Uroda

Podstawowe informacje o regeneracji skóry

regeneracja skóry
Napisane przez Cafejka

W życiu każdej kobiety następuje moment, gdy zdaje ona sobie sprawę, że nie wygląda już tak efektownie, jak kiedyś. W takiej sytuacji nie ma powodu, by się załamywać, lecz należy podjąć jak najszybciej działanie prowadzące do polepszenia wyglądu. W tym celu warto wspomóc regenerację naskórka.

Z wiekiem skóra człowieka traci swe zdolności regeneracyjne, przez co niegdyś gładka i nieskazitelna, może zacząć wyglądać źle i borykać się z niedoskonałościami. Można z tym podjąć walkę i wcale nie trzeba się specjalnie trudzić ani wydawać wielkich pieniędzy, wystarczy odrobina mobilizacji i systematyczność. Warto wysilić się nieco i zadbać o skórę, by znów pięknie wyglądała. Jak to zrobić?

Jest kilka sprawdzonych sposobów regeneracji skóry, ale najpierw warto zapoznać się z jej charakterystyką. Skórę tworzą dwie warstwy – naskórek i skóra właściwa. Naskórek to wierzchnia warstwa, natomiast skóra właściwa jest niewidoczna dla oka, znajduje się pod powierzchnią naskórka. Na tym jednak nie koniec, bo te owe warstwy podzielone są na jeszcze mniejsze części, które w większości przypadków odgrywają niezwykle istotną rolę, szczególnie jeśli chodzi o regenerację. Wśród tych warstw znajdują się między innymi takie, które są odpowiedzialne za powstawanie nowych komórek. Ten niezwykle ważny proces tworzenia ma miejsce niemal przez całe życie człowieka, ale z wiekiem zmniejsza si jego efektywność.

W konsekwencji dochodzi do starzenia się skóry, gdyż nie może się ona w odpowiednim czasie regenerować. Wówczas należy odpowiednio wspomóc organizm i przywrócić prawidłowość odnawiania komórek. Z reguły bardzo duży wpływ na zmiany w regeneracji naskórka ma słońce. Wpływa ono negatywnie na tworzenie jednego ze związków – kolagenu, co z kolei skutkuje tym, iż skóra traci swą dotychczasową jędrność i gładkość. Szkodliwe działanie promieni słonecznych znacznie obniża też odporność naskórka na inne czynniki niekorzystnie wpływające na jego stan.

Aby regeneracja skóry nie została w jakikolwiek sposób zaburzona, należy unikać wystawiania się na promienie słoneczne w godzinach, w których słońce grzeje najmocniej. Dodatkowym rozwiązaniem jest także stosowanie kremów z filtrami przeciwsłonecznymi. Oprócz tego warto zwrócić uwaga kremy dostępne w sklepach, drogeriach czy aptekach. Niszczeniu naskórka skutecznie zapobiega witamina A i E, dlatego kremy je zawierające są doskonałym sposobem, by wspomóc proces odnawiania komórek w organizmie. Niezbędny przy chęci zregenerowania skóry są także systematyczne peelingi.

Wysoką skuteczność w regenerowaniu naskórka i zabezpieczaniu go, obok specjalistycznych kremów, wykazują także substancje naturalne. Warto wypróbować na przykład masło shea, które od wieków jest sekretem gładkiej skóry afrykańskich kobiet. Zawarte w nim składniki natłuszczają skórę, zabezpieczając ją niemal przed wszystkim, co może jej szkodzić i znakomicie nawilżają, ale przede wszystkim maksymalnie regenerują, a nawet leczą – zmarszczki, niedoskonałości, a nawet blizny. Godne polecenia są również masło kakaowe czy naturalne oleje, np. arganowy.

Przy tym wszystkim warto pamiętać, że kluczem do zdrowej skóry jest systematyczność, a także wielokierunkowe dbanie o nią, także jeśli chodzi o unikanie czynników, które jej szkodzą, jak palenie papierosów czy mała ilość snu, bo wszystko to obniża jej zdolność do naturalnej regeneracji.

O autorze

Cafejka