub trychologa. Dzięki specjalistycznej pomocy masz szansę skutecznie zaprzestać łysieniu.

O autorze

Cafejka