Inne

O co chodzi z tym Crossfitem?

czym jest crossfit
Napisane przez Cafejka

CZYM JEST CROSSFIT?

Najprościej mówiąc crossfit jest typem treningu kondycyjno – siłowego, który ma za zadanie rozwinąć siłę oraz masę mięśniową. Według podręczników oraz trenerów, tego typu ćwiczenia rozwijają dziesięć najważniejszych aspektów sprawnościowych tj.:
siła, wydolność, moc, szybkość, wytrzymałość, gibkość, równowaga, zwinność, kontrola oraz koordynacja. Na każdym treningu zawodnik ćwiczy nad poprawieniem każdej z wyżej wymienionych cech – a nie jak w innych sportach – na każdym treningu skupia się na innej rzeczy.

SKĄD WZIĄŁ SIĘ CROSSFIT?

Ta aktywność fizyczna, dzisiaj tak popularna, swoje początki ma w Stanach Zjednoczonych, gdzie na początku XXI wieku zaczął być używany jako trening dla policji. Ze względu na bardzo dobre wyniki treningowe, plany treningu zaczęły wykorzystywać inne służby publiczne (nawet marines). W ciągu kilku lat, sport ten, jako bardzo dobry sposób budowania kondycji oraz siły mięśniowej rozpowszechnił się tak, że dzisiaj miejsce do ćwiczenia crossfitu można znaleźć w każdym większym mieście – nie tylko w Ameryce.

KTO MOŻE ZACZĄĆ TRENOWAĆ CROSSFIT?

Mimo że crossfit jest dość trudnym oraz wymagającym sportem, zacząć go uprawiać, może prawie każdy. Osoby zdrowe fizycznie, bez kontuzji, wrodzonych poważnych chorób serca, czy bez innych przeciwwskazań zdrowotnych, mogą bez większych trudności zacząć swoją przygodę z crossfitem. Nie ma również granicy wiekowej. Nawet małe dzieci (4-5 lat) są często zabierane przez rodziców na treningi. Oczywiście trening dla początkujących musi być w odpowiedniej, niskiej intensywności, przygotowany przez specjalistę, oraz najlepiej wykonywany pod okiem doświadczonego instruktora.

POCZĄTKI

Pierwsze treningi crossfitu nie należą do łatwych. Zestawy ćwiczeń, które angażują całe ciało, są niespotykane na szerszą skalę w żadnych innym sporcie, dlatego nawet osoby uprawiające inne dyscypliny, mogą mieć problemy podczas pierwszych kilku zajęć. Istnieją specjalne kluby, różniące się od zwykłych siłowni – wyspecjalizowane w ćwiczeniu crossfitu. Najlepiej udać się do takiego miejsca i tam, pod okiem instruktora zacząć ćwiczyć. Profesjonalny instruktor jest w stanie dobrać odpowiedni trening do naszej osoby. Podczas pierwszych treningów nie powinno się polegać na gotowych planach, których pełno jest w internecie, bo można zrobić sobie tylko krzywdę. Należy pamiętać, że trening tego rodzaju, angażuje całe ciało, a co za tym idzie ryzyko kontuzji, w przypadku niewłaściwego wykonywania ćwiczeń, jest duże. Trudno dostrzec poprawność wykonywania złożonych ćwiczeń na grafikach, czy filmikach w internecie, dlatego należy polegać na wyspecjalizowanym instruktorze, który jest w stanie bez większego zagrożenia dla naszego zdrowia, poprowadzić nas przez początki crossfitu.
Na początek, nie można porywać się na zbyt duży objętościowo trening. Codzienne ćwiczenie nie przyniesie oczekiwanego efektu – może tylko przyczynić się do powstania kontuzji, ewentualnie doprowadzić do takiego poziomu zmęczenia fizycznego i psychicznego, że odbierze nam to chęć do ćwiczeń. Najczęściej zalecany jest trening 3-4 razy w tygodniu co 2 dni, jednakże każdy przypadek jest inny, dlatego warto zaczynać pod okiem trenera. Dla osoby, która uprawia od wielu lat inny sport, najlepszym rozwiązaniem może być trening 5 razy w tygodniu, natomiast dla kogoś, kto nigdy ze sportem nie miał styczności, nawet 2 razy w tygodniu może być za dużo.

CZY CROSSFIT TO WSZYSTKO?

Jako że crossfit skupia się na rozwoju niemal wszystkich mięśni w naszym ciele, oraz poprawia wygląd naszej sylwetki, można zadać sobie pytanie, czy warto robić coś innego, aby dobrze wyglądać i czuć się we własnym ciele?
Poza treningiem, bardzo ważnym elementem, bez którego trudno będzie nam osiągnąć oczekiwane efekty, jest dobrze dobrana i zbilansowana dieta. Nie można wylewać siódmych potów na treningu, by po nim zjeść niezdrowe rzeczy. Należy pamiętać, że za każdym sukcesem stoi wiele czynników, których nie widać na pierwszy rzut oka, więc nie można skupiać się tylko na treningu.

O autorze

Cafejka